چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹

تجلیل از ۴۲ دانشجوی برگزیده دانشگاه علوم پزشکی تهران در سومین جشنواره ابن‌سینا

سومین جشنواره دانشجویی ابن سینا

جشنواره دانشجویی ابن‌سینای دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدف شناسایی و معرفی فعالیت‌های برتر دانشجویی و قدردانی از دانشجویانی که در ابعاد مختلف الگو هستند همه ساله در این دانشگاه برگزار می‌شود.

به گزارش مفدا تهران، در این جشنواره که هم‌زمان با روز دانشجو، ۱۶ آذر، در تالار ابن‌سینا برگزار شد، ۱۳ برگزیده در حوزه آموزشی، ۱۱ برگزیده در حوزه پژوهشی، ۴چهار برگزیده در حوزه کیفیت خدمات سلامت، یک برگزیده در بخش قرآن و عترت، سه برگزیده در بخش ادبی- هنری، پنج برگزیده در بخش ورزشی، ۴چهار برگزیده در بخش اجتماعی و یک برگزیده در بخش جامع معرفی و تشویق شدند.
دکتر محقق معاون دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر جشنواره ابن سینا، برگزاری این جشنواره را به لحاظ کمی و کیفی اصلی‌ترین برنامه فرهنگی حوزه معاونت دانشجویی در طول سال تحصیلی عنوان کرد و افزود: ایجاد نشاط و شادابی جزو محورهای برنامه چهارساله دانشگاه در حوزه دانشجویی است که یکی از برنامه‌های عملیاتی در این راستا برگزاری جشنواره ابن‌سینا است.

محقق گفت: ایجاد نشاط و شادابی جزو محورهای برنامه چهارساله دانشگاه در حوزه دانشجویی است که یکی از برنامه‌های عملیاتی در این راستا برگزاری جشنواره ابن‌سینا است.محقق هدف اصلی جشنواره را شناسایی و معرفی فعالیت‌های برتر دانشجویی و قدردانی از دانشجویانی که در ابعاد مختلف الگو هستند، دانست و افزود: در این جشنواره تلاش شده ضمن تقویت شور و نشاط در دانشجویان، بر چند بعدی بودن و مشارکت آنان در فعالیت‌های مختلف تاکید شود.
دبیر جشنواره با بیان اینکه همه دانشجویان ایرانی و بین‌الملل دانشگاه که یا شاغل به تحصیل یا بعد از یکم مهرماه ۹۴ فارغ‌التحصیل شدند، امکان شرکت در جشنواره را داشتند افزود: در مجموع ۴۶۹ نفر در جشنواره امسال شرکت داشتند و توسط آنان  ۵۶۷ فرم در حیطه‌های مختلف جشنواره تکمیل‌ شده است.
وی با اشاره به تعداد شرکت‌کنندگان و برگزیدگان بخش‌های مختلف جشنواره گفت: در بخش آموزشی از ۱۹۷ شرکت‌کننده ۱۳ برگزیده، در بخش پژوهشی از بین ۱۲۵ نفر شرکت‌کننده ۱۰ برگزیده، در بخش اجتماعی از بین ۵۱ شرکت‌کننده ۴ برگزیده، در بخش هنری- ادبی از بین ۱۸ شرکت‌کننده ۳ برگزیده، در بخش ورزشی از بین ۴۴ شرکت‌کننده ۵ برگزیده، در بخش کیفیت خدمات سلامت از بین ۴۵ شرکت‌کننده ۴ برگزیده و در بخش قران و عترت از بین ۱۴ شرکت‌کننده یک برگزیده، مورد قدردانی قرار گرفت.
معاون دانشجویی دانشگاه، دانشکده فناوری‌های نوین را دارای بیشترین مشارکت دانشجو در جشنواره امسال معرفی کرد و گفت: به نسبت دانشجویان این دانشکده ۵۲ نفر در فراخوان جشنواره شرکت کردند که تعداد قابل‌توجهی است.
دبیر جشنواره یکی از  ویژگی‌های جشنواره امسال را در نحوه جمع‌آوری آثار دانست و گفت: در این دوره ثبت‌نام به طول کامل الکترونیک انجام‌ شد و هیچ اثری به‌صورت حضوری پذیرفته‌نشد.
وی با اشاره به بیشترین تعداد شرکت‌کننده براساس درجه علمی دانشجویان گفت: در این دوره از جشنواره دانشجویان مقطع دکترای حرفه‌ای، دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد بیشترین مشارکت را داشتند.
معاون دانشجویی دانشگاه، میزان مشارکت دانشجویان دختر و پسر را یکسان دانست و گفت: امسال نیز مشابه سال‌های گذشته از هر دو قشر دانشجویان خانم و آقا به یک نسبت در جشنواره شرکت کردند.
محقق همچنین ضمن تبریک روز دانشجو و مروری بر تاریخچه ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲، یاد خاطره شهیدان این  روز و دوران انقلاب را گرامی داشت.
در ادامه دکتر جعفریان رییس دانشگاه و جشنواره ضمن تبریک ایام ربیع و روز دانشجو، با اشاره به مشارکت بیش از ۴۶۰ دانشجو در جشنواره امسال گفت: با توجه به اینکه مبنای انتخاب دانشجویان براساس مشارکت و ثبت‌نام آنان بوده ممکن است افرادی را بشناسید که آثاری مشابه این برگزیدگان و یا بهتر از آنان داشته باشند ولی چون خودشان مشارکت نکردند امکان انتخاب آنان وجود نداشته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به مشارکت بیش از ۴۶۰ دانشجو در جشنواره امسال گفت: با توجه به اینکه مبنای انتخاب دانشجویان براساس مشارکت و ثبت‌نام آنان بوده ممکن است افرادی را بشناسید که آثاری مشابه این برگزیدگان و یا بهتر از آنان داشته باشند ولی چون خودشان مشارکت نکردند امکان انتخاب آنان وجود نداشته است.جعفریان با اشاره به مبنای نام‌گذاری روز دانشجو گفت: ۱۶ آذر براساس واقعه‌ای که ۶۳ سال پیش در دانشگاه تهران روی داد به نام روز دانشجو نام‌گذاری شده است تا توجه همگان را به این قشر عزیز و ارزشمند جلب کند.
رییس دانشگاه، دانشجو را جوینده و نه فقط جوینده دانش بلکه جوینده حقیقت و آرمان‌های متعالی دانست و افزود: دانشجوی دانشگاه باید فراتر از این که به فکر کسب دانش موردنیاز برای آینده خود باشد به فکر ساختن ایرانی آبادتر و پیشرفته نیز باشد که بدون شک دست‌یافتنی است.
وی افزود: درست است که از دانشجو انتظار می‌رود به کسب دانش بپردازد اما این کافی نیست بلکه دانشجو باید در همه حیطه‌ها رشد کند بر همین اساس است که بخش‌های مختلفی برای این جشنواره در نظر گرفته‌شده تا به ارزیابی فعالیت‌های دانشجویان بپردازد.
جعفریان تصریح کرد: دانشجویانی که در هر هشت بخش جشنواره برگزیده شدند، در کنار درس خواندن توانستند در حیطه‌های دیگر نیز پیشرفت کنند، از این رو دانشجویی که پیشرفت تحصیلی ندارد قطعاً جز برگزیده‌ها نخواهد بود.
رییس دانشگاه، با تاکید براینکه دانشجو باید نسبت به مسائل کشور حساس باشد افزود: در گروه علوم پزشکی که خدمات آن معطوف به مردم است باید نسبت به جامعه شناخت داشته باشیم تا بتوانیم با مردم درست رفتار کنیم.
وی با بیان اینکه دانشجو باید درک و تحلیل سیاسی داشته باشد و در معرض افکار مختلف قرار گیرد تاکید کرد: دانشجو نباید به ابزار سیاسی افراد دیگر تبدیل شود.
جعفریان ماهیت دانشجو را آرمان‌طلب و آزاداندیش دانست و افزود: مروری بر پیشرفته‌های ارزشمند سه دهه گذشته کشور در حوزه علوم پزشکی نشان می‌دهد افراد تأثیرگذار در هریک از حیطه‌ها، همان دانشجویان فعال و پرنشاط در زمان دانشجویی هستند که از همان اول دغدغه‌ای بیشتر از زندگی فردی و خانوادگی خود داشتند.

جعفریان ماهیت دانشجو را آرمان‌طلب و آزاداندیش دانست و افزود: مروری بر پیشرفته‌های ارزشمند سه دهه گذشته کشور در حوزه علوم پزشکی نشان می‌دهد افراد تأثیرگذار در هریک از حیطه‌ها، همان دانشجویان فعال و پرنشاط در زمان دانشجویی هستند که از همان اول دغدغه‌ای بیشتر از زندگی فردی و خانوادگی خود داشتند.وی در پایان سخنان خود ضمن تبریک به برگزیدگان جشنواره افزود: دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران که جز دانشجویان نخبه کشور هستند باید علاوه بر درس خواند در زمینه‌های دیگری که در اجتماع تعیین کننده است مهارت کسب کنند تا معرف برند دانشگاه تهران باشند.
توضیح اینکه به برگزیدگان جشنواره هدیه نقدی به مبلغ ۲۵ میلیون ریال به همراه تندیس و لوح تقدیر به امضای رییس دانشگاه اهدا شد.
همچنین در این جشنواره از ۱۳ دانشجوی معرفی‌شده به بیست و چهارمین جشنواره نمونه کشوری سال ۹۴ با اهدای ۵ میلیون ریال هدیه نقدی تجلیل و به ۴۸ دانشجوی شهید دانشگاه علوم پزشکی تهران ادای احترام شد.
در کنار این جشنواره نمایشگاه دستاوردهای کانون‌های دانشجویی فرهنگی و نشریات نیز به مدت دو روز (۱۵ و ۱۶ آذر) برپا بود که رییس دانشگاه از آن بازدید کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.