شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۸

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان:

شمار افراد شناسایی شده مبتلا به ایدز در خراسان شمالی رو به افزایش است

ایدز

یکی از دغدغه های مهم این دانشگاه در ارتباط با این بیماری این است که تعداد زنان مبتلا به ایدز شناسایی شده در این استان رو به افزایش است.

به گزارش مفدا خراسان شمالی، دکتر سید احمد هاشمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، منطقه خراسان شمالی، به مناسبت روز جهانی ایدز، با اشاره به اینکه در گذشته میزان شناسایی افراد مبتلا به ایدز در این استان پنج درصد بوده است، گفت: هم اکنون این رقم به 25 درصد رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه های مهم این دانشگاه در ارتباط با این بیماری این است که تعداد زنان مبتلا به ایدز شناسایی شده در این استان رو به افزایش است.

هاشمی با تصریح بر اینکه یکی دیگر از دغدغه های مهم موجود در ارتباط با ایدز تغییر الگوی ابتلا به آن است، اظهار کرد: در گذشته اعتیاد تزریقی عامل اصلی این بیماری بوده است اما اکنون این روش جای خود را تماس های جنسی خارج از عرف و انجام رفتارهای پرخطر داده است.

وی با تاکید بر اینکه خراسان شمالی جزء استان های کم شیوع بروز بیماری ایدز در کشور است، تصریح کرد: اما تعداد افراد شناسایی شده در حال افزایش است بطوریکه در سال های 82 و 83 هر سال حدود دو تا سه نفر از این بیماران شناسایی می شدند اما این رقم در سال گذشته به 12 نفر در از ابتدای سال جاری تاکنون به شش نفر رسیده است.

این مقام مسئول افزود: تاکنون در این استان85 نفر از بیماران مبتلا به ایدز در این استان شناسایی شده اند که از این تعداد 35 نفر فوت شده اند.

وی در ادامه گفت: یکی دیگر از نگرانی هایی که در خصوص بیماران مبتلا به ایدز وجود دارد ادامه درمان و استفاده دارو از سوی این بیماران است، چراکه برخی از افراد بعد از گذشت مدتی خسته شده و روند درمان را رها می کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود: این درحالیست که درمان بیماران ایدز و استفاده از دارو به منظور کاهش میزان ویروس در بدن بیمار و کاهش انتقال آن، از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی ادامه داد: بیمارانی که درمان و استفاده از دارو را رها کرده باشند در این استان اندک است اما موضوعی است که جای نگرانی دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.