یکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۸

با فناوری جدید؛

جراحی قلب نوزادان ساده شد

پزشکی اطفال

برخی نوزادان در زمان تولد دارای اختلال ضربان قلب هستند و لذا انجام عمل جراحی باز بر روی سینه آنها ضروری است. یک فناوری جدید غلبه بر این چالش قدیمی را ساده تر کرده است.

به گزارش مفدا به نقل از مهر، تا به امروز کاشت دستگاه تنظیم ضربان قلب در درون سینه نوزادان یکی از دشوارترین اعمال جراحی دنیا بوده است. اما برای اولین بار یک نمونه مینیاتوری و بسیار کوچک از این دستگاه تولید شده که امید می رود با تجاری سازی آن کاشت دستگاه یادشده با تنها یک برش کوچک بر روی سینه نوزاد ممکن شود.

این امر هم مدت زمان جراحی یادشده را کاهش می دهد، هم درد نوزاد را کمتر می کند و هم سرعت بهبودی وی پس از پایان جراحی را تسریع می کند.

تولید این دستگاه تنظیم ضربان قلب که ابعادی به اندازه یک مغز بادام دارد، با همکاری شرکت فناوری Medtronic PLC صورت گرفته و البته تصاویر آن هنوز منتشر نشده است.

دستگاه یادشده در زیر قفسه سینه قرار می گیرد و از طریق دو نانو مجرا روند گردش خون و ضربان قلب را تنظیم می کند. این محصول مجهز به یک دوربین است که در یکی از مجاری نصب می شود. یک سیم الکتریکی هم در مجرای دیگر و برای تحریک قلب قرار می گیرد. مشاهده تصاویر دوربین این دستگاه در حین نصب آن هم ممکن است و همین مساله جاگذاری آن با سرعت و دقت کافی را ممکن می کند.

دستگاه یادشده تا به حال با موفقیت بر روی ۸ خوک نصب شده و هر یک از عمل های جراحی مذکور تنها یک ساعت به طول انجامیده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.