دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵

هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌های علوم پزشکی چگونه گذشت؟

هفته قران و عترت

شورای‌عالی انقلاب فرهنگی روزهای ۱۸ لغایت ۲۴ آبان ماه را به عنوان هفته قرآن دانشگاه‌ها نامگذاری کرده است و هرسال دانشگاه‌های علوم پزشکی با برگزاری برنامه های متنوع قرآنی نسبت به توسعه هرچه بیشتر فعالیت‌های قرآنی در دانشگاهها تصمیم گیری و اقدام می‌نمایند.

به گزارش مفدا، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی روزهای ۱۸ لغایت ۲۴ آبان ماه را به عنوان هفته قرآن دانشگاه‌ها نامگذاری کرده است و هرسال دانشگاه‌های علوم پزشکی با برگزاری برنامه‌های متنوع قرآنی نسبت به توسعه هرچه بیشتر فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌های علم پزشکی تصمیم گیری و اقدام می‌نمایند. .

مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برنامه ‌های پیشنهادی خود را جهت اجرا در هفته قرآن و عترت به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرد. جدول کامل این برنامه ها را در ادامه می‌خوانید:

عنوان فعالیت

ردیف

تشکیل شورای قرآنی و یا شورای فرهنگی دانشگاه با هدف بررسی و تصویب برنامه‌های قرآن و عترت(ع) دانشگاه در نیم سال دوم سال ۹۷-۹۸

۱

اعلام آغاز هفته قرآن و عترت(ع) با استفاده از فضاسازی محیطی، نصب بنر، پوستر و درج خبر آن در صفحه اصلی سایت و شبکه‌های اجتماعی

۲

ارسال پیامک‌های قرآنی در شبکه‌های اجتماعی(آیات کاربردی قابل فهم و مناسب دانشجو)

۳

معرفی سایت‌ها، نرم افزارها، گروهها و کانال‌های مناسب در شبکه‌های اجتماعی و همچنین کتب قرآنی مناسب دانشجو در زمینه تفسیر و تدبر و ...در محل کانون قرآن و عترت(ع)

۴

برگزاری جلسه هم اندیشی کانون های قرآن و عترت(ع) با سایر کانون‌های فرهنگی در رابطه با موضوعات قرآنی (معرفی جشنواره قرآن و عترت و ...)

۵

برگزاری برنامه ختم گروهی قرآن کریم

۶

 جاگزینی قرآن‌های فرسوده با قرآن‌های نو

۷

برگزاری محافل انس با قرآن کریم توسط قاریان مجرب و حلقه های معرفت توسط اساتید خبره هر روز قبل یا بعد از نمازظهر در محل نمازخانه دانشگاه

۸

برگزاری جلسات تصحیح قرائت نماز و مشاوره حفظ قرآن کریم با استفاده از ظرفیت دانشجویان شرکت کننده در طرح دانشجو معلم قرآن کریم

۹

اکران فیلم‌های ارزشی با مضامین قرآن کریم

۱۰

برگزاری جلسات دیدار دانشجویان با اساتید مطرح قرآن کریم

۱۱

ایجاد تمهیدات دیدار دانشجویان با امامان جمعه شهرها و تبیین ظرفیت ها، دستاوردها و فعالیت های قرآن و عترت دانشگاه

۱۲

آغاز کلاس‌های دانشگاه در هفته قرآن با تلاوت قاریان دانشجو

۱۳

برگزاری نشست، کارگاه و هم اندیشی دانشجویی پیرامون سبک زندگی قرآنی

۱۴

برگزاری ویژه برنامه‌های قرآنی در خوابگاههای دانشجویی

۱۵

برگزاری محفل قرآنی بر سر مزار شهدای گمنام دانشگاه

۱۶

دیدار منتخبین فعالین قرآنی با رئیس محترم دانشگاه و طرح دیدگاهها، مطالبات و راهکارها و جلسات مشترک کاری کانونهای قرآن و عترت با مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و معاونین و مدیران فرهنگی

۱۷

تقدیر از نفرات برتر مسابقات قرآن و عترت(ع) دانشگاهی

۱۸

تقدیر از استادان، هیئات و جلسات برتر قرآنی

۱۹

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

حجت‌الاسلام افتخاریان برنامه‌های هفته قرآنی دانشگاه‌ها را تشریح کرد

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین افتخاریان، مسئول مرکز قرآن و عترت نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، با اشاره به آغاز هفته قرآن دانشگاه‌ها از روز ۱۸ آبان‌ماه، گفت: براساس مصوبه سال ۱۳۸۸ شورای هماهنگی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها، مقرر شد تا بازه زمانی ۱۸ تا ۲۴ آبان‌ماه که مصادف با ایام رحلت علامه طباطبایی است به نام هفته قرآنی دانشگاه‌ها در نظر گرفته شود. از آن سال تاکنون در این ایام، دانشگاه‌ها به اجرای برنامه‌های قرآنی خاص می‌پردازند.

وی برگزاری جلسات همفکری و ایده‌پردازی، غبارروبی مساجد، اجتماع چهار هزار نفری دانشجویان، سه‌شنبه‌های مهدوی، واسپاری کارها به بدنه دانشجویی را از جمله برنامه های پیشنهادی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاهها برای برگزاری باشکوه این هفته  برشمرد.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

"کانون قرآن و عترت" دانشگاه علوم پزشکی ایلام محفل انس با قرآن با حضور قاری بین المللی "قاسم مقدمی"برگزار کرد

http://www.mefda.ir/d/2018/11/05/4/256151.jpg

این محفل نورانی یکشنبه ۱۳ آبان ماه در سالن شهدای جامعه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایلام برگزار شد که

 قرائت قاری نوجوان استان "پویا رحیمی" و تجلیل از برگزیدگان دانشگاه در  بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت (ع) وزارت بهداشت از سایر برنامه های این محفل نورانی بود.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

دکتر بهروز دادخواه در تشریح برنامه های هفته قرآن و عترت در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: قرآن باید همیشه در دانشگاه جاری و ساری باشد و فعالیتهای قرآنی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در طول سال در جریان است.

http://www.mefda.ir/d/2018/11/06/4/256586.jpg

دکتر بهروز دادخواه در تشریح برنامه های هفته قرآن و عترت در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: قرآن باید همیشه در دانشگاه جاری و ساری باشد و فعالیتهای قرآنی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در طول سال در جریان است. در خوابگاه‌ها به صورت مستمر فعالیتهای قرآنی داریم، مسابقات قرآنی و جلسات تفسیر برگزار می‌کنیم. در این هفته مراسمی را در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در پیش رو داریم که در آن از رابطین قرآنی با حضور ریاست محترم دانشگاه مسول محترم نهاد رهبری تقدیر می‌شود.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

برپایی کارگاه آموزشی قرائت و حفظ قرآن کریم در دانشکده علوم پزشکی مراغه

http://www.mefda.ir/d/2018/11/10/4/257612.jpg

به مناسبت فرا رسیدن هفته قرآن و عترت، بسیج دانشجویی دانشکده علوم پزشکی مراغه با همکاری کانون قرآن و عترت این دانشکده، کارگاه آموزشی قرائت و حفظ قرآن کریم برگزار کرد.

این کارگاه با استقبال خوب دانشجویان دانشکده وبا تدریس آقای سعید منیری دانشجوی رشته پرستاری و نفر اول مسابقات قرآن دانشکده برگزار شد.

از جمله مباحث تدریس شده در این کارگاه می‌توان به تفاوت لهجه فارسی با عربی در قرائت قرآن کریم و تشریح به‌کارگیری اصول و تمارین مناسب برای پیشرفت در زمینه قرائت قرآن کریم اشاره کرد.

گفتنی است، این کارگاه در چندین جلسه متوالی برنامه ریزی شده است که هر هفته شنبه ها از ساعت ۱۲ الی ۱۳ در اتاق جلسات معاونت آموزشی دانشکده برگزار خواهد شد. دانشجویان علاقه مندان برای شرکت در جلسات بعدی این کارگاه میتوانند با مراجعه به دفتر بسیج دانشجوئی ویا کانون قرآن وعترت ثبت نام نمایند.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

جمعی از اعضای شورای مرکزی مجمع قرآن و عترت با رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت دیدار کردند

http://www.mefda.ir/d/2018/11/11/4/257799.jpg

به مناسبت هفته قرآن و عترت جمعی از اعضای شورای مرکزی مجمع قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت دیدار کردند.

در این نشست صمیمی که با حضور آقایان رهبری، آقاجانلو و صادقی به نمایندگی از مجمع قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در روز شنبه ۱۹ آبان ماه در مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت انجام شد، محمد مهدی بحر العلوم رییس مرکز قرآن و عترت ضمن گرامیداشت هفته قرآن و عترت دانشگاهیان، تاکید کرد که قرآن و عترت مختص به یک هفته یا یک ماه نیست و همواره باید نور معنویت در دانشگاه‌ها متجلی‌باشد.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت به مناسبت هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها به خبرنگار مفدا گفت: افراد با کمترین اطلاعات و علاقه قرآنی می‌توانند در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت شرکت کنند.

محمد مهدی بحرالعلوم تصریح کرد: قرآن در زمان و مکان و قشر خاصی محصور نیست. قرآن می‌فرماید: «قُل أَیُّ شَیءٍ أکبرُ شَهَادَه قُلِ اللهُ شَهیدٌ بَینی وَ بَینَکُم وَ أُوحِیَ إلَیَّ هَذَا القُرآنُ لِأنذِرَکُم بِهِ وَ مَن بَلَغ». قرآن برای پیامبر و مردم هم عصر ایشان و هرکسی که این قرآن به او می‌رسد انذار است. بنابراین قرآن تاریخ انقضاء ندارد و قرآن مرز زمانی و مکانی نمی‌شناسد.

نمی‌توانیم بگوییم اگر ما وارد عصر فضای مجازی و عصر اطلاعات شدیم قرآن دیگر جوابگو نیست. کلمه "قرآن" به معنای خواندنی است و خواندن قرآن هیچ وقت به یک سنت گذشته تبدیل نمی‌شود. نمی‌توانیم بگوییم ما از قرآن چیزهای جدیدی می‌خواهیم و دیگر آن را نمی‌خوانیم. قرآن به صورت یک کتاب است و باید خوانده شود. در همه اعصار همینطور است اما قطعا باید با تغییر ذائقه ها و شرایط، قالبها و روشهای جدیدی برای آموزش قرآن داشته باشیم. برای جلب توجه نسل‌های جدید باید روش‌هایی جدید داشته باشیم.

در مرکز قرآن و عترت سعی کردیم رشته‌های متنوعی را تعریف کنیم و هرکسی را از هر جایی که تمایل دارد وارد آموزش‌های قرآنی کنیم حتی اگر این مواجهه با قرآن در حداقل ممکن باشد. به صورتی برنامه‌ریزی کردیم که دانشجوی پزشکی یا پیراپزشکی یا اساتید و کارمندان اگر به پژوهش علاقه دارند از این طریق و اگر اهل هنر ادبیات و شعر و داستان هستند از همان طریق و اگر اهل قرائت و حفظ هستند از همان مسیر وارد جشنواره شوند. در رشته‌های قرائت و حفظ سطوح پایین‌تری را تعریف کردیم و افراد با کمترین اطلاعات و علاقه قرآنی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. در جشنواره رشته‌ای به نام "ترجمه خوانی" داریم که شرکت کنندگان در این رشته متن ترجمه قرآن را می‌خوانند و یک روخوانی ساده از قرآن ارائه می‌دهند. اگر دائره را باز کنیم طیف جدیدی را می‌توانیم به این مسیر جذب کنیم.

گاهی از شرکت کنندگان در جشنواره سوال می‌کنم که آیا این سوره را حفظ بودی یا برای جشنواره حفظ کردی و در جشنواره شرکت کردی؟ اگر کسی حفظ کرده و در جشنواره شرکت کرده به این معنی است که ما یک جذب داشته‌ایم.

بحرالعلوم در پایان تصریح کرد: ۲۴ آبان ماه سالروز رحلت علامه طباطبایی است و به همین مناسبت ۱۸ تا ۲۴ آبان ماه توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها نام گذاری شده است و البته قرآن محصور در هفته‌ها نیست اما برای جلب توجه و جذب نیروهای جدید نامگذاری شده است. این زمان در دانشگاه‌ها زمان بسیار مناسبی برای پرداختن به قرآن است. اوایل ترم و در زمان امتحانات نیست.

برنامه‌هایی را برای اجرا در این هفته به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده‌ایم و در این هفته به دو دانشگاه اهواز و رفسنجان سفر می‌کنم. دیدار با فعالان قرآنی، تقدیر از برگزیدگان قرآنی و دیدار بار رؤسا و معاونان دانشگاه، از برنامه‌هایم در این سفرها است. انشاالله آیین نامه دروه بعد جشنواره را تا پایان آبان ماه ابلاغ می‌کنیم و ثبت نام در آن از اول آذر ماه خواهد بود.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

برپایی نمایشگاه قرآن و عترت همراه با برنامه‌های متنوع قرآنی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

http://www.mefda.ir/d/2018/11/11/4/257981.jpg

دبیر کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از برگزاری نمایشگاه قرآنی همراه با برنامه‌های متنوع، هم‌زمان با هفته قرآن و عترت در این دانشگاه خبر داد.

"مصطفی شبانی" با اعلام اینکه این نمایشگاه طی روزهای ۱۹ لغایت ۲۳ آبان ماه روبه روی سلف دانشگاه دایر می باشد و با دعوت از علاقمندان به قرآن کریم به بازدید از غرفه‌های این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه ۴ غرفه شامل صدای نور، قرارگاه فرهنگی، تلاوت نور و نقش نور به فعالیت می‌پردازد.

وی در ادامه به برنامه های هر یک از غرفه ها اشاره کرد و گفت: در غرفه صدای نور، دانشجویان پس از گوش دادن به تفسیر صوتی کوتاه از حجت الاسلام قرائتی، می‌توانند به سوالات مطرح شده جواب دهند و در صورت پاسخ گویی صحیح، جوایز متنوعی دریافت خواهند کرد.

دانشجوی پزشکی دانشگاه سپس به معرفی غرفه قرارگاه فرهنگی پرداخت و گفت: در این غرفه طرح وقف در گردش کتاب را داریم به این صورت که دانشجویان بدون هزینه خاصی می‌توانند کتاب‌ها و رمان‌های مورد علاقه خود را مطالعه کرده و سپس در اختیار دیگران قرار دهند.

شبانی افزود: گویندگی بخش هایی از کتاب توسط دانشجویان و در اختیار قرار دادن محتوای فرهنگی نرم افزارهای قرآنی مذهبی و تلاوت قرآن، تواشیح و... از دیگر بخش های این غرفه است.

وی با بیان اینکه در غرفه تلاوت نور صفحات قرآن به‌صورت عکس آماده شده و در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد گفت: همچنین در این بخش پویش "من قرآنی‌ام" بصورت ختم دسته جمعی به طور هماهنگ و همزمان با سراسر کشور، اجرا می‌شود.

شبانی همچنین از برگزاری غرفه آثار هنری با عنوان نقش نور خبر داد و افزود: طبق فراخوانی که چندی پیش با محوریت آیات قرآن و احادیث داده شد، دانشجویان آثار هنری خود را به کانون قرآن و عترت دانشگاه تحویل داده و این  آثار در غرفه نقش نور در معرض دید دانشجویان قرار میگیرد که با رای گیری از بازدید کنندگان، منتخبین جوایز نفیسی دریافت خواهند کرد.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

در حاشیه مراسم هفته قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی سمنان؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان با رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت دیدار کرد

http://www.mefda.ir/d/2018/11/13/4/258631.jpg

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در دیداری مشترک با رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان و معاون فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه، لزوم محوریت قرآن در نظام آموزشی را بررسی کردند.

"دکتر دانایی" رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان در این دیدار ضمن تاکید بر محوریت کتاب آسمانی قرآن در دانشگاه‌ها، گفت: باید با انجام برخی اصلاحات در نظام آموزشی بیش از پیش جایگاه قرآن را در دانشگاه‌ها تحکیم بخشیم.

دکتر بحرالعلوم" رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت نیز گفت: طرح تربیت دانشجو معلم قرآنی در وزارت بهداشت به اجرا در آمده است و سیاست‌گذاری حرکت حوزه فعالیت های قرآن و عترت از سه جهت جذب نیروی انسانی جدید، تعمیق و توسعه کیفی فعالیت‌های قرآنی و تاثیر گذاری عملی آموزه های قرآنی مورد توجه می‌باشد.

 در این دیدار معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه نیز گزارشی از وضعیت کمی و کیفی حوزه فعالیت های قرآنی دانشگاه ارائه کرد. وی ابراز امیدواری کرد بتوانیم در آینده پیشرفت بیشتری در این حوزه داشته باشیم.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

دبیر کانون قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: سامانه ثبت نام دانشجویان در کانون‌های قرآن و عترت رونمایی می‌شود

http://www.mefda.ir/d/2018/11/13/4/258659.jpg

دبیر مجمع کانونهای قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی به مناسبت هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها درگفتگو با مفدا در پاسخ به این سوال که وضعیت فعلی کانون‌های قرآن و عترت را دردانشگاه‌های علوم پزشکی چطور ارزیابی می‌کنید؟ گفت: برخی معتقدند که در حال حاضر قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی مهجور است اما من اینطور فکر نمی‌کنم. با توجه به آمارها در جشنواره بیست و سوم خوشبختانه دانشجویان بیشتر به سمت قرآن و عترت گرایش پیدا کرده‌اند و با برنامه ریزی مناسب در وزارت بهداشت و افزودن بخش‌های هنری و ادبی به جشنواره، مخاطبین بیشتری به مشارکت در این حوزه علاقمند شده‌اند. هر سال شاهد افزایش شرکت کنندگان در جشنواره هستیم و با استفاده از پتانسیل کانون‌ها فضای خوبی را در این حوزه شاهد هستیم.

رهبری با اشاره به باز بودن فضا برای فعالیت در کانون‌های قرآن و عترت در دانشگاه‌های علوم پزشکی افزود: توجه به اینکه کانون قرآن و عترت به هیچ جناح سیاسی تعلق ندارد و فضایی کاملا آزاد و مستقل است، جای مناسبی برای همه سلیقه‌ها و همه عقاید است و با توجه به اینکه بخش‌های ادبی و هنری به جشنواره قرآن و عترت افزوده شده است این فرصت را بیش از پیش در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد تا بتوانند همه استعدادهای خود را شکوفا کنند.

مخاطبان اصلی کانون‌های قرآن و عترت قشر فرهیخته و مستعد برای فعالیت‌های پژوهشی است. این کانون‌ها اخیرا در زمینه پژوهشی نیز فعال شده و با همکاری کمیته تحقیقات در دانشگاه‌های خود فعالیت‌هایی را در زمینه پژوهشی آغاز کرده‌اند و در آینده نزدیک شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه خواهیم بود.

دبیر مجمع کانونهای قرآن و عترت بروکراسی اداری را از مهمترین مشکلات کانون‌های قرآن و عترت در دانشگاه‌های علوم پزشکی دانست و افزود: برخی از مسؤولان دردانشگاه‌ها با دانشجویان فعال قرآنی برخورد مناسبی ندارند و این موضوع در برخی موارد موجب دلسردی دانشجویان می‌شود. مشکل دیگر ما کمبود بودجه است و امیدواریم برای این مشکل هم تدبیری اندیشیده شود.

رهبری در تشریح تاثیر فضای مجازی و شبکه های اجتماعی بر فعالیتهای قرآنی دانشجویان تصریح کرد: در حال حاضر این موضوع دغدغه همه دانشجویان و عموم مردم است. حضور دانشجویان در این فضا کار را از جهاتی سخت می‌کند و از جهات دیگری آسان می‌کند. از این جهت سخت است که مطالب و شبهه‌ها بسیار زیاد است و پاسخگویی به تک تک این شبهات برای کانون‌های قرآن و عترت سخت است. و از این جهت که فضای رسانه‌ای خوبی را فراهم می‌کند تا دانشجویان بتوانند با یکدیگر در ارتباط باشند و در این فضا اطلاعات رسانی کنند کار را برای ما آسان می‌کند.

مجمع قرآن و عترت اخیرا کانال تخصصی خود را راه اندازی کرده است و سایت مجمع نیز در هفته قرآن و عترت که در آن قرار داریم رونمایی می‌شود. علاوه بر انتشار اخبار، بخش ثبت نام از اعضای کانون‌ها نیز در این سایت رونمایی خواهد شد.

یکی از مشکلاتی که با آن مواجه هستیم این است که آمار دقیقی از اعضای کانون‌های قرآن وعترت در دانشگاه‌های علوم پزشکی نداریم. بخشی از این مشکل به ضعف برنامه‌ریزی‌ها در مجمع باز می‌گردد و بخش دیگری نیز متوجه مسؤولان است که بستر را برای ثبت نام الکترونیکی در کانون‌های قرآن و عترت فراهم نکرده‌اند. بخشی از سایت به این موضوع اختصاص یافته است که انشاالله در این هفته رونمایی می‌شود.

دبیر مجمع قرآن و عترت وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه مسؤولان فعلی وزارت بهداشت به ویژه دکتر فراهانی و دکتر بحرالعلوم همکاری خوبی با مجمع قرآن و عترت دارند که جای تقدیر و تشکر دارد. اما فعالیت‌های قرآن و عترت بیش از این نیازمند حمایت مسؤولین است. مخاطبین ما روزی جزء کادر درمانی این کشور خواهند بود و اگر ما نتوانیم بحث روحیات و معنویات دانشجویان را درکانون‌های قرآن و عترت پرورش دهیم و پخته کنیم در آینده شاهد اتفاقات ناگواری خواهیم بود. بنابراین انتظار داریم مسؤولان از لحاظ امکانات، بودجه و حمایت‌های معنوی بیش از این به کانون‌های قرآن و عترت توجه کنند تا انشاالله شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

 رهبری در پایان از دانشجویان خواست تا در کانون‌های قرآن وعترت عضو شوند و گفت: در مجمع قرآن و عترت ۴۱ مبحث مرتبط با قرآن وعترت تعریف شده است و هرکس با هر نوع سلیقه می‌تواند در این کانون‌ها فعال باشد و فضا برای همه سلیقه‌ها و عقاید باز است و انتظار داریم شاهد رشد بیش از پیش در این حوزه باشیم.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

تشکیل شورای فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایران با محوریت برنامه‌های قرآن و عترت در هفته قرآن

http://www.mefda.ir/d/2018/11/13/4/258635.jpg

به مناسبت هفته قرآن و عترت دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، شورای فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی ایران با محوریت برنامه‌های قرآنی تشکیل شد.

این جلسه با حضور "دکتر ناصری پور" رییس دانشگاه، "دکتر شفائی خانقاه" معاون فرهنگی و دانشجویی و دیگر اعضاء این شورا در دفتر ریاست دانشگاه برگزار شد.

محوریت این جلسه با موضوع فعالیت‌های قرآنی دانشگاه و با هدف بررسی و تصویب برنامه‌های قرآن و عترت پیشنهادی از سوی مدیریت فرهنگی بود.

از جمله برنامه‌های تصویب شده در این جلسه می‌توان به برگزاری اختتامیه مرحله دانشگاهی جشنواره قرآن و عترت در آذر ماه، برگزاری محافل انس با قرآن کریم در ماه‌های آذر و دی و بهمن و تقدیر از برگزیدگان کشوری جشنواره قرآن و عترت در همایش روز ۲۹ آبان اشاره کرد.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

مجمع قرآن و عترت وزارت بهداشت در بیانیه خود به مناسبت هفته قرآن و عترت از مسؤولان خواست بروکراسی‌های اداری را به حداقل برسانند

http://www.mefda.ir/d/2018/11/13/4/258983.jpg

مجمع قرآن و عترت وزارت بهداشت به مناسبت هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها با صدور بیانیه ضمن گرامیداشت هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها از مسؤولان خواست تا بروکراسی‌های اداری را به حداقل رسانده و در این شرایط حساس فرهنگی و اجتماعی که با پیچیده ترین هجمه‌های فرهنگی و دینی مواجه هستیم آنان را در رسیدن به اهدافشان یاری کنند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله تعالی:«انا نحن نزلنا الذکر و انا له لحافظون» (حجر-۹)

ما خود، ذکر(قرآن) را به تدریج نازل کردیم و خود برای آن نگهبانیم.

قرآن کریم نوری است الهی که زینت بخش و منور کننده هر محفلی است و بنا به گفته‌ی نازل گر آن توسل جستن به این ریسمان محکم الهی رهایی بخش ملت‌ها از هر ضلالت و گمراهی است. در حال حاضر حضور و نشر معارف این کتاب شریف در هر جمع و گروهی وظیفه‌ای است بر عهده ی همه‌ی ما و این حضور و توسعه و نشر در دانشگاه‌ها که به نوعی مولد علم و معرفت یک کشور به حساب می‌آیند بسی مهم و ارزشمند است. بر پایه همین تفکر و دیدگاه خداوند را شاکریم که بر ما منت گذاشت تا خادم قرآن و عترت این دو یادگار نبی مکرم اسلام(ص) باشیم و با او پیمان می‌بندیم تا در راه ترویج معارف قرآن و اهل بیت تمام تلاش خود را به کار گیریم.

مجمع قرآن و عترت دانشجویان علوم پزشکی به عنوان بزرگترین نهاد رسمی دانشجویی قرآن و عترت کشور با سازماندهی، هدفمندسازی و متمرکز نمودن فعالیت های کانون‌های قرآن و عترت و نظارت بر کیفیت و کمیت فعالیت‌ها و ایجاد هماهنگی فکری و اجرایی بین کانون‌ها و بدون هر گونه دیدگاه سیاسی و انتفاعی در فضایی کاملا باز و مستقل با شناسایی افراد مستعد و علاقمند به فعالیت در حوز های قرآن و عترت در بخش های آوایی، هنری، ادبی، پژوهشی و فناوری و برنامه ریزی مدون در جهت رشد و تعالی قرانی این افراد کوشیده است.

مجمع قرآن و عترت دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی کشور ضمن گرامیداشت هفته قرآن و عترت، از همه مسوولین ذی زبط از جمله معاونین محترم، مدیران و کارشناسان فرهنگی و قرآنی دانشگاهها تقاضا دارد بیش از پیش از کانون‌های دانشجویی و ایده‌های دانشجویی حمایت نمایند چرا که این ایده ها از تفکر ناب و دغدغه مندی های دانشجویی برخاسته و به دور از هر گونه غرض ورزی و جاه طلبی است. انتظار می‌رود مسؤولین محترم در راستای پیشبرد اهداف و امورات قرآنی، آن هم در چنین شرایط حساس فرهنگی و اجتماعی که با پیچیده‌ترین هجمه‌های فرهنگی و دینی مواجه هستیم، بروکراسی‌های اداری را به حداقل رسانده و راه انجام این امورات را تسهیل گردانند.

امید است همواره نور هدایت قران و اهل بیت (علیهم السلام) در تمامی دانشگاههای کشور متجلی گردد.

«وَالعَاقِبَه لِلمُتَّقین»

 مجمع قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آبان ۱۳۹۷

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

با همکاری مؤسسه طه بوشهر، دانشگاه علوم‌ پزشکی بوشهر میزبان قاریان قرآن شد

http://www.mefda.ir/d/2018/11/13/4/259029.jpg

محفل انس با کلام وحی به مناسبت هفته قرآن و عترت دانشگاه‌ها روز دوشنبه، ۲۱ آبان‌ماه پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر در مسجد نبی‌اکرم(ص) برگزار شد.

در این محفل که به همت مرکز قرآن و عترت این دانشگاه و مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت طه  برپا شد، حامد یوسفی، قاری ممتاز، آیاتی چند از کلام‌الله مجید را تلاوت کرد.

همچنین حجت‌الاسلام سیدعبدالجلیل حسینی، معاون دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، طی سخنانی اظهار کرد: مقام رفیع قرآن به اندازه‌ای است که در آیه ۲۳ سوره بقره، خداوند متعال به معاندان و مخالفان قرآن می‌فرماید: اگر می‌توانید حتی یک سوره مانند قرآن بیاورید. و ما شاهدیم که در طول تاریخ همه ادیبان و سخنرانان برجسته عرب از آوردن چنین پیامی عاجز و ناتوان مانده‌اند.

در ادامه این محفل سیدعباس حسینی، حافظ کل قرآن کریم و از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی، محفوظات خود را ارائه و به سوالات حاضران پاسخ داد. سپس گروه تواشیح و مدیحه‌سرایی حبل‌المتین، وابسته به این دانشگاه به اجرای مدح مقام شامخ امام رضا(ع) پرداخت و در پایان نیز محمدمهدی قادریانی از قاریان نوجوان، آیاتی از قرآن کریم را تلاوت کرد.

یادآور می‌شود از جمله دیگر برنامه‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اجرای مسابقه قرآنی و اهدای جوایز همزمان با روزهای هفته قرآن و عترت دانشگاه‌ها(۱۸ تا ۲۴ آبان) بود.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

حال و هوای قرآنی در دانشکده های علوم پزشکی هرمزگان

http://www.mefda.ir/d/2018/11/14/4/259194.jpg

مدیرفرهنگی معاونت فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفتگو با خبرنگار مفدا گفت: هفته قرآن و عترت فرصت بسیار مناسبی است تا دانشکده های علوم پزشکی هرمزگان بیشتر حال و هوای قرآنی داشته باشند.  

"صدیقه رنجبر" افزود: نمایش آیات موضوعی قرآن در قالب آثارهنری درنمایشگاه محیطی یکی از برنامه هایی است که در دانشکده های اجرایی شد.

 "رنجبر" اظهار کرد:نمایش تابلوخط ها، نقاشی های قرآنی و آثار خوشنویسی قرآنی در دانشکده ها مورد توجه دانشجویان، اساتید، کارکنان دانشکده ها قرار گرفته است.

وی با اشاره به برگزاری هفته قرآن و عترت در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان  که از ۱۸ تا ۲۴ آبان ماه سالجاری در حال برگزاری است، یادآور شد: مسابقه حفظ و تفسیر سوره حجرات، برگزاری محفل قرآنی، قرائت قرآن درآغاز کلاسها، برگزاری محفل قرآنی در جوار مزارشریف شهدای گمنام از دیگر برنامه های  هفته قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان است.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

کرسی تلاوت در مسجد حضرت قائم (عج) دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد

سرپرست اداره قرآن و عترت (ع) دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن اشاره به برگزاری کرسی تلاوت در مسجد حضرت قائم (عج) دانشگاه علوم پزشکی فسا اعلام کرد: کرسی تلاوت قرآن کریم با حضور دانشگاهیان و قاریان دانشگاهی و شهرستان، پس از نماز مغرب و عشا در مسجد دانشگاه برگزار شد.

به کزارش مفدا فسا، آقای علی اکبر رشیدی سرپرست اداره قرآن و عترت (ع) دانشگاه علوم پزشکی فسا ضمن اشاره به برگزاری کرسی تلاوت در مسجد حضرت قائم (عج) دانشگاه علوم پزشکی فسا اعلام کرد: کرسی تلاوت قرآن کریم با حضور دانشگاهیان و قاریان دانشگاهی و شهرستان، پس از نماز مغرب و عشا در مسجد دانشگاه برگزار شد.

سرپرست اداره قرآن و عترت(ع) دانشگاه ادامه داد: این مراسم یکی از برنامه های این اداره به مناسبت هفته قرآن و عترت(ع) دانشگاه ها می باشد، که هفته قرآن و عترت(ع) دانشگاه ها  با هدف تکریم و نشر معارف قرآنی نام گذاری شده است.

وی در ادامه به برپایی نمایشگاه قرآن و عترت که به همت کانون قرآن و عترت دانشگاه بر پا شد، اشاره کرد و گفت:این نمایشگاه با برپایی غرفه های مهدویت، فروش کتاب هاب مذهبی همراه با تخفیف، عفاف و حجاب، ثبت نام مسابقات قرآنی، هنری و ارائه گزارش همراه بود.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

به مناسبت هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها محفل انس با قرآن کریم در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت برگزار شد

http://www.mefda.ir/d/2018/11/13/4/258869.jpg

به مناسبت هفته قرآن وعترت در دانشگاه‌ها ، محفل انس با قرآن کریم با حضور محمدرضا قاسم زاده از قاریان قرآن آستان قدس رضوی در دانشگاه علوم پزشگی جیرفت برگزار شد.

این محفل قرآنی با همکاری معاون استانی نهاد رهبری در دانشگاه، معاونت فرهنگی دانشجویی و کانون های قرآن و عترت (ع) و مهدویت شامگاه دوشنبه۲۱ آبان ماه ۹۷به مناسبت هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها در تالار فاطمیه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به همراه تقدیر از برگزیدگان بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت و چهره های قرآنی در دانشگاه برگزار شد.

در این محفل قرانی، محمدرضا قاسم زاده قاری قرآن آستان قدس رضوی به قرائت کلام الله مجید پرداخت و حاضرین در جلسه به استماع صوت نورانی قرآن نشستند.

از دیگر برنامه‌های این محفل قرآنی اجرای تواشیح توسط گروه تواشیح نورالثقلین و پخش کلیپ‌های قرآنی بود.

پایان بخش مراسم محفل انس با قرآن از برگزیدگان بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت و فعالان قرآنی در دانشگاه تجلیل به عمل آمد.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

به مناسبت هفته قرآن و عترت دانشگاه‌ها از نفرات برگزیده مرحله کشوری جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه تجلیل شد

مراسم تقدیر از مقام آوران بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی ارومیه روز شنبه ۱۹ آبان ماه با حضور دکترعلی احمد آقاپور معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر شهرام خادم وطن مدیرفرهنگی وفوق برنامه، غفار آذرنوش مدیر امور دانشجویی و برگزیدگان بیست و سومین جشنواره قرآن وعترت در سالن جلسات حوزه معاونت فرهنگی برگزارشد.

در ابتدای جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید دکتر آقاپور معاون فرهنگی و دانشجویی ضمن تقدیر از اعضای فعال در حوزه قرآن و عترت و مقام آوران دانشگاه، با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ قرآنی بر مداومت در اجرای برنامه‌های قرآنی تأکید  کرد و  حمایت از برنامه‌های قرآنی به خصوص برگزاری مرحله  دانشگاهی جشنواره قرآن و عترت در بهمن ماه را اعلام کرد.

در پایان جلسه ، در جهت ترویج فرهنگ قرآنی از۷ نفر برگزیدگان بیست و سومین جشنواره قرآن وعترت با اهداء لوح وجوایز نقدی و غیرنقدی تقدیر بعمل آمد.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

برگزیده دو دوره جشنواره ملی قرآن و عترت به مناسبت هفته قرآن و عترت در گفتگو با مفدا عنوان کرد: قرآن در تحصیل و رفتار من تاثیر بسیاری داشته است

http://www.mefda.ir/d/2018/11/14/4/259361.jpg

برگزیده دو دوره ملی جشنواره قرآن و عترت، کلام خداوند را ذکر الهی دانست و گفت: موفقیت‌های زندگی خود را مدیون قرآن میدانم به نحوی که ارتباط با قرآن در تحصیل و رفتار من تاثیر بسیاری داشته است.

حمید راستی؛ دانشجوی سال چهارم رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز از بهمن ماه سال ۱۳۹۴ به مسئولیت دبیری کانون قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی تبریز در آمده و از سال ۹۵ وارد جشنواره‌های قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شد. این فعال قرآنی تا کنون در سه سال متوالی در جشنواره‌ قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت و جشنواره ملی قرآن و عترت حائز رتبه شده است.

برگزیده دو دوره ملی جشنواره قرآن و عترت موفقیت‌های زندگی خود را مدیون قرآن می‌داند و بر اهمیت داشتن ارتباط دانشجویان با قرآن را در زندگی تاکید دارد.

بر همین اساس در گفتگو با مفدا به بهانه هفته پر برکت قرآن و عترت این دانشجوی فعال قرآنی در خصوص اهمیت جایگاه قرآن در زندگی تحصیلی، شخصی و اجتماعی خود گفت:

من هر چه دارم به برکت وجود قرآن و جاری شدن آیات نورانی قرآن در زندگی است و هر موفقیتی را در زندگی کسب کرده‌ام مدیون قرآن کریم می‌دانم. کلام خداوند متعال ذکر خدا است و در قرآن آمده «الا به ذکر الله تطمئن القلوب» به این معنا که با یاد خدا دل‌ها آرام می‌گیرد؛ من نیز به برکت ممارست با قرآن، آرامش خاص را در رفتارهای خود مشاهده می‌کنم که مطمئن هستم به دلیل بودن با قرآن است.

در امتحانات تحصیلی و یا مسابقات قرآنی نیز آرامشی در وجود من وجود دارد که تاثیرگذاری لازم را در کارهای من به دنبال داشته و این همان اثر کلام الله مجید است.

در دانشگاه‌های علوم پزشکی وضعیت فعالیت‌های قرآنی و وسعت جشنواره‌های قرآنی  نسبت به دیگر دستگاه‌ها از جمله وزارت علوم از گستردگی ویژه‌ای برخوردار است.

به نحوی که این موضوع را می‌توان در کسب رتبه‌های بی‌شمار جشنواره‌های ملی قرآن و عترت از سوی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی دید. علت این موفقیت نیز به عقیده من حضور افرادی چون استاد دکتر محمد مهدی بحرالعلوم است که از زمانی که ریاست مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت را بر عهده گرفته‌اند؛ شاهد رشد چشمگیری در بحث فعالیت‌ها و کیفیت رتبه‌های قرآنی در میان دانشگاهیان وزارت بهداشت هستیم.

از سوی دیگر اتفاق خوبی در حوزه پایش فعالیتهای قرآنی در وزارت بهداشت رخ داده است به نحوی که از تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی تابع وزارت بهداشت انتظار انجام فعالیت‌های قرآنی و ارائه گزارش عملکرد به وزارت بهداشت می‌رود.

 البته آسیب‌هایی نیز وجود دارد مانند اینکه دانشگاه‌ها در حوزه قرآنی بسیار به سمت فضای گزارش عملکرد رفته‌اند و به دنبال ارائه گزارش‌های چشم پر کن هستند تا فعالیت‌های محتوایی، البته علت این موضوع می‌تواند تلاش هر مسئول در گرفتن نتیجه کار خود در مدت زمان کوتاه مسئولیت باشد.

گاه می‌بینیم طرح‌های حفظ قرآن کریم در طول سه الی پنج سال نتیجه می‌دهد و از این منظر می‌توان گفت: آفت کار قرآنی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، داشتن فعالیت‌های کوتاه مدت و زود بازده است.

هفته قرآن و عترت دانشگاه‌ها، سیاست گذاری بسیار متقن و خوبی است، اما باید جدی گرفته شود و همانند پایش عملکرد فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌ها، در خصوص عملکرد این هفته نیز از دانشگاه‌ها گزارش عملکرد خواسته شود نه این که تنها به یک توصیه نامه و ارائه برنامه پیشنهادی بسنده کرد.

 البته دانشگاه علوم پزشکی تبریز اقدامات خوبی در این راستا انجام داده است از قبیل دیدار برگزیدگان جشنواره قرآنی بیست و سوم با ریاست دانشگاه و دیدار فعالین قرآنی دانشگاه با امام جمعه محبوب شهر و نمیانده ولی فقیه در استان.

همچنین مسابقه کتابخوانی با موضوع «سبک زندگی قرآنی» در روز پنج شنبه جاری برگزار می‌شود و محفل انس با قرآن در خوابگاه‌های دختران و پسران نیز پس از نماز مغرب و عشا در تاریخ سه شنبه ۲۲ آبان ماه برگزار خواهد شد.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برترین عکس‌های قرآنی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی را به مناسبت هفته قرآن و عترت در دانشگاه‌ها منتشر کرد.

مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت برترین عکسهای قرآنی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی که در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت موفق به کسب رتبه شدند را منتشر کرد.

اولین عکس از سیده معصومه موسوی دشتی از دانشگاه علوم پزشکی گلستان است که این عکس در بیست و سومین جشنواره قرآنی وزارت بهداشت و جشنواره ملی دانشجویان موفق به کسب رتبه اول شد.

دومین عکس اثر فائزه ریاض منتظر از دانشگاه علوم پزشکی شیراز است که در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت موفق به کسب رتبه دوم شده است.

سومین عکس اثر محمد امین طبسی از دانشگاه علوم پزشکی بجنورد است که در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت رتبه سوم را کسب کرده است.

چهارمین عکس اثر صفیه شیر محمدلی از دانشگاه علوم پزشکی گلستان است که از سوی مرکز قرآن و عترت به عنوان عکس منتخب به مفدا معرفی شده است.

پنجمین عکس اثر حمید دهقانی از دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه است. این عکس نیز از سوی مرکز قرآن و عترت به عنوان عکس منتخب به مفدا معرفی شده است.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

جلسه شورای مرکزی مجمع قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار شد

http://www.mefda.ir/d/2018/11/17/4/261112.jpg

جلسه شورای مرکزی مجمع قرآن و عترت وزارت بهداشت روز پنجشنبه ۲۴ آبان به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور اعضای این مجمع برگزار شد.

در این جلسه دبیر مجمع قرآن و عترت ضمن گرامیداشت هفته قرآن و عترت گزارشی از عملکرد این شورا ارائه کرد. در ادامه سازوکار تشکیل کمیته دانشجویی بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد مزایایی برای "سفیران نور" برتر در نظر گرفته شود.

سپس جلسه با محوریت چهارمین همایش فعالان قرآن عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ادامه یافت و مقرر شد این همایش در نیمه اول بهمن ماه به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کشور برگزار شود. در این همایش بخش ویژه پژوهشی با عنوان«قرآن و اخلاق حرفه‌ای در سلامت» برگزار می‌شود.
این جلسه با قدردانی از جناب آقای دکتر کدخدازاده معاونت محترم فرهنگی دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی، جناب آقای دکتر ناصری، مدیر محترم فرهنگی و امور تعالی دانشجویی، آقای احمدی و خانم حسینی کارشناسان محترم فرهنگی دانشکاه علوم پزشکی شهید بهشتی بابت هماهنگی‌های لازم برای برگزاری این جلسه خاتمه یافت.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

دبیر کانونهای مذهبی وزارت بهداشت به مناسبت هفته قران و عترت به خبرنگار مفدا گفت:  کانون‌های مذهبی در دانشگاه‌های علوم پزشکی متولی مشخصی ندارند

http://www.mefda.ir/d/2018/11/24/4/265126.jpg

محمدرضا تقی زاده دبیر کانون‌های مذهبی وزارت بهداشت معتقد است مهمترین مشکل کانون‌های مذهبی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، نداشتن متولی مشخص برای حمایت از این کانون‌ها است.

کانونهای مذهبی وزارت بهداشت پیش از این ذیل اداره کل فرهنگی وزارت بهداشت و تحت نظارت ادارات فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فعالیت داشته و مدتی است که رسیدگی به امور آنها به مرکز قرآن و عترت و ادارات قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی واگذار شده است. کانون‌های نماز، ایثار و شهادت، هیئت، مهدویت، عفاف و حجاب به مرکزیت کانونهای مذهبی وزارت بهداشت تعریف شده‌اند.

تقی زاده در تشریح موانع موجود بر سر راه کانون‌های مذهبی افزود: مهمترین موانع بر سر راه آنها نبود کارشناس مذهبی در دانشگاه‌ها است. در حال حاضر دبیران کانون‌های مذهبی در دانشگاه‌ها سردرگم هستند. نمی‌دانند باید به کارشناس فرهنگی مراجعه کنند یا کارشناس قرآنی. دومین سال است که کانون‌های مذهبی تشکیل شده است و مهمترین مشکل آنها نبود کارشناس مذهبی در دانشگاه‌ها است. راه کاری که برای این مشکل می‌توانم ارائه دهم این است که به کارشناسان قرآنی ابلاغ شود که دو زیر مجموعه کانون‌های مذهبی و کانون‌های قرآن و عترت را باید تحت پوشش و حمایت قرار دهند. در حال حاضر اگر بخواهیم همایشی در زمینه مهدویت داشته باشیم با مشکل مواجه هستیم.

مشکل بعدی ما دیدگاه دانشجویان نسبت به کانون‌های مذهبی است. اکثر دانشجویان فکر می‌کنند برای فعالیت در کانون‌های مذهبی باید در هیئت شرکت کنند یا فقط دختران چادری باید عضو این کانون‌ها شوند. این تصور اشتباه است فعالیت این کانون‌ها بسیار گسترده است و طیف‌های مختلفی از دانشجویان می‌توانند در این کانون‌ها فعالیت کنند.

وی ادامه داد: مرکز قرآن و عترت همکاری بسیار خوبی با دبیران کانون‌های مذهبی دارد. مشکل اساسی کانون‌های مذهبی این بود که هویت مشخصی نداشتند و با تلاش‌هایی که صورت گرفت توانستیم هویت نسبی برای این کانون‌ها ایجاد کنیم. در پایان از مسؤولین که با کانون‌های مذهبی همکاری لازم را دارند تشکر می‌کنم و امیدوارم کانونهای مذهبی بتوانند از تمام ظرفیت‌ها برای رسیدن به اهداف مقدس خود بهره گیرند.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

دانشگاهیان برگزیده قرآنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به مناسبت هفته قرآن و عترت (ع) با رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز دیدار کردند.

گزارش تصویری جلسه برگزیدگان قرآنی با رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشگاهیان برگزیده در جشنواره جشنواره ملی قرآن و عترت (ع) دانشگاهیان کشور به مناسبت هفته قرآن و عترت(ع) با "دکتر محمدحسین صومی" رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز دیدار کردند.

در این دیدار صمیمی "دکتر محمد آقازاده" معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، حجه الاسلام دکتر یوسف خیری مسئول دفتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه، محمود فیضی مدیر امور فرهنگی، سعدی کارشناس قرآنی و جمعی از دانشجویان، اساتید و کارمندان برگزیده این دانشگاه حضور داشتند.

در این جلسه "حمید راستی" دبیر کانون قرآن و عترت (ع) دانشگاه به نمایندگی از دانشجویان فعال قرآنی، "دکتر دولت خواه" به نمایندگی از اعضای هیئت علمی و "محمد محمدزاده" به نمایندگی از کارکنان مسائل و مشکلات قرآنیان را با دکتر صومی در میان گذاشتند.

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

هفته قرآنی دانشگاه‌ها تا چه حد ذهن پرسشگر دانشجو را پاسخ می‌دهد؟

در گزارشی که در خبرگزاری قرآنی ایکنا در تحلیل برنامه های هفته قرآن و عترت در دانشگاهها منتشر شد آمده است: روح آدمی نیازمند دانستن از خدا و آفرینش کائنات و انسان است و می‌توان با استفاده از روزهای این هفته به این نیاز دست یافت. حتما وجود دارند افراد باسواد و پاک‌فطرتی که می‌توانند با صحبت‌هایشان دانشجو را اندکی برای شنیدن درباره خدا و قرآن سر ذوق بیاورند.

با توجه به آنچه که مسئولان قرآنی دانشگاه‌ها بیان می‌کنند می‌توان نتیجه‌گیری کرد که برنامه مدون و منظمی برای گرامیداشت این هفته در دانشگاه‌ها وجود ندارد برنامه قرآنی برگزار می‌شود اما اینکه این برنامه‌ها تا چه حد ذهن پرسشگر دانشجو را پاسخ دهد نامعلوم است. هرساله برنامه‌های این هفته به محفل قرآنی، کارگاه‌های روخوانی و روانخوانی و آزمون حفظ قرآن محدود می‌شود. اندیشه و افق بلندی برای این هفته متصور نشده است. لازم نیست حتماً برنامه‌های این هفته نام قرآن را با خود به همراه داشته باشند؛ روشنگری درباره سیره مغفول و مهجور مانده رسول خدا(ص)، تشویق دانشجویان به کارهای خیرخواهانه جمعی و شهری، معرفی شخصیت‌هایی از جامعه که کارهایشان کمتر شناخته شده‌اند اما مصداق واقعی آیات قرآن هستند که می‌توانند هفته قرآنی پرباری را برای دانشجویان به بار بیاورند

برای مشاهده مشروح خبر اینجا کلیک کنید

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.