یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷

به مناسبت روز بیمه سلامت؛

بیمه همگانی، یک آرزوی «همگانی» است

بیمه سلامت

بیمه همگانی، یک آرزوی «همگانی» است که در تمامی جهان از پیشرفته‌ترین کشورها تا کشورهای در حال رشد و توسعه امید دارند بتوانند مردم خود را تحت پوشش یک بیمه همگانی قرار دهند.

به گزارش مفدا، به عقب تر که بازگردیم فرمایشات مقام معظم رهبری را می‌توانیم در مسیر ایجاد فضای مناسب بهداشتی و درمانی برای مردم ببینیم. ایشان در مهمترین فراز از صحبت‌های خود در حوزه سلامت و بهداشت به این نکته اشاره دارند که بیمار نباید به جزء رنج بیماری رنج دیگری داشته باشد.

این چنین شد که در راستای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت و همچنین برنامه دولت در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها مبنی بر پوشش بیمه پایه همگانی و اجباری آحاد مردم ایران، از افرادی که تحت پوشش هیچ یک از بیمه‌های پایه سلامت یا درمان «مانند تامین اجتماعی، خدمات درمانی نیروهای مسلح» نبودند خواسته شد، بدون پرداخت حق بیمه، با رعایت شرایط مشخص به سامانه اینترنتی سازمان بیمه سلامت برای تحت پوشش قرار گرفتن بیمه سلامت که آن زمان با پسوند ایرانیان شناخته می‌شد مراجعه کنند.

بیمه سلامت ایرانیان در حقیقت یکی از طرح‌های اجرا شده در دولت یازدهم  است. در برنامه پنجم توسعه آمده که برای «تجمیع منابع مالی سلامت»، «رفع هم‌پوشانی بیمه‌های درمانی»، «برقراری عدالت اجتماعی در بخش سلامت»، «تامین پوشش کامل بیمه سلامت»، «یکسان‌سازی سیاست‌ها و روش‌های اجرایی حوزه بیمه سلامت»، «تشکیل امور مراکز طرف قرارداد»، «تشکیل پرونده سلامت»، «فعال‌سازی نظام ارجاع و پزشک خانواده» و «کاهش سهم مردم از هزینه‌های درمان به ۳۰%» نظام بیمه سلامت ایجاد شود. از این رو در ابتدای مهر ماه سال ۱۳۹۱ سازمان بیمه سلامت ایرانیان زیر نظر وزارت رفاه و تامین اجتماعی ایجاد شد.

بیمه سلامت یک طرح عمومی دولتی است که در چند سال اخیر توسط دولت و سازمان خدمات درمانی اجرا شده است. هر آن چه پیشتر می‌رویم مشخص می‌شود خدمات بیمه سلامت همان تعهدات بیمه خدمات درمانی و یا تامین اجتماعی را داشته و از نظر تعهدات تفاوتی ندارد.

تاریخچه صدور بیمه سلامت همگانی به زمان تدوین برنامه پنجم توسعه بر می‌گردد. در این برنامه داشتن سیاست واحد برای تحقق عدالت اجتماعی با ارائه خدمات درمانی به همه اقشار مردم و همچنین ادغام همه سازمان های بیمه درمانی در سازمان بیمه سلامت مورد توجه قرار گرفت.

سازمان بیمه سلامت یاران با تجمیع سازمان‌های بیمه گر کشور شکل گرفت تا به شکل یکسان خدمات پایه سلامت را به همه مردم کشور ارائه دهد.

چشم انداز بیست ساله این سازمان تلاش برای رسیدن به این خواسته است که مردم ایران از بالاترین سطح سلامت و عادلانه‌ترین و توسعه یافته ترین نظام سلامت در منطقه برخوردار باشند.

از اردیبهشت ۱۳۹۳ طرح تحول نظام سلامت در کشور کلید خورد که هدف اولیه در آن شناسایی افراد کم درآمد و ناتوان جامعه است تا به راحتی و به صورت رایگان بتوانند از دفترچه بیمه سلامت، استفاده کنند.

 در واقع هدف اصلی از تشکیل بیمه سلامت، پوشش افرادی است که هیچ گونه دفترچه بیمه درمانی ندارند. بر همین اساس اگر فردی دفترچه بیمه تامین اجتماعی، نیروهای مسلح، بانک‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی را داشته باشد، نمی‌تواند از این بیمه استفاده کند.

با توجه به اهمیت این طرح مهم که توانست همه مردم کشور را تحت پوشش بیمه قرار دهد، ششم آبان ماه به عنوان روز بیمه سلامت در کشور نام گذاری شد.

بر اساس آمار و ارقام اعلام شده از سوی؛ مهندس موهبتی؛ مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران در مراسم بزرگداشت روز بیمه سلامت در حال حاضر، ۴۰ میلیون نفر از مردم ایران تحت پوشش سازمان بیمه سلامت قرار دارند و ۸۵ درصد از آنها، به صورت رایگان بیمه شده‌اند که دولت، حق بیمه آنها را پرداخت می‌کند.

 وی با بیان این که در حال حاضر هزینه‌های سلامت مردم از ۶۰ به ۳۵ درصد کاهش پیدا کرده است، یاد آور شد:  قبل از اجرای طرح تحول سلامت، پرداختی مردم در حوزه بستری ۵۰ تا ۵۸ درصد بود، اما در حال حاضر این رقم به میزان ۵ تا ۱۰ درصد کاهش یافته و در حوزه سرپایی نیز ۳۰ درصد پرداختی توسط مردم انجام می شود.

رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه طرح تحول سلامت به بخشی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری پاسخ داد، افزود: امروز به طور نسبی به این فرمایش مقام معظم رهبری که بیمار نباید دردی به جز رنج بیماری داشته باشد، رسیده‌ایم و در سازمان بیمه سلامت، دو هزار و  ۴۰۰ قلم دارو و پنج هزار خدمت، تحت پوشش است.

مهندس موهبتی همچنین خاطرنشان کرد: بسیاری از دلسوزان کشور می‌گویند که طرح تحول سلامت برای کشور بار مالی داشته است. در این خصوص باید بگوییم که انتظار هم، همین بود چون هزینه‌های حوزه سلامت توسط دولت، بیمه و مردم تامین می شود و اگر بخواهیم پرداختی از جیب را از ۶۰ درصد به ۳۵ درصد برسانیم، باید حتما دولت و بیمه‌ها، این هزینه‌ها را تامین کنند. خوشبختانه با اجرای طرح تحول سلامت، رضایتمندی مردم از خدمات بهداشتی و درمانی به ۸۳ درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به انتقال سازمان بیمه سلامت از یک سال پیش به وزارت بهداشت، تاکید کرد: یکی از چالش‌های همیشگی بیمه‌ها، تامین منابع مالی و واقعی دیدن بودجه بیمه‌ها است و اگر تامین مالی، واقعی نباشد، بیمه‌ها با بحران روبرو می‌شوند.

وی یکی از اقدامات سازمان بیمه سلامت را مدیریت منابع و مصارف دانست و گفت: در این راستا، یکی از اقدامات موثر، هدفمند کردن بیمه رایگان بوده است چون ابتدا قرار بود پنج میلیون نفر تحت پوشش بیمه رایگان قرار گیرند که این جمعیت به ۱۰ میلیون نفر افزایش یافت و هر بیمه شده، ۵۲۸ میلیارد تومان بار مالی برای سازمان داشت که منابع لازم برای تامین آن، پیش بینی نشد.

مهندس موهبتی با بیان اینکه گروه‌های محروم و نیازمند باید تحت پوشش بیمه رایگان قرار گیرند، گفت: در صندوق بیمه سلامت ایرانیان چهار میلیون و ۳۰۰ هزار بیمه پرداز وجود داشتند که تا قبل از رایگان شدن بیمه، ۱۵ درصد حق بیمه را پرداخت می‌کردند که جمعیت آنها به چهار هزار نفر رسید، اما با اتخاذ سیاست‌های موثر در جهت پوشش رایگان برای اقشار نیازمند، جمعیت این صندوق به ۵۰۰ هزار نفر رسید.

رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران یکی از نگرانی‌های همیشگی بیمه‌ها را وجود همپوشانی بین بیمه شدگان عنوان کرد و افزود: اطلاعات سازمان بیمه سلامت در اختیار دستگاه‌های بیمه ای قرار گرفته و همپوشانی بیمه شدگان بین سازمان بیمه سلامت و تامین اجتماعی از چهار میلیون و ۸۰۰ هزار نفر به دو میلیون و ۵۰۰ هزار رسیده و این روند کاهشی با توجه به اعتبار پنج ساله برخی دفترچه‌های بیمه، ادامه می‌یابد.

وی تصریح کرد: اطلاعات بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت، سازمان تامین اجتماعی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به صورت برخط به همدیگر متصل هستند تا از ایجاد همپوشانی جلوگیری شود. البته ما در زمان دریافت خدمت نیز حذف همپوشانی داریم چون دفترچه های کاغذی در ۶۰۵ بیمارستان حذف شده و بیمه رایگان افراد در صورتی که تحت پوشش بیمه دیگری باشند، حذف می شود. 

مهندس موهبتی با اشاره به حرکت سازمان بیمه سلامت به سمت الکترونیکی شدن، اظهار داشت: نسخه نویسی الکترونیکی بیمه سلامت در کرمان آغاز شده و پس از رفع اشکالات، در سراسر کشور اجرا می شود

بیمه سلامت ایران اکنون توانسته امید و آرزوی چندین ساله در کشور را تحقق ببخشد و امیدواریم این بیمه بتوانند به عنوان پشتوانه قشر کم توان در کشور فضای استفاده از خدمات سلامت و درمانی را به صورت یکسان در اختیار همه قرار دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.