دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۶

۲۱ آبان ۱۲۷۶ خورشیدی، زادروز نیما یوشیج، پدر شعر نوی پارسی

نیما یوشیج

وی درمدرسه، نوجوانی گوشه گیر بود وگاه نیزبه همراه  یکی از دوستان خود ازمدرسه می گریخت. وی پس از مدتی با تشویق یکی از معلمان خود به شعر گفتن مشغول شد. نیما درمدرسه سن لویی تهران، زبان فرانسه را به خوبی آموخت و با تشویق استاد نظام وفا شعر را بطور جدی پی گرفت.

درچنین روزی در سال ۱۲۷۶هجری شمسی علی اسفندیاری متخلص به  نیما یوشیج  پدرشعرنو وازشخصیت‌های درخشان ادبی این مرزوبوم درمازندران متولد شد. پدرش ابراهیم نوری اعظام السلطنه ازبزرگان دهکده یوش ازروستاهای مازندران بود. به گفته خود نیما ، وی درمدرسه، نوجوانی گوشه گیر بود وگاه نیزبه همراه  یکی از دوستان خود ازمدرسه می گریخت. وی پس از مدتی با تشویق یکی از معلمان خود به شعر گفتن مشغول شد. نیما درمدرسه سن لویی تهران، زبان فرانسه را به خوبی آموخت و با تشویق استاد نظام وفا شعر را بطور جدی پی گرفت. پدرشعرنوایران درسال ۱۳۰۰ منظومه قصه ی رنگ پریده را سرود و آن را درروزنامه میرزاده عشقی به چاپ رساند. پس از چاپ این شعر داد مخالفت بسیاری ازشاعران سنتی همچون مهدی حمیدی و ملک الشعرای بهار بر آمد. مخالفان شعر نو، گاه ضمن رد کامل آثاراو، آثار شعری اورا درمطبوعات خود به سخره می گرفتند. نیما نوعی شعر را در ادبیات فارسی پایه گذاری کرد که تقریبا برگرفته از شعرهای  وزن شکسته و آثار ترجمه ادبی اروپایی بود. بنابرعقیده نظریه پردازان ادبی ، شعر فارسی در دوره تطور خود چند گونه اصلی را طی کرده است. درابتدا  شاعران معتقد بودند که شعرباید موزون، مقفی ومخیل باشد. نیما درنظریه ادبی خود عنصر وزن رابه شیوه مرسوم و سنتی آن به چالش خواند و وزن و موسیقی سیالی را در شعروارد کرد  که امروزه به سبک نیمایی مشهور است. وی اما دو عنصر دیگر شعری چون مخیل و مقفا بودن را همچنان حفظ کرد. در دوره های بعدی تطور شعر فارسی، شاعران نو پردازی چون احمد شاملو با خلق آثار خود با عنوان شعر سپید حتی به مقفا بودن نیز پشت پا زدند و عنصروزن را به کلی از آثار خود زدودند.  

نیما پس از مدتی به تدریس درمدرسه های مختلف ازجمله مدرسه عالی صنعتی تهران و همکاری با روزنامه های چون: مجله موسیقی و مجله کویر پرداخت. از معروف ترین شعرهای نیما می توان به شعرهای افسانه، آی آدمها، ناقوس، مرغ آمین اشاره کرد. وی بر اثر  ابتلا بمرض ذات الریه در گذشت. مهمترین اثر او   افسانه نیما  نام دارد. البته نیما یوشیج سال هایی د رقالب های سنتی نیز طبع آزمایی کرد اما دراین عرصه موفقیتی کسب نکرد و اشعار متوسطی در نظام شعر عروضی از وی برجای مانده است. به هر حال نیما با این ابداع، که ریشه  در غرب دارد وبه ویژه نیما متاثر از شاعران فرانسوی است، توانست گنجینه های گرا نقدری را از صد ف زبان فارسی آزاد کند و بخش دیگری از توانمندی این زبان را عیان سازد.  

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.