سه‌شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۸

با همکاری انجمن اسلامی مستقل و انجمن اسلامی دانشجویان؛

مناظره سیاسی با موضوع "بررسی عملکرد دولت با رویکرد برجام" در دانشگاه علوم پزشکی یزد انجام شد

مناظره یزد

اولین مناظره سیاسی در دانشگاه علوم پزشکی یزد با حضور حجت الاسلام قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری، عضور شورای سردبیری نشریات 9 دی و پرتو سخن به عنوان منتقد دولت و دکتر مصطفی قاسمی عضو شورای اصلاح طلبان استان یزد به عنوان حامی دولت، برگزار شد.

به گزارش خبرنگار افتخاری مفدا یزد، این مناظره با موضوع "بررسی عملکرد دولت روحانی در زمینه اقتصاد و سیاست خارجه با رویکرد برجام" و با همکاری دو تشکل انجمن اسلامی مستقل و انجمن اسلامی دانشجویان روز پنج شنبه 18 آذرماه در مجتمع امام رضا (ع) دانشگاه انجام شد.

چرا در دولت گل و بلبل و لبخند، مجددا تحریم کردند؟

حجت الاسلام قاسم روانبخش در ابتدای سخنان خود با انتقاد از لغوسخنرانی منتقدان دولت در دانشگاه‌ها بیان کرد: چرا دولت سعی در یک طرفه کردن فضای دانشگاه‌ها دارد.

وی با اشاره به اینکه مسئولیت‌های سیاسی بزرگ‌ترین امانت‌ها هستند و باید به اهلش سپرده شوند، گفت: آیا اینکه مذاکره کنندگان می‌گویند ما نتوانستیم خطوط قرمز را رعایت کنیم نشانه خیانت در امانت نیست؟ آیا وعده‌های عملی نشده رییس جمهور وفای به عهد است؟

روانبخش با اشاره به برجام گفت: حال که مسئله pmd تمام شده است چرا باید حداقل ۱۵ سال برای انرژی صلح آمیز هسته‌ای صبر کنیم؟  چرا الان که آقای روحانی همه امتیازات را دو دستی تقدیم کرده، آمریکا دوباره داماتو را تمدید کرد. اگر دلیل تحریم‌های ایران رفتار و گفتاراحمدی نژاد بود پس چرا قانون داماتو اولین بار در دولت هاشمی که دولت خوش زبانی بود تصویب شد؟ چرا در دولت روحانی که دولت گل و بلبل و لبخند است مجددا تحریم کردند؟ این رفتارنشان دهنده خوی و منش استکبار هست، تنها راه پیش روی ما مقاومت است نه امتیاز دادن بیشتر و الان با لگدی که به برجام زدند، دیگر برجامی نمانده که ما از آن دفاع کنیم.

اگر فتنه ۸۸ نبود مذاکرات هسته‌ای پیشرفت خوبی داشت

روانبخش ادامه داد: در دولت قبل مذاکرات با دست پر و پیشرفت بخش هسته‌ای و موشکی همراه بود، اگر فتنه ۸۸ نبود مذاکرات هسته‌ای پیشرفت خوبی داشت اما فتنه، آمریکا را امیدوار کرد که می‌تواند در داخل ایران نفوذ کند و از پادوهایش برای تحت فشار قرار دادن ایران استفاده کند.

وی همچنین اظهار داشت: حال که برجام شکست خورده نباید آن را گردن رهبری بیاندازید، مرد باشید و پای حرف خود بایستید.

این منتقد دولت در ادامه گفت: با توجه به گفته‌های آقای روحانی در دانشگاه تهران، مشخص است که اعتقادی به اینکه اوباما برای ما خوب بود، ندارد. اگر یک روحانی بگوید ما دولت راستگویان هستیم اما به حرفش عمل نکند به دین لطمه خواهد زد. حاصل عملکرد دولت روحانی در اقتصاد بدترین رکود تاریخ ملت ایران و حاصل عملکرد وی در سیاست خارجه توهین و تهدید کشورهای کوچک به ایران است.

با منطق و استدلال حقوقی مذاکره کردن از موفقیت‌های دولت روحانی بود

دکتر مصطفی قاسمی نیز با تاکید بر اینکه مهندس موسوی چهره برجسته انقلاب اسلامی است و مدیریت عالی او در سال‌های جنگ غیرقابل انکار است، با اشاره به حوادث سال ۸۸ گفت: ما معترضیم که چرا احمدی نژاد باید راست راست راه برود و موسوی و کروبی در حصر باشند. امیدواریم این مسئله با درایت رهبری و پیگیری مسئولین برطرف شود.

وی ادامه داد: آمریکا بعد از ۳۰ سال هنوز تحلیل درستی از انقلاب اسلامی و مردم ایران ندارد. دولت خاتمی با درایت و تدبیر توانست مانع ورود پرونده ایران به  شورای امنیت سازمان ملل شود ولی آمریکا با فشار و زیاده خواهی پرونده ایران را به شورای امنیت برد.

منطقی و با استدلال حقوقی و دیپلماتیک حرف زدن و موضوع مذاکرات را پیش بردن جزو کارهای موفق دولت روحانی بود

قاسمی با بیان اینکه اگر ما در چارچوب مقرات بین المللی حرکت می‌کردیم، برای ما بسیار مفید بود، اظهار داشت: اگر ما در سال ۸۲ یک سال دیگر صبر می‌کردیم و با مذاکره مانع ورود پرونده ایران به شورای امنیت می‌شدیم برای منافع ملی ما بهتر بود.

وی ادامه داد: منطقی و با استدلال حقوقی و دیپلماتیک حرف زدن و موضوع مذاکرات را پیش بردن جزو کارهای موفق دولت روحانی بود و تصمیم گیران پرونده هسته‌ای مجموعه نظام و دولت و رهبری بوده است. تمدید تحریم‌های داماتو باید در یک جمع حقوقی و بین المللی بحث شود و ما می‌توانیم با همراه کردن کشورهای اروپایی و روسیه و چین مانع دست اندازی آمریکا به برجام شویم.

این حامی دولت اظهار داشت: حضور اوباما در کاخ سفید فرصتی بود که ما چند سالی از آن را از دست دادیم ولی آقای روحانی بهترین استفاده را کرد.

وی با اشاره به وضع بد اقتصادی در دوران احمدی نژاد گفت: ایا یادتان رفته ۸۰ اقتصاددان کشور به وی نامه نوشتند و او اعتنایی نکرد. ما اصلاح طلبان در زمینه اقتصاد به دولت روحانی انتقاد داریم اما نمی‌خواهیم او را زمین‌گیر کنیم.

حمیدرضا قانع خبرنگار افتخاری مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.