چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۱

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در نشست منطقه‌ای انجمن‌های علمی دانشجویی در گیلان:

دانشگاه محل آزمون و پژوهش است اما باید نگاه کاربردی هم به مقوله علم صورت گیرد

نشست منطقه‌ای انجمن‌های علمی دانشجویی گیلان

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت در نشست منطقه‌ای انجمن‌های علمی - دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که صبح امروز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در دهکده ساحلی بندرانزلی برگزار شد، گفت: دانشگاه محل آموزش و پژوهش می باشد ولی باید نگاه کاربردی به مقوله علم صورت گیرد و وظیفه اصلی دانشجو تعلیم و تعلم است ولی یک انسان کامل باید به سایر ابعاد وجودی نیز نگاه کند وخود را همه جانبه به بار بیاورد.

به گزارش مفدا‏، دکتر حسام الدین علامه در این نشست دو روزه ضمن تقدیر و تشکر از میزبانی شایسته دانشگاه علوم پزشکی گیلان از انجمن‌های علمی دانشجویی شمال کشور گفت:  دوران دانشجویی فرصت مغتنمی است تا  دانشجویان شایستگی‌های خود را ارتقاء دهند.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت ادامه داد باید بستری ایجاد شود تا دانشجویان درکنار درس خواندن بتوانند از سایر اوقات فراقت خود به نحوه احسن استفاده کند و توانمندی‌های فردی خود را ارتقاء دهند.

دکتر علامه یاد آور شد فعالیت‌های  مذهبی، قرآنی،  استکبار ستیزی و ... در حوزه دفتر  نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، بسیج دانشجویی مرکز عترت وقرآن در دانشگاه مشغول فعالیت  است و ما سعی داریم تا با راه‌اندازی انجمن‌های علمی دانشجویی خلاء‌های موجود در سایرحوزه ها را تحت پوشش قراردهیم و برای این کار از ظرفیت‌های بالایی که در وجود دانشجویان بود‏، باید استفاده کنیم.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه حدود ۵۰ درصد از دانشجویان دانشگاه را دانشجویانی موسوم به گروه خاکستری تشکیل می‌دهد که این گروه غیر از درس‌خواندن  در هیچ فعالیت فوق برنامه شرکت ندارند که وزارت بهداشت با راه اندازی قطار فرهنگی در صدد است تا این گروه را نیز در فعالیت‌های مورد علاقه شان همراه کند.

علامه تاکید کرد: محیط علم و دانش در تمام کشورها حرمتی دارد و این مختص ایران نیست بلکه در تمام دانشگاه‌های بزرگ  دنیا قوانین و مقرارتی حاکم است که هر فردی  برای ورود به آن محیط به ناچار باید آن هنجارها را رعایت کند.

وی ادامه داد: در بعد اخلاق حرفه‌ای نیز باید دانشجویان حوزه سلامت از سایرین پیشگام باشند و توجه به پوشش و استفاده از زیورالات ممکن است در روحیه بیماران اثر منفی داشته باش و باید در این زمینه الگوسازی مناسب باتوجه به ظرفیت جامعه انجام شود.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: در دانشگاه‌های علوم پزشکی مقوله اجتماعی سلامت باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا منجر به پیشگیری شود.

وی ادامه داد  :با استفاده از ظرفیت‌های انجمن علمی می‌توان پژوهش‌های دانشجویی را نیز سامان داد تا موازی کاری صورت نگیرد و باعث صرف هزینه‌های غیرضروری نشود.

علامه افزود: باید مدیریت دانش سلامت رایاد بگیریم تا از میان انبوهی از اطلاعات چیزهای درست را استخراج کنیم.

دکترعلامه خاطر نشان کرد:در کشورهای پیشرفته دنیا برای افزایش سواد سلامت جامعه بسیار هزینه می شود تا منجر به تغیر رفتار مردم شود و دانشگاه‌های علوم پزشکی با استفاده از این همه ظرفیت که در بین دانشجوهای حوزه سلامت است باید برای تغیر رفتار مردم وتوجه آنان به سلامت خودشان استفاده کنند.

وی ادامه داد: نقطه هدف برای فرهنگ‌سازی باید از مهدکودک‌ها و دبستان‌ها شروع شود و اگر قرار است در بحث پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان اقدامی بکنیم باید این کار از مهد کودک ها شروع شود تا به یک فرهنگ تبدیل شود.

در حاشیه این نشست‏ طی مراسمی از سوی دبیران انجمن‌های علمی دانشگاه‌ علوم پزشکی گیلان، با اعطای لوح تقدیر از دکتر حسام الدین علامه مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت و دکتر افشین شفقی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و حسن رخشاد مدیرفرهنگی این دانشگاه تقدیر به عمل آمد.

همچنین از هانیه ایرانی، به عنوان برترین کارشناس مسئول ۶ دانشگاه علوم پزشکی منطقه شمال ایران با اعطای لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد.

نشست دو روزه منطقه ای انجمن های علمی دانشجویی شمال کشور با حضور دکتر حسام الدین علامه –مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی در مجتمع فرهنگی آموزشی دهکده ساحلی بندر انزلی آغاز به کار کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.