یکشنبه ۶ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۲

حریرچی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند:

مهمترین اقدام وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها باید تثبیت دستاوردهای طرح تحول باشد

بیرجند/ معارفه

دکتر ایرج حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت در آیین تکریم خدمات دکتر قائمی رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و معارفه دکتر دهقانی سرپرست جدید دانشگاه گفت: مهمترین اقدام وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها باید تثبیت دستاوردهای طرح تحول باشد.

به گزارش مفدا بیرجند، دکتر ایرج حریرچی در آیین تکریم خدمات دکتر قائمی رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و معارفه دکتر دهقانی سرپرست جدید این دانشگاه گفت: مهمترین اقدام وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها باید تثبیت دستاوردهای طرح تحول باشد.

قائم مقام وزیر بهداشت در این مراسم با بیان اینکه افزایش سلامت مردم اولین هدف وزارت بهداشت است گفت: افزایش امید به زندگی یکی از این شاخص‌های این مهم است و امید به زندگی ایرانیان در چهار دهه گذشته در کشور ۵۰ سال بود اما در حال حاضر حدود ۷۶ سال است.

دکتر ایرج حریر چی با بیان اینکه امید به زندگی سالم در کشور ۶۵ سال است که باید افزایش پیدا کند گفت:  کاهش مرگ و میر زودرس از دیگر اهداف مهم است و زمانی مرگ و میر زیر ۵۰ سال، مرگ و میر زودرس محسوب می‌شد اما اکنون زیر ۷۰ سال مرگ زودرس تلفی می‌شود و باید مرگ و میر زودرس کاهش یابد که یکی از این موارد کاهش تصادفات منجر به مرگ است.

وی با بیان اینکه بیماری‌ها هزینه بر است و محافظت مردم از مخاطرات مالی ناشی از بیماری دومین هدف است گفت: فرمایش مقام معظم رهبری که کاری کنیم بیمار جز رنج بیماری ناراحتی دیگری نداشته باشد در همین راستا است.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به کاهش چشمگیر پرداختی هزینه‌های سلامت از جیب مردم گفت: پرداختی مردم برای هزینه‌های سلامت در سال ۸۹ حدود ۵۸،۸ درصد بود که طرح تحول سلامت توانست در سال ۹۳ آن را به ۳۸،۷ درصد، سال ۹۴ به ۳۸.۱ درصد و سال ۹۵ به ۳۵.۲ درصد کاهش دهد.

حریرچی با اعلام اینکه هنوز این رقم در مقایسه با متوسط جهانی و اهداف قانون برنامه ششم توسعه، بالا است که باید برای کاهش آن تلاش بیشتری کنیم. افزود: در دنیا متوسط پرداختی هزینه‌های سلامت از جیب مردم ۱۸ تا ۲۴ درصد است اما متاسفانه در کشور ما این رقم به مدت چند دهه حدود ۵۰ درصد بوده است.

وی با تاکید بر اینکه با پرداخت هزینه‌ها از جیب مردم مشکلات را نمی‌توان حل کرد افزود: شاخص دیگر در نظام سلامت نیز کاهش هزینه‌های مشکل زا و کمرشکن است به این معنی که اگر شخصی ۴۰ درصد هزینه‌های غیر خوراکی یا ۲۵ درصد کل هزینه‌های خانوار را برای بیماری هزینه کند دچار مشکل می‌شود لذا باید این شاخص نیز در جامعه کاهش یابد. 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه جای تعجب دارد که در جامعه ما اقشار برخوردار بیش از افراد فقیر دچار هزینه‌های کمرشکن می‌شوند گفت:اقشار مختلف حتی ثروتمندان در کنار فقرا در شرایط بحرانی هدف نظام سلامت هستند.

حریرچی گفت: اگر فردی به دلیل بیماری و هزینه آن به زیر خط فقر برسد دچار سیکل معیوب مانند بیکاری و بیماری طولانی مدت خواهد شد که بعد از طرح تحول این موضوع کنترل شده ولی هنوز صفر نشده است، اما نباید فراموش کنیم که این شاخص در ایران نسبت به برخی از کشورهای دیگر کمتر است اما یک نفر هم با این شاخص در کشور زیاد است و این شاخص باید بهبود پیدا کند. 

وی یکی دیگر از اهداف وزارت بهداشت را افزایش رضایتمندی، کارایی و پاسخگویی به انتظارات مردم عنوان کرد و گفت: برای این شاخص باید در انتخاب اقدامات اصلاحی و درمانی به صدای مردم و ترجیحات آنها توجه جدی کرد.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماران فلسفه وجودی بیمارستان‌ها است،  گفت: زمانی ادارات مبارزه با مالاریا با قدرت ترین واحد وزارت بهداشت بود و اکنون که کنترل شده است نیازی به وجود آن نیست.

دکتر حریرچی با بیان اینکه محرومیت خراسان جنوبی باعث شده است از استان‌های با اولویت ما باشد گفت:  سفرهای متعدد وزیر بهداشت به استان خراسان جنوبی را نشان از توجه این وزارتخانه به مناطق محروم است.

وی با بیان اینکه هدف دانشگاه علوم پزشکی بیرجند باید تامین سلامت ۸۰۰ هزار نفر مردم این استان به بهترین نحو باشد گفت: باید طوری برنامه‌ریزی شود که درمان ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران در استان انجام شود و نیازی به اعزام به سایر شهرها نباشد.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه مسئول دانشگاه، متولی سلامت کل استان است و نه اینکه فقط پاسخگوی مراجعین باشد گفت: اگر بچه‌ای پیش فعال در خانه‌ای، پیرمردی با زخم بستر در منزل و ... باشد باز هم مسئولیت آن با دانشگاه است.

دکتر حریرچی اظهار امیدواری کرد: خراسان جنوبی می‌تواند با خدمات شایسته‌ای که ارائه می‌دهد الگوی سایر استان‌ها شود.

وی با بیان اینکه جابه جایی مدیران برای گردش نخبگان از ضروریات کار است گفت:ساخت و تکمیل ۶ بیمارستان در خراسان جنوبی، اقدام بسیار مهمی بوده و انتظار است که در حوزه بهداشت و پژوهش نیز اقدامات مهمی در استان خراسان جنوبی انجام شود.

معاون کل وزارت بهداشت با ابراز خرسندی از همدلی و همرنگی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: سلامت حوزه خطی و رقابت نیست بلکه حوزه خدمت رسانی و کار تیمی برای افزایش سلامت مردم است.

دکتر حریرچی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور گفت: افزایش بهره وری و کنترل هزینه‌های مالی مورد نظر است.

وی  تثبیت دستاوردهای طرح تحول سلامت را مهمترین اقدام وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از نظر پرداخت کارانه خیلی عقب است که باید تلاش بیشتری در این زمینه انجام شود.

وی با اشاره به کیفیت بخش بیمارستانی خراسان جنوبی و هم ردیف بودن آن با بسیاری از بیمارستان های خصوصی در تهران افزود: در حال حاضر با توجه به اقدامات دشمنان، کشور در شرایط تثبیت و تا حدی توسعه قرار گرفته است.

در پایان این مراسم از خدمات چهار ساله دکتر کاظم قائمی رئیس سابق دانشگاه تقدیر و دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی با حکم وزیر بهداشت به عنوان سرپرست این دانشگاه معرفی شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.