شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ - ۰۸:۴۴

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت:

دیده شدن بودجه مناسب برای حمایت از انجمن‌های علمی دانشجویی در سال آینده

دکتر حسام الدین علامه

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به انگیزه بالای دانشجویان علوم پزشکی در تأسیس انجمن‌های علمی، گفت: در بودجه فرهنگی سال آینده ستاد این وزارتخانه، بودجه اختصاصی مناسبی برای حمایت از انجمن‌های علمی دانشجویی دیده شده است.

دکتر حسام الدین علامه در حاشیه نشست هم اندیشی مسئولان اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت و ستاد فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در گفت وگو با خبرنگار مفدا گفت: این بودجه صرف برگزاری مسابقات و المپیادهای کشوری مرتبط و برپایی کارگاه‌های آموزشی ملی و کشوری و همچنین حمایت از طرح‌های برجسته و خاص دانشگاهی خواهد شد.

وی همچنین از افزایش ۴۰ درصدی بودجه فرهنگی کل دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور خبر داد وگفت: این افزایش بودجه که بخش اعظم آن، با توجیه به وجود آمدن انجمن‌های علمی در ذیل معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی در سازمان مدیریت و برنامه بودجه به تصویب نهایی رسیده‏، قطعا راه را برای برای معاونان فرهنگی و دانشجویی هموار خواهد کرد که سال آینده، سال جهش و شتاب انجمن‌های علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باشد.

علامه تاکید کرد: با افزایش بودجه فرهنگی که سال آینده تحقق خواهد یافت، باید نسبت به تقویت زیرساخت‌های انجمن‌های علمی دانشجویی بخصوص در حوزه فناوری نانو تلاش کرد.

وی بر لزوم تشکیل انجمن‌های علمی – دانشجویی نانو تاکید کرد وگفت: انشاءالله تابستان سال آینده که بودجه فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی تخصیص یافته و عملیاتی شود، ما شاهد رشد برنامه‌های حمایتی انجمن‌های علمی در سراسر دانشگاه‌ها باشیم.

وی با اشاره به برگزاری نخستین نشست هم اندیشی و کارگروه مشترک میان شورای سیاستگذاری انجمن‌های علمی دانشجویی وزارت بهداشت با واحد فعالیت‌های ترویج و آموزشی ستاد فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: بدون شک تداوم این نشست‌ها می‌تواند سبب تقویت این انجمن‌های علمی شود. الحمدالله جلسه خوبی بود چرا که قرار است یک  تفاهمنامه‌ای میان وزارت بهداشت و ستاد ملی فناوری نانو در زمینه ترویج فناوری نانو در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شکل گیرد.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با بیان اینکه بر اساس اسناد بالادستی، فناوری نانو جزو ۷ فناوری هایتکی است که در کشور به عنوان تکنولوژی‌های برجسته و فاخر مورد توجه قرار گرفته است،  خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه ایران در همان اوان شروع فنانوری نانو به این حوزه ورود پیدا کرده، اکنون جزو ۱۰ کشور برتر جهان در عرصه فناوری نانو می‌باشد.

وی گفت: خوشبختانه در انجمن‌های علمی دانشجویی در وزارت بهداشت، به واسطه علاقه‌مندی وانگیزه بالای دانشجویان، شاهد روند رو به رشدی هستیم و دانشجویان علاقه‌مند هستند که در حوزه‌های علمی اطلاعات خود را افزایش دادن و سطح مهارتهای پژوهشی و فناورانه خود را ارتقاء دهند.

علامه با تاکید بر اینکه باید در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، انجمن‌های علمی – دانشجویی فناوری ناو شکل‌ گیرد‏، گفت: دانشجویان در قالب این انجمن‌ها تکست‌ها و مولتی مدیاهای آموزشی فناوری‌های نانو را به صورت مجازی در کلاس‌ها فرا خواهند گرفت و با این فناوری به صورت مقدماتی تا سطوح پیشرفته آشنا خواهند شد.

وی گفت: مقرر شد کمیته پزشکی حوزه فناوری نانو با همیاری وزارت بهداشت از طبقه‌بندی پایان نامه‌ها و طرح‌های پژوهشی حوزه فناوری نانو استفاده کند تا دانشجویانی که در آینده نزدیک در مسیر فعالیت‌های ترویجی با فناوری نانو حرکت می‌کنند بتوانند آموزشهای لازم را کسب کنند.

در حوزه پزشکی زیاد دنبال فعالیت‌های پژوهشی صرف نیستیم

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه در حوزه پزشکی زیاد دنبال فعالیتهای پژوهشی صرف نیستیم‏، گفت: این فعالیتها باید به صورت خلاقانه و نوآورانه در حوزه تشخیص پزشکی، درمان، حوزه دارو، طب سنتی و.. سوق داده شود و باید بتوانیم از فناوری نانو استفاده‌های بهینه‌تری کرد.

وی گفت: باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشیم تا در دو سال آینده ‏، آموزش‌های مقدماتی متوسطه و پیشرفته تئوری و آزمایشگاهی نانو به سرانجام برسد تا دانشجویان زمانی که خواستند وارد فیلد کاربردی شوند، آشنایی کاملی در بخش نانو داشته باشند.

علامه در خصوص حمایت از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در حوزه فناوری نانوگفت: به ازای هر صد دانشجویی که در یک دانشگاه، کلاس آموزشی برایشان برگزار می‌شود حدود یک میلیون تومان در بخش آموزشی به آنها کمک می‌شود.

وی افزود: ضمن اینکه متناسب با پایان نامه‌هایی که دانشجویان ارایه می‌دهند مبلغ ۷ تا ۱۲ میلیون تومان به آنها کمک می‌شود و اگر موردی به ثبت پتنت برسد و یک خروجی مشخص علمی وکاربردی داشته باشد تا مبلغ ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان به هر خروجی فناورانه و نوآورانه کمک خواهد شد.

علامه با بیان اینکه بیش از ۱۵ ماه از زمان ابلاغ آیین نامه تاسیس انجمن‌های علمی در ذیل معاونت فرهنگی ودانشجویی نمی‌گذرد، گفت: با این وجود، علاقه‌مندی وانگیزه دانشجویان علوم پزشکی در تاسیس، راه‌اندازی و پیشبرد انجمن‌های علمی بیش از انتظار ما بوده است.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سال مالی سختی را می‌گذرانیم‏، گفت: در این سال مالی سخت، چه در بودجه ستادی و چه در توان بودجه‌ای دانشگاه‌ها، انجمن‌های علمی محروم‌ترین‌ها در بهره‌مندی از بودجه‌های فرهنگی بودند.‏

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.