سه‌شنبه ۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰

تولیدات موازی در رشته اذان نتیجه‌بخش نیست

ملی

مؤذن برتر جشنواره قرآن و عترت دانشجویان کشور عنوان کرد: اینکه ما همیشه به یک روش عمل کنیم و تولیدات موازی در رشته اذان داشته باشیم، نتیجه خوبی نخواهد داشت.

به گزارش مفدا، محمد ایزدی، با بیان اینکه اذان از یک زبان و ادبیات عربی تشکیل شده است، تأکید کرد: باید در لحن نیز به قواعد عربی آن توجه شود اما تولید اذان‌ با یک روش و کار موازی اثر خوبی نخواهد داشت.

وی افزود: البته برخی از اساتید ایرانی هم سعی داشته‌اند تا اذان را در قالب ایرانی ارائه کنند؛ ساختارشکنی همیشه سخت است و در این شکستن ساختار، خود فرد آسیب زیادی می‌بیند و شاید خیلی‌ها این کار جدید را نپسندند و آن را قبول نداشته باشند.

تولیدات جدید در حوزه اذان
ایزدی اظهار کرد: اذان بیشتر در دو نغمه نهاوند و حجاز اجرا می‌شود؛ برخی از اساتید آمدند و با ابتکارات خود اذان‌های جدیدی به غیر از دو نغمه مشهور ارائه کرده‌اند. شاید این نوع از اذان گفتن توسط خیلی‌ها پسندیده نباشد و به گوش آن‌ها خوش نیاید اما این یک مساله کاملاً سلیقه‌ای در حوزه زیباشناختی به حساب می‌آید و من تولیدات جدید در حوزه اذان را می‌پسندم.
وی اضافه کرد: برای اینکه یک مؤذن بهتر اذان بگوید و یا خوانش بهتری داشته باشد، باید شناخت مناسبی از دستگاه‌های موسیقی داشته باشد. در این شنخات تفاوتی بین دستگاه‌های موسیقی ایرانی و عربی نیست بلکه بهتر است مؤذن بر هر دو نوع دستگاه مسلط باشد و با گام‌ها و نوت‌های موسیقی آشنایی داشته باشد؛ این نوع از نشاخت و دانش موسیقیایی فرد را در بیشتر رشته‌های آوایی و قرآنی کمک می‌کند.

سنجش سطح مؤذنان
به گزارش ایکنا، ایزدی ضمن سنجش سطح موذنان در مسابقات قرآنی گفت: بسنده کردن به فعالیت در بخش اذان جالب و مناسب نخواهد بود؛ اگر فرد مؤذن در سایر فعالیت‌های آوایی و قرآنی مثل قرائت، تواشیح، ابتهال و سایر رشته‌ها وارد شود به موفقیت و بیشرفت هر چه بیشتر او در رشته اذان نیز کمک خواهد کرد.
این موذن برتر کرمانی گفت: جشنواره قرآن و عترت دانشجویان سطح بسیار بالایی دارد و هر سال بر کیفیت و سطح آن افزوده می‌شود. دانشجویان قرآنی ما سال به سال دانسته‌های خود را در حوزه رشته‌های قرآنی آوایی افزایش می‌دهند و می‌توان گفت دانشجویان قرآنی یک قشر تخصصی، اثرگذار و قابل توجه در میان اصناف و اقشار قرآن کشور به حساب می‌آیند.
وی آموزش‌های تخصصی آوایی در سطح آموزش عالی را مفید ارزیابی کرد و افزود: آموزش‌ها در وزارت علوم به پیشرفت هرچه بیشتر دانشجویان در رشته‌های قرائت قرآن و اذان کمک می‌کند به ویژه با اساتیدی که در حال حاضر با سطح دانش و توانمندی بالا توان کمک کردن به دانشجویان را در سطح کشور دارند.
ایزدی اظهار کرد: اگر رشته‌های آوایی قرآنی به صورت مجزا و تخصصی در وزارت علوم تدریس شود؛ بسیار نتیجه‌بخش ‌خواهد بود اما ابتدا باید دید استقبال دانشجویان از چنین رشته‌هایی به حد نصاب خواهد رسید یا خیر.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.