چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶

معاون فرهنگی وزیر علوم:

دانشگاه باید در مسیر نقد و گفتگو پیشگام باشد

ضیاء هاشمی

معاون فرهنگی وزیر علوم ضمن تاکید بر اینکه باید تشویق‌گر مسیر نقد و گفتگو باشیم،‌دانشگاه‌ها را پیشگام در عرصه گفتمان‌سازی دانست.

به گزارش مفدا، دکتر سیدضیاء هاشمی طی سخنانی در اختتامیهمرحله کشوری پنجمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان با بیان اینکه از دانشجویانی که جدی‌ترین نقدها را با بیان مودبانه مطرح می‌کنند، تشکر می‌کنم،‌ گفت: دانشجویان الگوهای خوبی هستند و بعضی از ما مدیران باید از دانشجویان یاد بگیریم،‌ دانشگاه محل مناظره و مفاهمه است و باید تکرار کنیم که این یک تاکتیک نیست بلکه یک ضرورت برای رشد دانشجو، دانشگاه و دستیابی به اهداف و آرمانها است.

معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه آزادی بیان جز اهداف و آرمانهای انقلاب اسلامی است،‌ افزود: البته این مسیر ظرافت‌های خاص خود را دارد و افراط و تفریط و گذشتن از مرزهای این حوزه موضوعی محتمل است اما ما راهی جز تمرین گفتگو و بالا بردن میزان صبر و تحمل نداریم.

وی ادامه داد: باید بستری برای گفتگو و تمرین مناظره های واقعی فراهم کنیم و با تنگ‌نظری و کم‌ظرفیتی با این مسائل برخورد نکنیم. دانشگاه و جامعه ظرفیت بالایی دارند و اگر نقدهایی مطرح شود به جایی برنمی‌خورد؛ باید به دانشجو، دانشگاه و جامعه اعتماد کنیم که قطعا پاسخ خوبی به اعتماد ما داده خواهد شد. البته خطا امری زدودنی است و نباید توقع داشته باشیم که انسانها بدون خطا باشند از این رو نباید با اندک خطایی عرصه را ترک کنیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه باید با منطق درست در مسیر نقد و گفتگو حرکت کنیم و دانشگاه باید در این زمینه پیشگام باشد، اظهار کرد: هفته گذشته رئیس جمهور نماد درخشانی از آزاداندیشی را در دانشگاه تهران به نمایش گذاشتند که این موضوع برای دانشگاه‌های ما آموزنده است.

به گزارش ایسنا، وی تاکید کرد: درواقع از کلام دانشجو نباید آزرده شویم بلکه باید تشویق گر این مسیر باشیم زیرا این تشویق‌ها منجر به تبدیل شدن این برنامه‌ها به سنت جاریه در کشور می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.