سه‌شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۱۳

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

جشنواره قرآن وزارت بهداشت شور قرآنی را به دانشگاه‌ها می‌آورد/ قرآن بهترین منبع برای استخراج وظایف فردی و اجتماعی است

دکتر صومی

رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه قرآن بهترین منبع برای استخراج وظایف فردی و اجتماعی است، گفت: جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت شور و اشتیاق قرآنی را به محیط دانشگاه ها می‌آورد.

به گزارش مفدا، با پایان بیست و یکمین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت در مهرماه،  اقدامات اجرایی برای برگزاری دوره بیست و دوم این جشنواره به سرعت کلید خورد و در نخستین گام آیین‌نامه اجرایی جشنواره همزمان با هفته «قرآن و دانشگاه» به دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ابلاغ و سامانه ثبت‌نام جشنواره نیز از اواخر آبان‌ماه آغاز به کار کرد.

به بهانه آغاز ثبت‌نام جشنواره بیست و دوم و نظر به جایگاه و اهمیت ویژه این جشنواره در میان دانشگاه‌های علوم پزشکی، با دکتر محمدحسین صومی، رییس دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز گفت‌وگویی ترتیب داده‌ایم که مشروح آن را در ادمه می‌خوانید.

به عنوان یکی از متولیان آموزش عالی پزشکی کشور، لطفا از اهمیت ترویج معارف و مکارم قرآنی در میان دانشجویان علوم‌پزشکی و نقش و تاثیر این آموزه‌ها در آینده تحصیلی و شغلی و  به طور کلی اجتماعی دانشگاهیان وزارت بهداشت بگویید؟

شاغلین حرفه‌های پزشکی به خاطر  مسئولیت عظیمی که دارند، از دیرباز با رهنمودهای اخلاق عملی دینی عجین بوده اند و قرآن بهترین منبع برای استخراج وظایف فردی و اجتماعی است؛ لذا کسانی که معارف و مفاهیم قرآنی آشنایی پیدا می کنند، بهتر می توانند به وظایف حرفه ای خویش عمل نمایند لازم است توسط افراد توانمند عامل روش های صحیح دانشجویان و دانشگاهیان محترم با رهنمودهای دینی آشنایی پیدا کنند.

چه نوع فعالیت‌هایی به منظور ترویج آموزه‌های قرآنی در میان نسل جوان و به ویژه دانشجویان سازنده‌تر است و برای نیل به آن چه باید کرد؟

آنچه نیاز داریم رفتار قرآنی است ولی می‌دانیم برای اصلاح و نهادینه شدن یک رفتار، تغییر بینش و نگرش و قبل از آن کسب آگاهی نقش اصلی را ایفاء می‌کند؛ معتقدم باید مصداق‌های عینی آموزه‌های قرآنی مرتبط با مباحث خدمات سلامت در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

برگزاری جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت در انتقال آموزه های اصیل قرآنی به دانشگاهیان علوم پزشکی تا چه اندازه موفق عمل کرده است؟ برای اعتلای بیشتر جشنواره چه پیشنهاداتی دارید؟

برگزاری جشنواره که به نوعی جشن موفقیت صاحبان این فرایند است در ایجاد انگیره کاری مخاطبین، نقش ارزشمندی ایفاء می‌کند؛ ما شاهدیم به دنبال برگزاری جشنواره قرآن و عترت جنب و جوش در جهت آفرینش آثار جدید شروع می‌شود ؛ لذا بایستی به طور مستمر در دانشگاه‌ها، کانونی، محصول جشنواره‌ها را در اختیار دانشجویان و دانشگاهیان قرار دهد تا محرک مداوم برای کار بهتر در مجموعه دانشگاه وجود داشته باشد.

یکی از اهداف جشنواره بیست و دوم جذب حداکثری دانشگاهیان علوم پزشکی و افزایش مخاطبان است؛ سخنتان درباره این موضوع با دانشگاهیان علوم‌پزشکی چیست و چه پیشنهادی برای نیل به این هدف دارید؟

هر کس باید در حد توان خود برای عملیاتی شدن معارف قرآنی در دانشگاه ها تلاش کند؛ دانشگاهیان اعم از استادان، کارکنان و دانشجویان نیروهای بالقوه عظیمی برای هدایت کل جامعه هستند لذا بهتر است هر کس به فراخور توانمندی خود در قسمتی از جشنواره شرکت کند و سبقت در امر خیر بین دانشگاهیان به مسابقه دلنشینی تبدیل خواهد شد که عطر فرحبخش قرآن را در دانشگاه ها به مشام همه خواهد رساند.

در جشنواره ثبت‌نام می‌کنید؟

علیرغم علاقه به حوزه مفاهیم قرآن، به دلیل نداشتن فرصت کافی برای مطالعه و کسب رتبه بهتر، از شرکت در جشنواره معذورم.

یادآور می‌شود، ثبت‌نام در بیست‌ودومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت از نیمه دوم آبان‌ماه آغاز شده است و علاقمندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا نسبت به ثبت‌نام در این دوره از جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت اقدام کنند.