یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲

مراقب بیماری خاموش در خانواده ها باشید

مراقب بیماری خاموش در خانواده ها باشید

کارشناس برنامه دیابت معاونت بهداشت گفت :بیماری دیابت به راحتی قابل پیشگیری است ونخستین وموثرترین گام درپیشگیری این بیماری داشتن آگاهی وبرخورداری از رژیم غذائی سالم ،کنترل وزن وفعالیت ورزشی منظم ومناسب و دوری از باورهای غلط است .

کارشناس برنامه دیابت معاونت بهداشت ضمن اشاره به شعار هفته دیابت در سال 97 "دیابت و خانواده " گفت : اهمیت بیماری دیابت دراین است که این بیماری علائم پرسروصدائی ندارد وبیماری کم کم خود را نشان می دهد. آنچه در بسیاری از موارد بیماران دیابتی را دچار عوارض میکند، ناآگاهی از میزان قند خون است، بیماری دیابت به راحتی قابل پیشگیری است ونخستین وموثرترین گام درپیشگیری این بیماری داشتن آگاهی وبرخورداری از رژیم غذائی سالم ،کنترل وزن وفعالیت ورزشی منظم ومناسب و دوری از باورهای غلط  است .

حسن گرمئی در گفتگو با روابط عمومی بیان داشت :باتوجه به آمار بدست آمده در  شش ماهه دوم سال جاری در جمعیت بالای 30 سال  تحت پوشش دانشگاه کل بیماران شناسائی شده دیابت 7455 نفر بوده که از این تعداد5121 نفر  زن و2334 نفر مرد بوده است .

کارشناس برنامه دیابت در خصوص اینکه چه کسانی در معرض ابتلا به دیابت هستند گفت : کسانی که سابقه ابتلا به دیابت در خانواده آنها وجود دارد، افراد چاق ،افراد بالای 30سال سن،کسانی که فشار خون بالا دارند، سابقه ابتلا به دیابت بارداری ـ سابقه سقط خود بخودی ، مرده زایی و تولد نوزادان با وزن بالا ( وزن بیش از 4کیلوگرم) در زنان شانس ابتلاء به دیابت را در زنان افزایش میدهد.

نخستین گام در پیشگیری از این بیماری داشتن سبک بهتر و سالم‌تر زندگی کردن است

 حسن گرمئی با بیان این موضوع که پیشگیری از دیابت برای همه است،گفت :اگر چه امروز تعداد بیماران دیابتی بسرعت رو به افزایش است،اما از آنجا که این بیماری براحتی قابل پیشگیری است  و نخستین گام در پیشگیری از این بیماری چیزی جزء آموزش افراد جامعه برای داشتن سبک بهتر و سالم‌تر زندگی نیست.

کارشناس برنامه دیابت تاکید کرد : امروز ه تحرک کم، استفاده زیاد از خودرو و ورزش‌نکردن در زندگی اغلب افراد دیده می‌شود که نتیجه‌ای جز اضافه وزن و چاقی ندارد. تجمع چربی در بدن و در نتیجه آن چاقی بخصوص چاقی‌های شکمی سبب می‌شود مقاومت بدن در برابر انسولین بالا رود و دیابت نوع 2 عارض شود  و پیاده‌روی یکی از بهترین ورزش‌ها برای مبارزه با دیابت است.

وی ادامه داد : تحقیقات جدید محققان علوم پزشکی نشان می‌دهد، بیماران دیابتی که عادت به انجام ورزش دارند و رژیم غذایی خود را اصلاح کرده‌اند به مراتب بیشتر از سایر بیماران در کنترل بیماری موفق بوده اند و به مصرف داروهای کمتری نیاز دارند و این موضوع برای بیماران دیابت نوع 2 از اهمیت بیشتری برخوردار است.

عوارض دیابت قابل پیشگیری هستند

حسن گرمئی بیان داشت : قند زیاد در خون باعث آسیب‌رساندن به سلول‌های مختلف بدن می‌شود و عوارضی را پدید می‌آورد. از جمله آسیب به سلول‌های شبکیه چشم که منجر به نابینایی می‌شود یا نارسایی‌های کلیه و زخم‌های دیابتی از این دسته هستند. کنترل منظم قند خون و پایین نگه‌داشتن آن در حد نرمال تا حدود بسیار زیادی از ایجاد عوارض دیابت پیشگیری می‌کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.