سه‌شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۰

به مناسبت فرارسیدن هفته وحدت

ضرورت هفته وحدت در جامعه اسلامی

ميلاد پيامبر

قطعا اگر وحدت در شرایط موجود وجود داشته باشد دنیای اسلام با یک اقتدار و عظمت مثال زدنی از یک طرف می توانند مشکلات داخلی را حل کنند و به سوی ارتقاء و ترقی پیش روند .

در ایام هفته وحدت و سالگرد میلاد پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) هستیم. پیامبری که منادی وحدت میان مسلمانان بود و همواره بر این نکته تاکید داشت و مسلمانان هم که پیرو آن حضرت هستند باید ضرورت آن را درک کرده و بیش از پیش به دنبال آن باشند.در میان عوامل تاثیرگذار بر وحدت و یا ایجاد تفرقه میان مسلمانان، نقش رسانه ها را بویژه در جوامع امروزی نمی توان نادیده گرفت. چرا که رسانه ها اعم از سنتی و جدید و نیز دیداری، شنیداری، نوشتاری، رسانه های الکترونیک و دنیای مجازی که چند سالی است به خیل عظیم رسانه ها پیوسته اند تاثیر بسزایی بر زندگی مردم دارند. اصولاً دنیای امروز بدون رسانه قابل تصور نیست. بنابر این اثرات آن هم غیر قابل انکار است و صاحبان قدرت و ثروت می کوشند بر اساس منافع خود از آن استفاده کرده و مخاطبان را با خود، دیدگاه ها و خواسته های خود همراه سازند.در بحث وحدت و تفرقه بین مسلمانان هم، رسانه ها در گوشه و کنار دنیا فعال هستند و این مساله وظایف رسانه های اسلامی و رسانه های کشورهای اسلامی را در تبیین هرچه بیشتر احکام ناب اسلام محمدی و ضرورت وحدت بین مسلمانان سنگین تر می کند.

ضرورت وحدت در جامعه اسلامی و نقش رسانه های کشورهای اسلامی

 ((قطعا اگر وحدت در شرایط موجود وجود داشته باشد دنیای اسلام با یک اقتدار و عظمت مثال زدنی از یک طرف می توانند مشکلات داخلی را حل کنند و به سوی ارتقاء و ترقی پیش روند . از طرف دیگر در برابر توطئه ها و دسایس دشمنان اسلام می توانند به راحتی مقابله کنند و نگذارند کوچکترین آسیبی به سرزمین های اسلامی وارد شود. راهها و وسایل مختلفی برای تقویت وحدت هست و یکی از ابزار و وسایل بسیار مهم و اثر گذار رسانه ها هستند . رسانه های صوتی و تصویری و و چاپی و فضای مجازی می توانند در این راستا نقش اساسی ایفا کنند و این رسانه ها اهمیت وحدت را از دیدگاه قرآن و اسلام و ائمه معصومین بیان کنند .حضرت امام خمینی (ره ) انقلاب را بر پایه بحث وحدت امت مسلمه آغاز می کند و تداوم می بخشد چنانچه که هفته وحدت به دستور حضرت ایشان تاسیس می شود و در ادامه راه حضرت امام خمینی (ره)، هم اکنون حضرت امام خامنه ای به این امر توجه جدی دارند و و در همین رابطه مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی را تاسیس کردند که هر ساله کنفرانس های بسیار مهم و بزرگی در سطح دهها کشور اسلامی و صدها اندیشمند و شخصیت های بزرگ اسلامی تدبیر می کنند.))

در صورتی که رسانه های جهان اسلام نتوانند به وظایف خود در راستای تحکیم وحدت اسلامی آنطور که باید، عمل کنند و یا اگر خدشه ای در وحدت میان مسلمانان ایجاد شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 (( اصولا اگر وحدت در جامعه اسلامی نباشد همه پدیده ها و حوزه ها متزلزل و نا بسامان و نا هنجار خواهند بود و در این صورت دشمنان اسلام هم ضربه ها ی خود را به جهان اسلام وارد خواهند کرد. رسانه ها در ابعاد مختلف با برنامه های گوناگون تولیدی و امثال اینها می توانند درراستای روشن کردن افکار عامه کار کنند چنان که در گذشته هم این کار صورت گرفته است. البته رسانه های سنتی هم در مجموع آثار و اهمیت خودش را دارد از جمله مساجد، حسینیه ها ، تکایا و تریبون های نماز جمعه و جماعت ، سمینارها و کنفرانسها و ... می توانند در تبیین و روشن کردن اهمیت وحدت اسلامی از نگاه اسلام می توانند کارگشا و اثرگزار باشد.))

رسانه های غربی و مخالفان اسلام هم طبعاً برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان کار می کنند ، شبکه های مختلفی را هم به نام شیعه و سنی راه اندازی کرده اند. عملکرد این رسانه ها و برنامه های آن ها چگونه است؟:

 (( اگر ما یک بار به برنامه ها و حرکتهای دشمنان اسلام نگاه کنیم می بینیم که اینها چقدر برای ضربه زدن به وحدت امت اسلامی سرمایه گزاری می کنند. از گذشته های دور، به خصوص بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و همچنان پیروزی جهاد اسلامی در افغانستان، دست های نامیمون غربیها وارد عمل شدند و در ایجاد اختلاف کارهای گوناگونی  را روی دست گرفتند  که از جمله راه اندازی شبکه های وسیع و متعدد رسانه ها ی صوتی و تصویری و شبکه های اجتماعی هست که شبانه روزی برنامه دارند و حتی شبکه هایی را به خاطر حمایت از شیعه ها راه اندازی کردند و این شبکه ها در مخالفت با اهل تسنن و تبلیغ علیه نمادهای اهل تسنن از هیچ حرکت و برنامه ای و از هیچ الفاظ و ادبیات رکیکی دریغ نمی کنند که دین و مذهب ما به هیچ وجه ، این روش را نه تنها تایید نمی کند بلکه محکوم هم می کند. همچنان تلویزیونهای دیگری به ظاهر به حمایت از اهل سنت راه اندازی شده است که باز هم آنها علیه شیعه ها از چنین ادبیات رکیک و برنامه های بسیار خطرناک و توهین های همه جانبه استفاده می کنند . کانال حمایتی این تلویزیونها و این رسانه ها از یک مسیر و یک جا هست و توسط غربیها و دشمنان اسلام تمویل می شوند . بنابراین ما می بینیم که غربیها در جهت ایجاد اختلاف در میان شیعه و سنی و در مجموع امت مسلمه برنامه های وسیع و گسترده ای دارند و پولهای هنگفتی را خرج می کنند و اتفاقا مرکز اصلی این رسانه ها در غرب و یا در برخی از کشورهای وابسته به غرب هست.))

ضرورت حفظ وحدت بین مسلمانان و بیداری و هوشیاری آن ها در برابر توطئه های دشمنان اسلام

 (( مسلمانها برادر یکدیگرند و هفته وحدت از دوازدهم تا هفدهم ربیع الاول ، پیام بسیار خوبی برای تمام جهان اسلام دارد و جهان اسلام از این هفته باید  استفاده بزرگی کند و بیدار شود و متوجه حرکات مرموزانه دشمنان اسلام شود زیرا امروز دشمن در تلاش هست که بین مسلمانها تفرقه بیندازد . امروز در جامعه ما دیده می شود که دشمنان اسلام دست به دست هم دادند و می خواهند همان تفرقه بین خودشان را در بین مسلمانها حاکم بسازند و مسلمانها را به تفرقه و جدایی سوق بدهند. لذا هفته میلاد با سعادت نبی معظم که میلاد رحمت هست پیام خوبی برای جهان اسلام دارد که مسلمانها با یکپارچگی و با وحدت و با برادری و با همدیگر پذیری ، یکدیگر را در آغوش بکشند تا مسلمانها خط مشی حضرت محمد (ص) را به عنوان ملت واحده دنبال کنند.  مباحث اختلافی در دین جدا هست، قرآن کریم به صراحت می فرماید: اگر شما در یک موضوع منازعه می کنید مسائل را به قرآن مراجعت دهید و از قرآن اقتباس کنید و از احادیث گهربار پیغمبر استفاده کنید . پیامبر (ص) در حجه الوداع پیام قاطعی داشت که فرمودند بین عرب و عجم و سیاه و سفید تفاوتی وجود ندارد. اگر ما طبق این پیام  پیامبررحمت در حجه الوداع، یکدیگر رابه آغوش بکشیم و همدیگر را به عنوان یک مومن و به عنوان یک برادر بپذیریم وحدت شامل حالمان می شود و می توانیم مشکلات را حل بسازیم و در ضمن برای دشمنان زمینه را مساعد نسازیم که در بین ما تفرقه بیندازند و حکومت کنند.))

آیا رسانه های کشورهای اسلامی به وظایف خود در تحکیم وحدت اسلامی و خنثی سازی توطئه های دشمنان و تفرقه افکنان عمل کردند؟ چند سالی است که اتحادیه رادیو تلویزیون های کشورهای اسلامی هم ایجاد شده و فعال است

 (( اگرچه اتحادیه رادیو و تلویزیونهای اسلامی با حضور بیش از دویست رسانه اسلامی فعال هست و کارهای بسیار اثر گزار و عمیقی انجام می دهد و مدیران این اتحادیه ، دید بسیار اثرگزار و استراتژیکی در رابطه با روند کار رسانه ای جهان اسلام دارند اما در مجموع رسانه های کشورهای اسلامی به همین دویست رسانه عضو اتحادیه خلاصه نمی شوند . اگر به صورت طبیعی تمام رسانه های اسلامی بر اساس وظایف دینی شان عمل کنند طبیعتا دنیای اسلام به صورت جدی بیدار می شود و در برابر توطئه های غرب آگاهانه عمل خواهند کرد . متاسفانه مجموع رسانه های اسلامی به صورت یکدست و گسترده و عمیق در این راستا عمل نمی کنند و حتی برخی از اعضای همین اتحادیه نقش مثبت و اثرگزار ندارند و به وضوح در راستای تدوین اهداف وحدت اسلامی ،کاری عمیق و صد در صدی انجام نمی دهند . امروز شرایطی در عراق و سوریه و بحرین و یمن حاکم هست اگر در سطح دنیای اسلام بین شیعه و سنی وحدت وجود  داشته باشند چنین شرایطی توسط دشمنان ما به وجود خواهد آمد که مطمئنا نخواهد آمد .اگر تمام جهان مسلمان در جهت سامان دهی درون کشورشان عمل کنند  در مرحله بعد در برابر دشمنان خود خواهند توانست صف آرایی خوب و درستی داشته باشند و قبل از هر کاری غده سرطانی منطقه یعنی اسرئیل را ریشه کن می کنند و سرزمین فلسطین را آزاد می می سازند .))

پیشنهاد راهکارهای تحکیم هرچه بیشتر وحدت اسلامی به ویژه افغانستان

 (( در داخل افغانستان گرچه اکثر رسانه ها به بحث وحدت توجه دارند اما گاه و بیگاه برخی از رسانه های مزدور هم پیدا می شوند که در جهت ایجاد تفرقه و اختلاف کارهای جدی انجام می دهند. در داخل افغانستان سرمایه گزاریهای جدی از طرف دشمنان ما وجود دارد و اصحاب رسانه اعم از رسانه های مدرن و رسانه های سنتی باید از تریبون های خودشان در راستای وظایف دینی و اسلامی شان عمل کنند اما آنچه که برای اثرگزاری در افغانستان بسیار مهم هست هماهنگی میان رسانه ها هست تا از کارهای کلیشه ای ، تکراری و موازی کاری پرهیز شود و با یک سیاست هماهنگ و هم سو و واحد برای  بالا بردن افکار و ذهنیات مردم ما کار درست صورت بگیرد.))

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.