سه‌شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۲

امر به معروف و نهی از منکر، سیستم پالایش اجتماعی

امر به معروف

حجت الاسلام والمسلمین گلکار گفت: تضمین سلامت جامعه در گرو تحقق امر به معروف و نهی از منکر در مقیاس کل جامعه است. 

به گزارش مفدا تربت حیدریه، ظهر دوشنبه به همت بسیج دانشجویی شهید اژدری کارگاه امر به معروف و نهی از منکر با حضور حجت الاسلام والمسلمین گلکار، استاد برتر کارگاه های نگرشی در آستان قدس رضوی و استاد نمونه موسسه مطالعات راهبردی در سالن ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه برگزار شد.
حجت الاسلام و المسلمین گلکار قدم اول برای داشتن عملکرد موفق در هر عرصه ای را اصلاح زاویه دید، نگاه مطلوب و نگرش مثبت  دانست  و تصریح کرد:رفتارهای انسان تابعی از افکار ما و افکار ما تابعی از نوع نگاه و نگرش ما نسبت به موضوعات زندگی است؛ بنابراین بر اساس آیات قرآن سعی کنید نگاه درستی نسبت به زندگی داشته باشید. 
وی ادامه داد: اولیای خدا کسانی هستند که نگاهشان به دنیا نگاه درستی است و این کارگاه  نیز به دنبال رسیدن به نگرشی مطلوب نسبت به امر به معروف و نهی از منکر است.
بهترین نوع نگاه
حجت الاسلام والمسلمین گلکار گفت:اگر بخواهید نگاه مطلوبی نسبت به هر موضوعی داشته باشید بهترین نوع نگاه دید سیستمی،جامع و هدفمند است، بنابراین اگر بتوانید با برنامه  هدف خود را مشخص کرده و راهبرد مرکزی را انتخاب و از بروز آفت ها جلوگیری کنید، آنگاه می توانید ادعا کنید نگاه سیستمی نسبت به موضوع داشته اید.
امر به معروف و هدف از انجام آن
استاد نمونه موسسه مطالعات راهبردی  وجود سه نوع سیستم برای رسیدن به فرهنگ تمدن اسلامی را ضروری دانست و گفت: باید ساختار سیستم های معرفتی در جامعه در راستای نظام فکری، ساختار قانونی در راستای الزام آوری در زندگی فردی و اجتماعی و ساختار فرهنگی و اخلاقی در راستای حرکت جامعه به سمت هدف طراحی شود. 
وی هویت امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان یک نظام رفتاری،قانونی و فرهنگی معرفی کرد و برنامه سالم سازی و سیستم پالایش اجتماعی را هدف آن دانست و افزود: تضمین سلامت جامعه در گرو تحقق امر به معروف و نهی از منکر در مقیاس کل جامعه است. 
استاد نمونه موسسه مطالعات راهبردی نقطه شروع امر به معروف و نهی ازمنکر را علم و آگاهی دانست و تصریح کرد:علم و آگاهی به نظام کاربردی انسان با کل عالم هستی، شناخت قوانین و فرهنگ ها و  تببین امر به معروف و نهی از منکر از میان این قوانین و فرهنگ ها، نقطه شروع امر به معروف به معروف و نهی از منکر است.
وی ادامه داد:از اراده انسان به کل عالم نیرو وارد شده و برایند بازگشت نیروها بر اراده انسان، مسیر حرکتش را در عالم هستی را مشخص می کند؛ در نتیجه باید برای تمام محورهای ارتباطی با کل عالم برنامه داشته باشیم تا برای حرکت به سمت هدف،نیروی مثبت بگیریم.
حجت الاسلام و المسلمین گلکار با بیان این که برای تحقق این موضوع در زندگی خود باید جایگاه خویشتن در نظام هستی و معادلات ارتباطی در کل عالم هستی را بشناسیم و اعمال و رفتار، قوانین و فرهنگ حرکت را بر مبنای آن تنظیم کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین گلکار وجود قانون فرهنگی و قانونی را برای تک تک محورهای ارتباطی ضروری دانست و گفت: باید الزامات و بایدها و نباید هایی وجود داشته باشد تا حداقل  ارتباط مطلوب با محورها را تامین کرده و برنامه های فرهنگی به منظور حداکثرسازی گرفتن نیروی مثبت از عالم هستی برای حرکت به سمت هدف وجود داشته باشد.
هویت حقیقی انسان
وی افزود: نقشه حقیقی برای رسیدن به تمدن اسلامی مبتنی بر تعریفی است که از هویت حقیقی انسان نشات می گیرد و بر اساس هویت انسان نیازهای انسان شکل می گیرد همانطور که اگر تفکری انسان را به عنوان موجودی مادی بداند؛ یک نقشه برای آن تعریف می کند درحالیکه اگر  تفکری انسان را تشکیل شده از لایه های وجودی جسم، فکر و قلب بداند، نقشه ای دیگر برای او برنامه ریزی می کند. 
راهبرد امربه معروف و نهی از منکر
وی راهبرد امر به معروف و نهی از  منکر را روح حاکم بر کل وجود عنوان کرد وگفت:در هر برنامه  اگر بخواهید به مقصد برسید،بر روی سیاستی تمرکز کنید تا به نتیجه برسید و راهبرد امر به معروف و نهی از منکر ایجاد بهبود کنترل  کیفیت اجتماعی در جامعه است.
راهکارهای عملیاتی امر به معروف و نهی از منکر
وی افزود:پس از مشاهده رفتار طرف مقابل،مطابقت رفتارهای طرف مقابل بر اساس ضریب اهمیت شاخصه های استاندارد و تصدیق رفتار وی با ناهنجاری یا افت کیفیت، سکوت و عبور و نفی بدون زمینه سازی از راهکارهای عملیاتی امربه معروف و نهی از منکر است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.