سه‌شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۰

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل:

شهرداران خوابگاه‌ها باید تسلط کافی بر آیین‌نامه‌های مصوب خوابگاه‌ها داشته باشند/ هر وقت دانشجویان وارد میدان می‌شوند، کار به بهترین نحو پیش می‌رود

دکتر دادخواه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

دکتر بهروز دادخواه گفت: انتظاری که از شهرداران خوابگاه‌ها داریم این است که تسلط کافی بر آیین‌نامه‌های مصوب خوابگاه‌ها داشته باشند چرا که بدون آگاهی از مقررات و ضوابط آیین نامه‌ها و دستوراالعمل‌ها نمی‌توانند اشراف کافی بر مسائل داشته باشند. وی با تاکید بر اینکه مسئولان باید به دانشجویان اعتماد کنند، اظهار داشت: هر وقت دانشجویان آستین‌های خود را بالا زدند و با انگیزه وارد میدان عمل شدند، هر کاری به نحو مطلوب انجام گرفته است. 

به گزارش مفدا، انتخابات شهرداران خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل روز شنبه ۱۳ آبان ماه با حضور رییس اداره خوابگاه‌ها و اعضای شورای صنفی این دانشگاه برگزار شد و طی آن شهرداران منتخب خوابگاه‌های این دانشگاه به صورت رسمی معرفی شدند.

 این انتخابات دومین انتخابات شهرداران خوابگاه های دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل است و طی آن شهرداران ۱۰ خوابگاه دانشجویی این دانشگاه متشکل از ۷ خوابگاه خواهران و ۳ خوابگاه برادران مشخص شدند.

هانیه عبدالله زاده شهردار خوابگاه سبلان، اعظم هدایت پور شهردار خوابگاه زینبیه خلخال، شیوا احمدی شهردار خوابگاه زینبیه مشکین، الهام صادقی شهردار خوابگاه زینبیه گرمی، فرزانه مجد شهردار خوابگاه بسیج، اسماء شادمان شهردار خوابگاه آزادگان، رعنا جباری شهردار خوابگاه فاطمیه، توحید غفاری شهردار خوابگاه کوثر، محمدرضا ایزدی شهردار خوابگاه شهید باهنر و سامان کیانی به عنوان شهردار ولی عصر(عج) گرمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل انتخاب شدند.

به بهانه برگزاری این انتخابات و به منظور پی بردن به  روند برگزاری آن و ضرورت وجود شهرداران خوابگاه‌های دانشجویی و  بررسی مشکلات سپردن کلید خوابگاه‌ها به شهرداران، خبرنگار مفدا مصاحبه‌ای با دکتر بهروز دادخواه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل ترتیب داده است که مشروح آن در ادامه می‌آید:

اقای دکتر دادخواه! به عنوان نخستین سوال بفرمایید انتخابات شهرداران خوابگاه در اردبیل برای چندمین بار برگزار می شود و دوره قبل در چه تاریخی برگزار شد؟

انتخابات شهرداران خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی اردبیل برای دومین بار برگزار شده و دوره نخست این انتخابات در آذر ماه ۹۴ برگزار شد.

لطفا درخصوص روند برگزاری این انتخابات توضیح دهید و بفرمایید چه تعداد  دانشجو در این انتخابات کاندیدا شدند و در مجموع چند شهردار اعم از خوابگاه‌های دخترانه و پسرانه انتخاب شدند؟

شهرداران خوابگاه‌ها بر اساس  آیین نامه، از میان اعضای منتخب شورای صنفی خوابگاه انتخاب می‌شوند که  این تعداد ۳۹ نفر مربوط به سال ۹۵ است که در مجموع تعداد ۱۰ نفر (هر خوابگاه یک نفر)  به عنوان شهردار انتخاب شده و شروع به فعالیت کردند (۷نفر خانم و ۳ نفر آقا).

بلافاصله جلسه معارفه شهرداران در  معاونت  برگزار و شهرداران به یکدیگر معرفی شدند و به فاصله یک روز افراد ناظر بر عملکرد شهرداران از میان ناظمه‌های خوابگاه انتخاب و  شرح وظایف مربوطه نیز توضیح داده شد.

بر اساس فرم طراحی شده با موضوع تدوین وثبت عملکرد ماهیانه جهت ارسال به اداره امور خوابگاه‌ها ، مقرر شد ناظران  ابتدا پس از معرفی شهردار به دانشجویان ساکن در خوابگاه‌ها  هرگونه فعالیت  انجام شده  هر ماه را  در این فرم ثبت کنند.

وجود شهرداران در خوابگاه‌ها چه ضرورتی دارد؟ و به نظر شما  آیا  می‌توانند بر اساس آیین نامه شهرداران خوابگاه‌ها  موفق عمل کنند یا خیر؟

در برنامه عملیاتی سال۹۵ در دانشگاه‌های علوم پزشکی پیش‌بینی فعالیت ۸۰ شهردار در ۸۰ خوابگاه از سوی وزارت متبوع انجام شده و هیات امنای دانشگاه‌ها این برنامه را تصویب کرده‌اند که در دانشگاه‌های بزرگ دو شهردار و در دانشگاه‌های کوچک یک شهردار طبق برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده‏ مسئولیت امور خوابگاه‌ها را برعهده بگیرند. معاونت برنامه‌ریزی وزارت بهداشت نیز در حال پایش برنامه‌های عملیاتی در دانشگاه هاست و جایگاه اجرایی برای بخش شورای صنفی و شهردار خوابگاه در برنامه‌های دانشگاه‌ها دیده شده است. بر این اساس به نظر می‌رسد ، طی این یک سال، شهرداران ما عملکرد موفقی داشته‌اند و مهمترین رمز موفقیت و افزایش رضایت دانشجویان در امور فرهنگی و دانشجویی مدیون دانشجویان عضو شورای صنفی و به خصوص شهرداران خوابگاه‌ها بوده و امیدوارم در سایر دانشگاه‌ها هم چنین باشد.

وجود شهرداران خوابگاهها  یک  اتفاق خوبی و مبارکی است  و به‌عنوان بازوان پرتوان معاونت فرهنگی و دانشجویی در بررسی و رفع مشکلات دانشجویی نقش بی بدیل و ارزنده ای دارند و‏ می‌توانیم شاهد تحولات خوبی باشیم که این مهم و مبارک خوشبختانه در دانشگاه ما اتفاق افتاده است

آیا وجود شهرداران خوابگاه‌ها می‌تواند به کاهش آسیب های اجتماعی در محیط خوابگاه‌ها کمک کند؟ و آیا وجود شهرداران خوابگاه‌ها در دانشگاه شما  تاثیری در کاهش این آسیب ها داشته یا خیر؟

تفویض برخی اختیارات به شهرداران و بیان صادقانه کاستی‌ها و مشکلات ساختاری اداری موجود برای آنها، ایجاد فضای همدلی در بین دانشجویان و مسئولان دانشگاه و آشنایی بیشتر آنها با واقعیات و مشکلات یکدیگر و تقویت فضای همکاری و تعامل، از اهداف آئین‌نامه شورای صنفی است و می‌تواند به کاهش آسیب‌های اجتماعی در محیط خوابگاه‌ها کمک کند که ما عملاً و عیناً در معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه شاهد این ماجرا بوده و هستیم.

مهم ترین محور فعالیت‌های شهرداران خوابگاه‌ها چیست و چه انتظاراتی از شهرداران خوابگاه‌ها دارید؟

 پیگیری ارتقاء سطح کیفیت خدمات خوابگاهی به دانشجویان‏، پیگیری انتقادات، پیشنهادات و شکایات واصله در زمینه امور جاری خوابگاه‌ها‏، نظارت مستمر بر بهداشت و نظافت اتاق‌ها و راهروها و محوطه خوابگاه‏، کمک به اجرای فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی و اطلاع رسانی جامع در این زمینه‌ها‏، مساعدت به سرپرست و کلیه عوامل اجرایی در امور جاری خوابگاه، ارائه پیشنهاد به شورای صنفی خوابگاه در راستای بهبود وضعیت و مدیریت خوابگاه، جلب و سازماندهی همکاری و مشارکت سایر دانشجویان در انجام موارد فوق و سایر امور اجرایی از جمله مهم‌ترین محور فعالیت‌ این عزیزان است.

ضمن اینکه باید بگویم  دانشجویان مستعد و علاقمند به انجام کار دانشجویی در قسمت‌های مختلف خوابگاه (تربیت بدنی، تغدیه و...) به دبیر شورای صنفی خوابگاه معرفی می‌شوند و بعد از تایید دبیر و امضاء و مهر شورای صنفی به مدیریت دانشجویی جهت موافقت با کار دانشجویی ارجاع داده می‌شوند؛ هیچ کار دانشجویی بدون نظر و تایید شهردار و دبیر شورای صنفی در خوابگاه‌ها به هیچ عنوان صورت نمی‌گیرد.

علاوه بر آن باید گفت در جابجایی و عزل کار دانشجویی‏، شهرداران ما تام الاختیار هستند. همچنین انتخاب ناظمه، خدمات، نگهبان و راننده  نمونه در مناسبت‌های مختلف مانند هفته خوابگاه با نظر جمعی شهرداران خوابگاه‌ها صورت می‌گیرد.

شهرداران خوابگاه‌های دانشجویی چه وظایف دیگری باید بر اساس آیین نامه انجام دهند؟

نظارت مستمر بر فعالیت بهینه دانشجویانی که در قالب کار دانشجویی در قسمت‌های مختلف خوابگاه (امور فرهنگی، کتابخانه، سایت، امور تغذیه،تربیت بدنی و...) مشغول هستند‏، نظارت  مستمر بر سرویس ایاب و ذهاب خوابگاه به دانشگاه و بیمارستان‌ها و ارایه نواقص و مشکلات در وقت مقرر به امور دانشجویی معاونت (ضمن اینکه برنامه سرویس‌های ایاب و ذهاب با هماهنگی و نظر شهرداران خوابگاه انجام می‌گیرد)‏، همکاری و همراهی با معاونت فرهنگی و دانشجویی، مدیران دانشجویی و فرهنگی و رئیس اداره خوابگاه‌ها در بازدیدهای دوره ای و نظر خواهی و آنالیز داده‌ها در SPSS توسط شورای صنفی و شهردار در مورد کیفیت و تنوع غدایی ناهار و  شام برابر فرم مخصوص تغذیه از جمله مهم‌ترین محور فعالیت‌های شهرداران خوابگاه‌هاست.

اقای دکتر دادخواه! به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل چه انتظاراتی از شهرداران خوابگاه‌های دانشگاه تحت امرتان دارید؟

انتظاری که داریم این است که اعضاء و دبیران شورای صنفی و شهرداران خوابگاه‌ها باید تسلط کافی بر آیین‌نامه‌های مصوب خوابگاه‌ها داشته باشند چرا که شهرداران و اعضای شورای صنفی بدون آگاهی از مقررات و ضوابط آیین نامه‌ها و دستوراالعمل‌ها نمی‌توانند مدیریت و اشراف خوبی بر مسائل داشته باشندو شهرداران باید با بدنه اجرایی دانشگاه لینک شوند و تعامل خود را با مسئولان دانشگاه تقویت کنند و معاونت فرهنگی و دانشجویی  نیز در این مسیر شهرداران را حمایت خواهد کرد. نکته اینکه مدیر دانشجویی  دانشگاه ما یکی از اعضای تدوین آئین نامه شهرداران بود که از سوی وزارت بهداشت دعوت شده بودند.

سپردن کلید خوابگاه‌ها به دانشجویان و واگذاری مسئولیت‌های اجرایی، صنفی  و خوابگاهی آیا می‌تواند در کاهش مشکلات خوابگاه‌ها موثر باشد؟ چرا؟

نظر شخصی بنده این است که اگر این کار به صورت تدریجی انجام گیرد‏، نتیجه می‌دهد واقعیت امر این است که ما باید به دانشجویان با رعایت جوانب و شرایط اعتماد کنیم و می‌دانیم وظیفه دانشگاه صرفا تولید علم و انتقال علم نبوده و تربیت نیروی انسانی با کیفیت و با مهارت جزو رسالت اصلی دانشگاه است  و بنده در طول حدود ۲۵ سال مدیریت اجرایی در قسمت‌هایی مختلف دانشگاه به این نتیجه رسیدم که هر وقت دانشجویان آستین‌های خود را بالا زدند و با انگیزه وارد میدان عمل شدند و پیگیر امور مربوط به خوشان بودند هر کاری حتی اگر پیچیده هم بوده به نحو احسن و مطلوب  انجام گرفته است. 

من یقین دارم و باز تاکید می‌کنم مهمترین عامل رضایت معاونت فرهنگی و دانشجویی ما  به خصوص در امور دانشجویی، همکاری تنگاتنگ  و تعامل خوب معاونت با شهرداران خوابگاه بوده است.  البته در مناسبت‌های مختلف سال (روز شهردار، هفته خوابگاه و......) به منظور  ایجاد انگیزه از شهرداران به نحوی تقدیر و تجلیل می‌شود و حتی روز شهردار از مدیر کل شهرداری اردبیل کتباً درخواست شد از شهردارهای خوابگاه ما هم  جهت ایجاد انگیزه در مراسم رسمی خود دعوت به‌عمل بیاورند.

همچنین در درخواست صدا و سیما جهت مصاحبه با قشر جوان موفق، ما شهردار خوابگاه شهید باهنر را به صورت کتبی به صدا و سیمای اردبیل معرفی کردیم.

مهم ترین مشکلات اداره خوابگاه‌ها توسط شهرداران در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل چیست؟ و برای رفع آن چه کرده‌اید؟

مشارکت کم رنگ دانشجویان در انتخابات شورای صنفی و شهرداران سال قبل از مشکلات ما بود که باعنایت خداوند متعال و تعامل هر چه بیشتر معاونت با دانشجویان و حمایت و پشتیبانی از آنان این مشکل رفع شد و امسال شاهد مشارکت ۶۷درصدی دانشجویان بودیم که این نشان از اعتماد دانشجویان به معاونت فرهنگی و دانشجویی است و امیدواریم از این اعتماد در جهت اعتلای خدمت رسانی به دانشجویان نهایت استفاده را بکنیم.

به عنوان آخرین سوال بفرمایید، به نظر شما تا چه حد شهرداران باید با بدنه اجرایی دانشگاه‌ها مرتبط باشند و تعامل خود را با مسئولان تقویت کنند؟

به نظر من بهره‌مندی دانشگاه از ظرفیت‌های خلاق دانشجویی در راستای بهبود ارائه خدمات به دانشجویان و پررنگ کردن نقش مشورتی دانشجویان در مراحل برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت‌های مرتبط با امور صنفی دانشجویی که از دیگر اهداف آئین نامه شورای صنفی است،  رمز موفقیت این معاونت بوده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.