یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶

اعلام مقررات فنی مسابقات رشته طناب کشی چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت

مسابقات

در فاصله حدود سه ماه مانده به برگزاری چهارمین دوره المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان پسر و دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، مقررات و قوانین فنی مربوط به مسابقات رشته طناب‌کشی اعلام شد.

به گزارش مفدا، مرحله نهایی چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر و پسر وزارت بهداشت اسفند ماه در خزرآباد ساری برگزار می‌شود و در فاصله سه ماه مانده به برگزاری این رویداد ورزشی ، مقررات و قوانین فنی مربوط به مسابقات رشته طناب کشی اعلام شد.

برای نخستین بار، امسال در دو بازه زمانی مجزا، در اسفندماه، دو المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مجتمع فرهنگی، آموزشی و رفاهی خزرآباد ساری برگزار خواهد شد.

۸ رشته ورزشی دارت، فوتبال رومیزی، فریزبی، داژبال، طناب زنی، آمادگی جسمانی، طناب کشی و روبیک رشته‌هایی هستند که دانشجویان در  چهارمین دوره المپیاد ورزش‌های همگانی دانشگاه‌های علوم پزشکی در آن به رقابت خواهند پرداخت. در این المپیاد رقابت در رشته‌های  دارت، فریزبی، آمادگی جسمانی و روبیک به صورت انفرادی و در رشته‌های فوتبال روی میزی، داژبال و طناب کشی به صورت تیمی برگزار خواهد شد و تنها رشته‌ای که به صورت انفرادی و تیمی برگزار خواهد شد رشته طناب زنی است.
حداکثر ورزشکاران شرکت کننده از هر دانشگاه  در  ۸ رشته ورزشی ۲۱ ورزشکار در بخش  دختران و ۲۱ ورزشکار در بخش پسران خواهد بود، افزود : با احتساب سرپرستان، مربیان و همراهان تیم (۷ نفر) حداکثر نفرات هر کاروان ورزشی در این المپیاد ۲۸ نفر پیش بینی شده است.
در این المپیاد که اسفندماه امسال برگزار خواهد شد، تعداد شرکت کنندگان به تفکیک در رشته‌های دارت یک نفر، فوتبال رومیزی دو نفر، فریزبی دو نفر، داژبال ۵ نفر، طناب زنی ۴ نفر، آمادگی جسمانی یک نفر، طناب کشی ۵ نفر و روبیک یک نفر اعلام شده است.

زمان قطعی چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور طی روزهای یکم تا ۶ اسفند ماه و همچنین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان پسر در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۶ اسفند ماه برگزار خواهد شد.

قوانین و مقررات فنی رشته طناب کشی به شرح زیر است:

(( طناب کشی ))

هر تیم شامل ۵ بازیکن که ۴ نفر بازیکن اصلی و یک نفر ذخیره، یک مربی یا سرپرست خواهد بود.

جمع وزن بازیکن‌های هر تیم آقایان (اصلی ۴ نفر) ۳۶۰ ± ۵ کیلوگرم است.

جمع وزن بازیکن‌های هر تیم بانوان (اصلی ۴ نفر ) ۲۸۰ ±  ۵ کیلوگرم است.

تیم‌ها حتما باید مسابقه را با ۴ بازیکن آغاز کنند. اگر در طی مسابقه تیم‌ها مجبور شوند با ۳ بازیکن مسابقه را ادامه دهند اشکالی ندارد ولی کمتر از ۳ بازیکن  تحت هیچ شرایطی نمی‌تواند به مسابقه ادامه دهد و تیم مذکور بازنده محسوب می‌شود.

تعویض نفر ذخیره یکبار در هر مسابقه انجام می‌شود.

وزن فرد ذخیره باید کمتر یا مساوی فرد تعویضی باشد. در این تعویض، وزن کل تیم مذکور نباید بر اثر وزن فرد ذخیره افزایش یابد حتی اگر وزن آن تیم در اصل از حداکثر حد مجاز نیز کمتر باشد.

وزن کشی مسابقات فقط یکبار انجام می‌گیرد و تیمی که موفق نمی‌شود در محدوده وزنی مجاز قرار گیرد می‌تواند یکبار دیگر وزن کشی کند.

تیم‌ها باید دارای لباس متحدالشکل(تی‌شرت،شلوارک یا شورت ورزشی وجوراب)با درج نام تیم باشند.

پوشیدن کفش ورزشی طناب کشی داخل سالن اجباری است.

در طول مسابقه دست‌ها فاقد هرگونه پوشش یا دستکش است و فقط نفر آخر تیم می‌تواند از دستکش استفاده کند.

 خطاهایی که برای تیم ها ثبت می‌شود :۱- نشستن یک نفر یا بیشتر افراد روی زمین با نظر داور ۲-تکیه دادن ۳- گرفتن طناب ۴- حالت پارو زنی ۵-جابه جایی دست – بیرون رفتن از تونل۶- قدم گذاشتن برطرفین(بیرون رفتن از عرض محوطه)

هر مسابقه شامل سه کشش و مسابقه تیمی است و  هر تیمی که به دوکشش از سه کشش دست یابدبرنده است و با توجه به کشش انجام شده زمان استراحت به تیم ها داده می‌شود.      

وزن کشی روز مسابقات  در محل مسابقه برگزار می‌گردد.

قرعه کشی مسابقات با حضور سرپرستان شب قبل از  مسابقات  برگزار می‌شود.

موارد پیش بینی نشده در جلسه قرعه کشی اعلام خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.