شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۶

معاون وزیر بهداشت خبر داد؛

۱۰۰ درصد بودجه آموزش سال آینده دانشگاه ها پرداخت می‌شود

دکتر فراهانی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: طبق اعلام کمیسیون آموزش مجلس، بودجه آموزش سال آینده ۱۰۰ درصد به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، دکتر محمدرضا فراهانی در اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی کشور که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به تخصیص حداکثری بودجه ردیف آموزش به دانشگاه‌ها، گفت: طبق اعلام کمیسیون آموزش مجلس، بودجه آموزش سال آینده صد در صد به دانشگاه‌ها پرداخت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه نباید در بودجه فرهنگی تغییر ایجاد شود، خاطر نشان کرد: ما امسال ابتدا ارقام بودجه را معقول و منطقی کردیم و به تصویب هیأت‌های امنا رساندیم بعد اعلام کردیم که در این اعداد تغییری داده نشود و به بودجه فرهنگی تعرضی نشود.

فراهانی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ها افزود: اگر همه دانشگاه‌ها رقم مربوط به بودجه فرهنگی را دریافت کنند، پنج برابر رقمی می‌شود که در چند سال گذشته گرفته‌اند. شما باید صد در صد بودجه فرهنگی را مطالبه کنید.

امکانات سفر زیارتی به مشهد مقدس برای دانشجویان مهیا شد

وی از فراهم شدن تسهیلات سفر به مشهد مقدس برای دانشجویان خبر داد و گفت: یکی از هتل‌های خوب مشهد را خریده‌ایم. ظرفیت فعلی این هتل حدود ۲۰۰ نفر است و چهار هکتار زمین دارد. به دنبال پروانه هستیم که ظرفیت آن را به ۴۰۰ نفر افزایش دهیم. این تسهیلات با پیگیری وزیر بهدلشت تهیه شده و تنها متعلق به دانشجویان است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: البته در زمان‌هایی مثل ایام امتحانات و ایام نوروز که دانشجویان حضور ندارند، این فضا در اختیار پرسنل دانشگاه‌ها قرار خواهد گرفت.

وی تاکید کرد: پکیج‌های سفر از یک هفته دیگر آماده می‌شود و دانشگاه‌ها می‌توانند سهمیه دریافت کنند. از دانشگاه‌ها می‌خواهیم از این طرح استقبال کنند. این سفر هم زیارتی و هم سیاحتی تدارک دیده شده تا دانشجویان بتوانند از امکاناتی مانند موزه و سرزمین‌های آبی نیز علاوه بر زیارت حرم امام رضا (ع) استفاده کنند.

ارائه تسهیلات ساخت خوابگاه به دانشگاه‌های علوم پزشکی از سوی یک بانک

آخرین دستور جلسه، مربوط به پروژه‌های احداث خوابگاه‌های دانشجویی بود. معاون وزیر بهداشت در این بخش نیز از فراهم شدن تسهیلات ساخت خوابگاه‌ در دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و گفت: در مذاکره با یکی از بانک ها موفق شدیم برای دریافت وام ساخت خوابگاه دانشجویی با آنها به توافق برسیم. بر این اساس مقرر شد بانک مذکور وام با بهره ۱۸ درصد ۸ ساله با تنفس دو ساله در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دهد.

وی افزود: از طرفی به خاطر زیاد بودن اقساط ماهیانه وام، با سازمان مدیریت صحبت کردیم و قرار شد در بودجه سال آینده بودجه‌ای را که برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی در نظر گرفته بگیرند.

فراهانی گفت: به این ترتیب این امکان به لحاظ قانونی فراهم شد که ردیف بودجه‌ای برای ساخت خوابگاه در نظر گرفته شود. بعد از ۸ سال که این وام‌ها تسویه شود، مدیران می‌توانند بخشی از پولی را که بابت خوابگاه دریافت می‌کنند، به تعمیرات اختصاص دهند. این یک کار جهادی است که اگر موفق به انجام آن شویم حرکت بزرگی خواهد بود.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به صحبت‌های وزیر در خصوص افزایش ۳۰ درصدی تخت‌های بیمارستانی در دوران وزارت وی، گفت: اگر ما نیز بتوانیم این خوابگاه‌ها را احداث کنیم، تعداد تخت‌های خوابگاهی را ۲۰۰ درصد افزایش خواهیم داد.

فراهانی با اشاره به اینکه هم‌اکنون همه دانشگاه‌ها این فرصت را دارد که برای احداث خوابگاه اقدام کند، بیان داشت: لازم است دانشگاه مصوبه هیات امنا را داشته باشد. اگر این مصوبه را ندارید هر چه زودتر برای گرفتن آن اقدام کنید تا بتوانیم در چهار ماه باقی مانده از سال، پروژه‌های احداث را شروع و دانشگاه‌ها را به بانک عامل معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه شخص وزیر بهداشت پیگیر این موضوع است، اظهار داشت: ماراتونی برای ساخت خوابگاه در دانشگاه‌ها شروع می‌شود و فرصتی است که دانشگاه‌ها نشان دهند تا چه حد برای ساخت خوابگاه همت دارند. به خصوص که تمام نقشه‌ها موجود است و محاسبات انجام شده، تنها لازم است دانشگاه سایت مورد نظر خود را مشخص کند و مکانیک خاک از سایت بگیرد تا نقشه مناسب ارائه شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت با اشاره به اینکه این پروژه در حد ۲ هزار میلیاد تومان سرمایه گذاری است، گفت: سال آینده سال سختی است و ممکن است بودجه‌ها کاهش پیدا کند، فرصت خوبی است این پول را از بانک‌ها بگیریم و موتور کند دانشگاه‌ها را سرعت دهیم. به علاوه اینکه این پروژه اشتغال زیادی ایجاد می‌کند و در مسیر اهداف کشور، وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.