چهارشنبه ۹ آبان ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۶

جایگاه کمیته تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی کردستان در کشور مثال زدنی است

جایگاه کمیته تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی کردستان در کشور مثال زدنی است

دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی، جایگاه کمیته تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی کردستان در کشور را مثال زدنی دانست.

به بهانه کسب رتبه برتر کمیته تحقیقات دانشجویی به سراغ دبیر  کمیته تحقیقات دانشجویی رفتیم و گفتگوی اختصاصی با ایشان داشتیم این گفتگوی کوتاه را بخوانید:
با سلام خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید:
سید نیما نعلینی هستم،۲۸ تیر ۱۳۷۴ در شهر کرمانشاه به دنیا آمدم.
ورودی مهر ۹۲ دبیر کمیته تحقیقات دانشجویی و پژوهشگر برتر استانی و منطقه ای در مقطع دکترای حرفه ای و همچنین ترم ۱۱ رشته پزشکی هستم.
کار کمیته تحقیقات دانشجویی چیست و از چه سالی این کمیته شروع به کار کرد و تاکنون چه فعالیت هایی انجام داده اید ؟
کمیته های تحقیقات دانشجویی با یک اساسنامه مشترک و با دستورالعمل وزارت بهداشت به تدریج از سال ۱۳۷۰ در دانشگاههای علوم پزشکی شروع به شکل گیری کرده است، بطوریکه در سال ۱۳۷۵ هسته اولیه­ ی کمیته تحقیقات دانشجویی در اکثر دانشگاههای علوم پزشکی شکل گرفته شد.
دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز از همان ابتدا با فعالیت مجله علمی زانکو صاحب کمیته تحقیقات شد.
هدف کمیته تحقیقات دانشجویی، آموزش پژوهش به دانشجویان و در واقع تربیت دانشمندان آینده است.
در این راستا کمیته تحقیقات در واحد های مختلف برای این هدف تلاش کرده و با برگزاری کارگاه های پیشرفته، حمایت های کم نظیر از طرح های پژوهشی در مقایسه با سایر استانها، حمایت از دانشجویان برای شرکت در کنگره های داخلی و خارجی و ... در جهت تعالی رسالت خود گام برداشته است.
بخشی از فعالیت های کمیته نیز در زمینه تولید محصول و اختراعات است که در حال حاضر واحد فناوری کمیته چندین پروژه تولید دارو و محصولاتی نظیر کیت سوچور در دست دارد.
موفقیت اخیر شما در چه زمینه ای و به چه صورت بوده است ؟
با تلاش بی نظیر دانشجویان نخبه و حمایت های همه جانبه مسئولین دانشگاه، و بالاخص سرپرست توانمند کمیته دکتر سیده اسرین سیدالشهدایی، امروز جایگاه کمیته تحقیقات دانشگاه ما در کشور مثال زدنی است به طوریکه از نظر سرعت پیشرفت و نوآوری همواره مورد تشویق بزرگان پژوهش کشور بوده ایم. امسال موفق به کسب جایگاه نخست در تیپ ۳ شدیم اما با توجه به امتیاز کسب شده از بسیاری از دانشگاه های تیپ ۱ و ۲ نیز بهتر عمل کرده ایم که با توجه به تفاوت در تیپ طبیعتا با آن ها مقایسه نشده ایم.
این ارزشیابی هر سال توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت صورت می گیرد و شامل آیتم های مهمی است از جمله تولیدات علمی، مجلات علمی وابسته، وضعیت آموزش، کسب موفقیت در رویدادهای کشوری، فعالیت اعضا و ... که مهمترین معیار آن همان تولیدات علمی است.
چه توصیه ای به دانشجویان دارید ؟
با توجه به جایگاه خوبی که در سطح کشور داریم و حمایت ها و امتیازهایی که در دانشگاه ما برای دانشجویان در زمینه پژوهش فراهم شده است که واقعا در مقایسه با بسیاری از استانها باورنکردنی است، بهترین عرصه برای دانشجویان علاقمند به داشتن آینده ی علمی مهیا است.
دانشجویانی که در فکر دانشمند شدن هستند و میخواهند نقشی در آینده علم داشته باشند راه آن پژوهش و شروع آن از کمیته تحقیقات است، همچنین کسانی که ایده های ناب دارند میتوانند با کمک کمیته تحقیقات آن ها را به محصول تبدیل کرده و تجاری سازی کنند. امیدوارم روز به روز شاهد حضور بیشتر دانشمندان جوان در کمیته تحقیقات باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.