چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۴

برنامه جامع ارتقای آموزش و مشاوره ازدواج در گیلان اجرایی می شود

برنامه جامع ارتقای آموزش و مشاوره ازدواج در گیلان اجرایی می شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان از اجرایی شدن برنامه جامع ارتقای آموزش و مشاوره قبل، حین و بعد از ازدواج در گیلان، به منظور کاهش طلاق و افزایش ازدواج در استان خبر داد.

به گزارش مفدا گیلان به نقل از وبدا، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ، در کارگاه آموزشی" ارایه دهندگان خدمات آموزشی ازدواج " با اشاره به اجرایی شدن برنامه جامع ارتقای آموزش و مشاوره قبل، حین و بعد از ازدواج در راستای برنامه ملی کاهش طلاق و افزایش ازدواج در گیلان، گفت: توسعه و ارتقای مستمر آموزش های در آستانه ازدواج ویژه افراد در شرف ازدواج در مراکز خدمات جامع سلامت، منتخب در ۱۶ شهرستان استان، در دستور کار معاونت بهداشتی قرار گرفته است.

دکتر محمد عباسی با بیان این که سالانه حدود ۱۹ هزار زوج داوطلب ازدواج در این کلاس ها شرکت می کنند، یادآور شد: ارتقای کلاس های هنگام ازدواج از دو ساعت به شش ساعت جهت زوجین معرفی شده از دفاتر رسمی ازدواج در تمامی شهرستان های استان از ابتدای سال ۹۷ اجرایی شده است. وی ادامه داد: در نیمه اول سال جاری به منظور ارتقا کلاس های هنگام ازدواج، با ۱۶ روانشناس در سطح استان تفاهم نامه همکاری از سوی معاونت بهداشتی منعقد شد و در این راستا در نیمه اول سال جاری با تامین ۲۵۰ میلیون تومان فضای فیزیکی و تجهیزات کلاس های ازدواج استاندارد سازی شد.

دکتر عباسی با اشاره به اجرای برنامه ارتقای کلاس های ازدواج از تیر ماه امسال با همکاری معاونت قضایی دادگستری استان، گفت: در این خصوص ۱۶ مدرس حقوق آموزش دیده، مباحث حقوق را در کلاس های ازدواج آموزش می دهند. وی خاطرنشان کرد: کلاس هایی که در شهرستان ها در یک مرکز خدمات جامع سلامت منتخب برای زوجین در شرف ازدواج برگزار می شود، به صورت رایگان می باشد. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ارایه کتاب ها، سی دی و اکانت برنامه مجازی رایگان را از دیگر خدمات رایگان در این کلاس ها عنوان کرد و افزود: یکی از اقدامات دیگر در ارتقای این کلاس های ارتقای دانش و مهارت مربیان زن و مرد، مبحث بهداشت و سلامت جنسی می باشد، در این راستا از ۲۱ لغایت ۲۳ آبان ماه سال جاری کارگاه آموزشی مشاوره و سلامت باروری و جنسی با حضور کارشناسان ارشد اداره باروری سالم و مربیان کشوری برنامه در سالن کنفرانس معاونت بهداشتی برگزار در حال برگزاری است.

وی گفت: خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت و با افزایش ماما، پزشک و مشاوران روان شناسی، در این خصوص در هر سه مقطع، اول آموزش را خواهیم داشت که در آن ریسک فاکتورها باید به افراد اطلاع داده شود، سپس مراجعان به مراکز درمانی ارجاع داده می شوند. معاون بهداشتی دانشگاه  با بیان این که دستگاه دولتی برای ارایه خدمات قبل، حین و بعد از ازدواج به تنهایی قادر به ارایه خدمات نیست، تصریح کرد: در این خصوص اعتماد سازی، ارتباط و ایجاد تعاملات با بخش خصوصی، امری لازم است. در این راستا جلب همکاری انجمن روان پزشکان و روانشناسان استان، بخش خصوصی و پزشکان شاغل در مراکز خصوصی، در دستور کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان است.

دکتر عباسی در پایان حمایت و مساعدت بیش از پیش وزارت بهداشت را در خصوص کاهش طلاق و افزایش ازدواج در استان را، خواستار شد.

مربی ارشد کشوری اداره باروری سالم و جمعیت دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت نیز در حاشیه برگزاری این کارگاه سه روزه، یکی از اهداف ازدواج را، تامین نیازهای شرعی زوجین و برآورده ساختن نیاز فطری و طبیعی جنسی آنها عنوان کرد. دکتر آزیتا گلینی مقدم با اشاره به ناپایداری ازدواج ها و افزایش آمار طلاق و عواملی که موجب به این امرمی شود، گفت: وزارت بهداشت در طی سال های گذشته اقدام به تربیت مربیان آموزش هنگام ازدواج و آموزش چگونگی برقراری روابط صحیح جنسی و مراحل و مقدمات این رابطه به زوجین در شرف ازدواج نموده است.

وی ادامه داد: در این کلاس ها ضمن آموزش چهره به چهره، منابع آموزشی نیز در اختیار زوجین قرار داده می شود تا در زمان مورد نیاز و در صورت تمایل آنان، مورد استفاده قرار گیرد. دکتر گلینی با اشاره به این که بدون تردید آموزش های مداوم و موثر از تغییر نگرش افراد و نیز تغییر رفتار آنان موثر خواهد بود، ابراز امیدواری کرد، آموزش های هنگام ازدواج بتواند منجر به ارتقا آگاهی، نگرش و رفتار جنسی زوجین و افزایش رضایتمندی آنان از رابطه زناشویی و تحکیم خانواده های آنان شود.

مربی ارشد کشوری اداره باروری سالم و جمعیت دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به این که وزارت بهداشت با توجه آمار بالای طلاق و بالا رفتن سن ازدواج در کشور تمهیداتی را در دستور کار دارد، گفت: با توجه به این که طلاق، به عنوان یک آسیب اجتماعی شناخته شده است، کارگروه ملی کنترل و کاهش آمار طلاق در کشور تشکیل شده است. وزارت متبوع، به عنوان یکی از اعضا کار گروه می باشد و در راستای معضل مذکور، ساعات آموزشی کلاس ها را با همکاری بین بخشی در سرلوحه برنامه خود قرار داده است. وی در خاتمه با اشاره به افزایش ساعات از دو ساعت به شش ساعت با همکاری سازمان بهزیستی و... یادآور شد: در این خصوص آموزش استاندارد صورت می گیرد و ریاست این کارگاه نیز بر عهده دبیر خانه شورای عالی انقلاب فرهنگی می باشد.

کارگاه آموزشی" ارایه دهندگان خدمت آموزش هنگام و پس از ازدواج با حضور مربیان ارشد کشوری اداره باروری سالم و جمعیت دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور از ۲۱ تا ۲۳ آبان ماه سال جاری در سالن اجلاس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال برگزاری است و در این کارگاه سه روزه چشم انداز برنامه آموزش های هنگام ازدواج، اهداف برگزاری کارگاه، ارزش های بنیادی، تعاریف مرتبط با سلامت باروری/ جنسی و مشاوره، مهارت های ارتباطی بین فردی، ویژگی های مشاوره، محل مشاوره و حقوق داوطلب همراه و ... توسط مربیان ارشد کشوری و مدیر گروه های بیماری های غیر واگیر دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و مربیان کلاس های آموزش هنگام ازدواج دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ارایه می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.