شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴

گزارش ماهانه معاون دانشجویی فرهنگی به دانشجویان عزیز دانشگاه-آبان ماه 97

گزارش آبان ماه آقای دکتر حلب چی

دکتر فرزین حلب چی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه، گزارشی از دست آوردها و فعالیت های صورت گرفته در حوزه های فرهنگی و رفاهی برای آگاهی و همراهی دانشجویان دانشگاه منتشر کرد.

به گزارش مفدا تهران، در این گزارش آمده است:

ضمن تبریک اعیاد ماه ربیع‌الاول و ولادت نبی مکرم اسلام و مؤسس مذهب شیعه، طبق رویه مرسوم در مورد برخی از رویدادهای مهم حوزه دانشجویی دانشگاه در ماه گذشته اشاره‌ای خواهم داشت.                                      غذای دانشجویی؛ چالش‌ها و راهکارهای موجود

در ماه گذشته اعتراضاتی در خصوص کیفیت و منوی غذایی دانشگاه از سوی دانشجویان عزیز و شورای صنفی دانشجویی به عنوان نماینده امور صنفی دانشجویان مطرح گردید که تا حدود زیادی صحیح و به‌حق بود و تلاش‌های زیادی چه پیش از استماع این موارد و چه پس از آن برای بهبود وضعیت تدبیر و اجرا شده و خواهند شد. ولی در این میان ذکر چند نکته را خالی از لطف نمی‌بینم. نخست آنکه همه ما در سطح جامعه و حتی خانواده‌های خود شاهد تغییرات و محدودیت‌هایی در شرایط اقتصادی و تأمین مایحتاج روزمره خود هستیم و واقع گرایانه نیست که تصور کنیم که این امور نباید هیچ تأثیری بر غذای دانشجویی بگذارند. البته تمامی تلاش همکاران امور دانشجویی و اداره تغذیه بر این مبنا بوده است که این محدودیت‌ها کمترین تغییر را در ارائه خدمات دانشجویی ما ایجاد کنند و با مساعدت ویژه ریاست محترم دانشگاه و معاونت محترم توسعه اقداماتی برای حفظ تنوع و کیفیت مناسب منوی غذایی دانشجویی انجام شده است. نکته دوم این است که در این موارد رویه اعتراض باید مبتنی بر واقعیت، انصاف و از طریق مبادی رسمی و مشخص (نظیر شورای صنفی) باشد. متأسفانه برخی از موارد مطرح شده توسط دانشجویان از جمله غیر بهداشتی بودن یکی از اقلام کنسروی ارائه شده به دانشجویان (که ارسال نمونه‌های کنسرو همان روز به آزمایشگاه مرجع مواد غذایی مبین عدم وجود هرگونه مشکل بهداشتی و تغذیه‌ای در آن بوده است)، تحویل حجم عمده‌ای از اقلام اصلی غذایی از جمله گوشت گرم و برنج مرغوب از سوی وزارت بهداشت یا وزارت صنعت، معدن و تجارت (که در زمان مورد اشاره هیچ اقلامی با کمیت و کیفیت مورد اشاره دوستان به دانشگاه تحویل نشده بود.) فاقد صحت و سندیت بود. در مورد رویه اعتراض هم به نظرم وجود شورای صنفی فعال و دوستان منتخب شما که با جدیت و پیگیری بسیار مدافع مطالبات برحق تمامی دانشجویان دانشگاه هستند، به آن معنا است که اعتراضات دانشجویان باید با منش و رفتارهای سنجیده و از طریق این شورا صورت پذیرد و حوزه معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه نیز وظیفه خود می‌داند که در این امور پاسخگویی دقیق، صحیح و شفاف به این نمایندگان دانشجویی داشته باشد. اتخاذ رویه‌ای خارج از این مسیر ما را از هدف غایی یعنی اصلاح و بهبود امور و یک رابطه مثبت دوسویه و اثربخش دور خواهد نمود.    

 

نخستین جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی؛ نمایشی از توانمندی‌ها و علاقمندی‌های دانشجویان دانشگاه

هفته آخر آبان ماه شاهد یک رخداد کاملاً دانشجو محور در دانشگاه بودیم و آن هم جشنواره فرهنگی، هنری و ادبی دانشجویان دانشگاه بود که با همت دانشجویان فعال دانشگاه از تاریخ بیست و ششم تا بیست و نهم آبان ماه در هفت محور هنرهای تجسمی، فیلم، تئاتر، موسیقی، ادبی، نشریات دانشجویی و گرافیک نشریات در دانشکده‌های مختلف دانشگاه برگزار شد. با وجود اینکه این جشنواره اثرمحور برای نخستین بار در سطح دانشگاه به اجرا در آمد و طبعاً با ایرادات و کاستی‌های متعددی همراه بود، خوشبختانه با استقبال گسترده شرکت‌کنندگان (حضور قریب به 1000 اثر در جشنواره) و بازدیدکنندگان همراه بود. در این جشنواره چند نکته قابل توجه بود؛ نخست آنکه دانشجویان مستعد و توانمند بسیاری در دانشگاه در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی فعالیت‌های کیفی خوبی دارند که باید اقدامات مؤثری برای شناسایی، معرفی و توانمندسازی آنها صورت پذیرد. در صورت تحقق این امر، در آینده‌ای نزدیک دانشجویان دانشگاه در عرصه‌هایی غیر از آموزش و پژوهش هم درخششی درخور شأن و جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران خواهند داشت. نکته کاملاً محسوس دیگر مهر تأییدی دیگر بر این اعتقاد قلبی من بود که اعتماد به قابلیت‌ها و توانمندی‌های دانشجویان دانشگاه همیشه به نتایج درخور توجه منتهی می‌شود. در این برنامه شاهد تلاش چشمگیر و شبانه‌روزی بسیاری از دانشجویان به‌خصوص در کانون‌های فرهنگی و نشریات دانشجویی بودیم که با مسئولیت پذیری قابل‌توجهی تمامی امور جشنواره را عهده‌دار شدند و در اینجا وظیفه خود می‌دانم از زحمات تمامی این دوستان و همچنین همکاران پرتلاش معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه که در اجرای برنامه همواره در کنار و همراه دانشجویان بودند، قدردانی نمایم. نکته آخر اینکه در روزهای اجرای این برنامه نشاط و جنب و جوش بیشتری در فضای فرهنگی دانشگاه به چشم آمد و این مؤید این پیام است که دانشگاه به عنوان محل تلاقی اندیشه‌ها و مبدأ تحولات جامعه باید در قبال سلیقه‌ها و علاقه‌هایی که در چارچوب ارزش‌های ملی، مذهبی و قوانین کشور هستند، سعه صدر داشته باشد. به عبارت بهتر، ارائه یک قالب از پیش تعیین شده برای تفکر همه و عدم تحمل نظرات مخالف و یا سلیقه‌های متفاوت قطعاً به انزوا و تفرقه منتهی خواهد شد و از قضا میزان توفیق در تغییرات مثبت مورد انتظار در اعتقادات و باورهای جامعه تحت پوشش ما را کاهش خواهد داد.      

       

فعالیت‌های عمرانی در حوزه دانشجویی
 

  

در ماه آبان نیز قسمت زیادی از هم و غم مجموعه معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه مصروف فعالیت‌های عمرانی این حوزه بود. در روز پنجم آبان ماه ریاست محترم دانشگاه نیز به اتفاق مسئولان ذیربط از معاونت دانشجویی و معاونت توسعه به صورت سرزده از این پروژه‌ها بازدید به عمل آوردند. پروژه احداث خوابگاه دانشجویی پسرانه بوستان 6 واقع در کوی دانشگاه که با مشارکت مجمع خیرین سلامت انجام می‌شود، با سرعت قابل‌قبولی در حال پیشروی است. پروژه احداث آشپزخانه صنعتی دانشگاه نیز با پیگیری‌های انجام شده با روند معقولی جریان دارد و در صورت استمرار حمایت‌های دانشگاه امید می‌رود تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد که اثر به‌سزایی در بهبود کیفیت غذا خواهد داشت. نقشه احداث قرائتخانه مجتمع کوی و سالن چندمنظوره ورزشی هم آماده شده و با انتخاب پیمانکار به زودی این دو پروژه هم کلید خواهند خورد. حل مشکلات سازه‌ای خوابگاه دانشجویی دمشق و رفع نواقص بازسازی‌های انجام شده در فصل تابستان هم به طور جدی در دستور کار اداره امور خوابگاه‌های دانشجویی قرار دارد. رایزنی‌ها و زمینه‌سنجی‌ها برای احداث و افزایش ظرفیت خوابگاه متأهلین هم با شدت و حدت در جریان است. امید است با پایان پروژه‌ها، قسمتی از مشکلات عدیده دانشگاه در مورد زیرساخت‌های خدمات دانشجویی برطرف شوند.    

در ماه اخیر فعالیت‌های دیگری نیز در حوزه دانشجویی صورت پذیرفت که از جمله می‌توان به پایان فرآیند ارزیابی دانشجویان شرکت‌کننده در جشنواره دانشجوی نمونه کشوری و معرفی 12 دانشجوی منتخب به دبیرخانه کشوری، برگزاری اتاق فکر اجتماعی فرهنگی در حوزه دانشجویی، برگزاری جلسه کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی و صدور مجوز برای 4 نشریه جدید، آغاز مسابقات لیگ فوتسال دانشجویی جام استاد یلدا، اجرای برنامه غربالگری سلامت جسم و روان دانشجویان ورودی جدید، اعلام نتایج جشنواره ملی قرآن و عترت، فراخوان جشنواره نشریات دانشجویی تیتر 11 و هشتمین آیین اعطای تندیس فداکاری دانشجویان کشور، برقراری کاروان نشاط و سلامت دانشجویان دختر دانشگاه، اعلام فراخوان شرکت در چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر و ... اشاره کرد.

                                                                               والسلام

                                                                          1 آذر ماه 1397

                                                                 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.