سه‌شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۸

کارشناس روانشناسی بالینی در همایش ایدز:

بنیان خانواده بستر تسکین و آرامش روحی مبتلایان به ایدز باشد

همایش ایدز

هوشمند با بیان اینکه مبتلایان به بیماری ایدز به اعتیاد های دارویی برای فاصله گرفتن از فضای اضطراب روی می آورند، گفت: خانواده باید بستری برای بیمار فراهم کند تا او را از اضطراب و تنش های دوران بیماری دور سازد. 

به گزارش مفدا تربت حیدریه، سرکار خانم هوشمند، کارشناس روانشناسی بالینی شب گذشته در همایش ایدز دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، با اشاره به مشکلات اصلی بیماران مبتلا به ایدز و طرد آنها از سوی دیگر افراد گفت: در مبتلایان به ایدز با کاهش امید به زندگی از میزان اعتماد به نفس در این افراد کاسته و موجب افزایش افسردگی آنان می شود. 
کارشناس روانشناسی بالینی با بیان اینکه افراد مبتلا به بیماری ایدز اغلب احساس گناه می کنند، تصریح کرد: احساس گناه در فرد مبتلا ممکن است او را تا دوران سوگواری پیش براند، در این دوران اضطراب و ترس ناشی از آینده مبهم و نامعلوم در بین مبتلایان بیمار را از زندگی عادی دور ساخته و موجب تزلزل و گوشه گیری آن از جامعه میشود. 
هوشمند با بیان اینکه مبتلایان به بیماری ایدز به اعتیاد های دارویی و مواد مخدر برای فاصله گرفتن از فضای اضطراب روی می آورند، خاطر نشان کرد: مهمترین بستر حمایت از مبتلایان خانواده اوست لذا خانواده باید بستری برای بیمار فراهم کند تا او را از تنش های دوران بیماری دور سازد. 
وی ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر عدم درک و آگاهی پایین مردم جامعه با ایجاد نگرش های نادرست از بیماری ایدز در مبتلایان باعث شده این افراد از فضای عمومی جامعه طرد شوند چراکه افراد سالم گمان میکنند بیماران مبتلا به ایدز همه رفتار های پرخطر جنسی و یا اعتیاد داشته اند. 
کارشناس روانشناسی بالینی با عنایت به روند رو به رشد ابتلا به بیماری ایدز در سطح دنیا گفت: روانشناسان باید با مشاوره در خصوص مقابله با بحران ایدز سبک زندگی سالم را به مبتلایان آموزش داده و اگیزه حمایت از این بیماران را در سایرین نیز ایجاد کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.