چهارشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۸

طیبی:

مناظرات دانشجویی می‌تواند زمینه‌ساز وفاق ملی باشد

اختتامیه مسابقات مناظره

رئیس جهاد دانشگاهی در مراسم اختتامیه پنجمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویی گفت: یکی از علل عدم رشد کشور ضعف وفاق است و مناظرات دانشجویی می‌تواند زمینه‌ساز وفاق ملی باشد.

به گزارش مفدا، مراسم اختتامیه پنجمین دوره مسابقات ملی مناظرات دانشجویی، عصر امروز، ۲۳ آذر در تالار فردوسی دانشگاه تهران برگزار شد.

شرکت ۱۷۶۰ دانشجو در این دور مسابقات

کاظمی، رئیس سازمان دانشجویی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در این دوره ۱۷۶۰ دانشجو و ۴۴۰ تیم در کل کشور شرکت داشتند، گفت: بیشترین شرکت کنندگان از مردان و دوره کارشناسی بود. در این دوره زنجان و مرکزی بیشترین حضور را داشتند. از ۱۴۳ نفر دانشجویان علوم پزشکی پنجاه درصد به مرحله استانی راه یافتند و ۱۱۶ داور استادیار شرکت داشتند.

مناظرات دانشجویی آینده کشور را تضمین می‌کند

سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: شروع این مسابقات به نامه جمعی از دانشجویان به مقام معظم رهبری باز می‌گردد. در آن زمان مقام معظم رهبری راهکارهایی دادند که در آن به تمرین گفت‌وگو، تولید علم و مناظرات برای پیدا کردن مسائل و پاسخ تاکید داشتند. این نامه به صورت غیررسمی نوشته شده بود و ایشان به صورت رسمی پاسخ داده و راه برگزاری مسابقات مناظره را گشودند.

صالحی ادامه داد: مناظره باید از محیط‌های جوان شکل گرفته و میوه دهد. این مسابقات دانشگاه را عقلانی‌تر و آینده کشور را تضمین می‌کند.

مناظرات دانشجویی می‌تواند زمینه‌ساز وفاق ملی باشد

در ادامه سیدحمیدرضا طیبی، ریاست جهاد دانشگاهی گفت: در جمهوریت نظام ما رئیس جمهور باید انتخاب شود و از طرفی ما خواهان پیشرفتیم که شرطش برنامه‌ریزی جامع درازمدت است که در خلال چرخش‌های مدیریتی ثابت نمی‌ماند. زمانی برنامه‌ها با عوض شدن دولت‌ها عوض نمی‌شود که وفاق ملی ایجاد شده باشد و مناظرات دانشجویان به عنوان مدیران آتی تمرینی برای رسیدن به وفاق ملی است. وضعیت بد شاخص‌های اقتصادی محصول همین عدم وجود برنامه‌ریزی جامع دراز مدت است.

طیبی افزود: ان شاء الله با تدابیر متخذه به گفت‌وگو در سطح ملی رسیده و از این طریق بتوانیم به وفاق ملی برسیم.

آزادی بیان از اهداف انقلاب اسلامی بوده است

 سیدضیاء هاشمی، معاون فرهنگی وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز گفت: از جهاد دانشگاهی تشکر می‌کنم که این سنت را حفظ کرد. با توجه به آیات قرآن و تصریح مقام معظم رهبری ما باید به گفت‌وگو در دانشگاه همت بگذاریم.

به گزارش ایکنا، هاشمی افزود: من امروز افتخار می‌کنم که در دانشگاهی هستم که دانشجو بدون لکنت سخنان خود را به مسئولان می‌گوید و متحیرم چرا برخی مناظره را برنمی‌تابند. گمان می‌کنم مسئولان باید از دانشگاه یاد بگیرد، آزادی بیان از اهداف انقلاب اسلامی است. افراط و تفریط محتمل است اما راهی نداریم جز اینکه تمرین کنیم. مناظرات بستری برای کرسی‌های آزاداندیشی و مناظرات واقعی است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.