شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴

دردسرهای فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشکی/

ضرورت بازنگری و عادلانه شدن مفاد تعهدنامه محضری رزیدنتی

پزشک

یک رزیدنت سال سوم طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران نسبت به ناعادلانه بودن مفاد تعهد نامه محضری رزیدنتی انتقاد کرد و گفت: این تعهد نامه باعث شده دستیار در ایام تحصیل حق هیچگونه اعتراض نداشته باشد و پس از پایان دوران تخصص به موجب تعهداتی که در قرارداد آمده در اختیار وزارت بهداشت باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، دکتر نیما شهریارپور با بیان اینکه دستیاران در هیچ یک از ادوار کاری رزیدنتی مشمول بیمه درمانی نمی‌شوند، افزود: بیمه درمانی یک حق اولیه محسوب می‌شود و وزارت بهداشت از بیمه کردن نیروهای خود که وظیفه سلامت جامعه را به دوش می‌کشند، خودداری می‌کند. در حالی که بیمه نکردن پزشکانی که سالها در قالب دستیار برای دولت کار کرده و خدمات رسانی به بیماران را انجام می‌دهند دور از انصاف است.

وی در ادامه به پایین بودن حقوق پایه دریافتی پزشکان طرحی و دریافت مبلغی حدود ۲.۵ میلیون تومان اشاره کرد و اظهار کرد: وضعیت اقتصادی موجود کشور و قدرت خرید پایین، توان گذران زندگی را دشوار کرده است، این درحالی‌است که تاخیر پرداخت کارانه یا همان حقوق مبتنی بر کارکرد بعضا به بیش از یکسال نیز رسیده است و علاوه بر همه اینها متاسفانه برچسب نجومی بگیر بودن نیز به ناحق به تمام پزشکان تعمیم داده می‌شود.

دکتر شهریارپور تصریح کرد: تضییع حق‌الزحمه پزشکان در قالب پرداخت پلکانی، کسورات و عدم شفافیت در پرداخت دریافتی پزشکان جوانی که درگیر مشکلات اقتصادی شدیدی هستند، انگیزه‌ها را کاهش می‌دهد.

این رزیدنت سال سوم طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این مطلب که موضوع اصلی مورد مناقشه در مباحث دستیاران و پزشکان ضریب K ، بحث تعهد نامه محضری است، ادعا کرد: دستیاران در هنگام تکمیل مدارک ثبت نام در دانشگاه محل قبولی برای اولین بار با این تعهدنامه مواجه می‌شوند و مفاد این تعهد نامه که برای دستیاران سراسر کشور مشترک و یکسان می‌باشد، کاملا یک طرفه و استثماری است.

دکتر شهریارپور ادامه داد: بر خلاف توضیحات درون تعهد نامه که ادعا می‌کند دستیار در اعلام موافقت با مفاد و تمامی بندهای تعهد نامه مخیر و آزاد است، دانشجو در صورت عدم امضا از ادامه تحصیل در رشته‌ای که با تلاش و ممارست خود در آن قبول شده، محروم می شود و مختار و آزاد بودن دستیار در پذیرش یا عدم پذیرش تعهدنامه جای هیچ گونه اعتراض یا حق انتخاب برای دانشجو نمی‌گذارد.

وی تاکید کرد: در این تعهد نامه به صراحت آمده که دستیار به موجب امضای این قرارداد دست وزارت بهداشت را به صورت تام الااختیار در ارائه دانشنامه و تقسیم و توزیع نیروها برای گذراندن تعهدات اجباری آزاد باز می‌گذارد و به این ترتیب حق هر گونه اعتراض را از خود سلب می‌کند.

این رزیدنت سال سوم طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تهران مدعی شد: اگر فردی به هر دلیلی نتواند دوران تحصیل را به پایان ببرد، وزارت بهداشت مخیر است به هرشکل نسبت به اخذ هزینه‌های چند برابر (که مکانیسم احتساب آن بر کسی روشن نیست) راسا اقدام کند و نکته جالب آنجاست که در صورت فوت دستیار، وزارت بهداشت می‌تواند به عنوان وصی متوفی نسبت به اخذ هزینه‌ها مصالحه و یا پیگیری کند و به این ترتیب دانشجوی رزیدنت در صورت فوت نیز به وزارت بهداشت بدهکار است.

دکتر شهریارپور در پایان خاطرنشان کرد: نکته قابل توجه این است که با وجودی که دانشنامه ومدارک دانشجوی رزیدنتی در گرو دانشگاه است، اما اعتبار و شهادت دانشجوی رزیدنت برای وزارت قابل قبول نیست و هر دستیار در هنگام ثبت نام در دانشگاه بایستی دو کارمند کشوری رسمی غیر بازنشسته همراه با فیش کسر حقوقی مورد قبول وزارت بهداشت برای امضای تعهدنامه ذکر شده به همراه بیاورد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.