دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۶

معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد

معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تدوین مدل آمایشی بین الملل برای دانشگاه های علوم پزشکی خبر داد و گفت: این موضوع با وجود شرایط فعلی با جدیت پیگیری می شود.

به گزارش مفدا به نقل از ایسنا، دکتر باقر لاریجانی در نشست معاونین آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی که دیروز در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزاری شد، با اشاره به اهمیت آموزش عالی در حوزه سلامت به دلیل همزمانی آموزش، پژوهش و خدمات، اشاره کرد و گفت: در مورد آموزش پزشکی گام هایی برداشته شده که از جمله آن می‌توان به ابلاغ آمایش سرزمین در علوم پزشکی به دانشگاه ها اشاره کرد، که موجب شده ما پیشروترین حوزه در این بخش باشیم.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه ماموریت های دانشگاه ها علوم پزشکی شکل گرفته و با توجه به محاسبات نیروی انسانی از مناطق آمایشی خواسته شده است که برای این موضوع برنامه ریزی کنند.

لاریجانی تحول آموزش عالی در حوزه سلامت را یک سند آینده نگارانه توصیف کرد و افزود: اکنون ۶۰ درصد اساتید دانشگاه های علوم پزشکی با موضوع تحول در آموزش عجین شده اند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به دستاوردهای طرح تحول آموزش پزشکی گفت: با ایجاد مرکز راهبردی توسعه آموزش پزشکی، طرح های تحقیقاتی بدون تکرار انجام می شوند و موضوعاتی از جمله پزشک خانواده، پزشکی عمومی، تطبیق برنامه های درسی با نیازهای کشور و ارزیابی ها با سرعت پیش می روند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از بومی سازی برنامه های درسی و توسعه فعالیت مرکز آموزش مهارتی علوم پزشکی به عنوان بخش دیگری از دستاوردهای تحول در علوم پزشکی نام برد و گفت: مرکز سنجش پزشکی در تمامی مناطق دهگانه آمایشی ایجاد خواهد شد و همین موضوع میلیاردها تومان صرفه جویی به همراه خواهد داشت.

به گفته وی، یا وجود چالش های مالی و اعتباری، توانسته ایم حدود ۴ هزار و ۵۰۰ نیروی هیات علمی جدید در دانشگاه های علوم پزشکی جذب کنیم.

وی تأکید کرد: دانشگاه ها باید به سمت دانشگاه های نسل جدید حرکت کنند و با توجه به بازنگری های صورت گرفته در رشته هایی از جمله پزشکی عمومی، تا زمانی که آن رشته ها را با شیوه های نوین اجرا نکنیم، آنها جلوه گر نمی شوند.

لاریجانی گفت: اعتباربخشی در دانشگاه های علوم پزشکی انجام شده است و اکنون زمان لکه گیری است تا بتوانیم نیازهای ضروری را تأمین کنیم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت از تدوین مدل آمایشی بین الملل برای دانشگاه های علوم پزشکی خبر داد و گفت: این موضوع در شرایط فعلی با جدیت پیگیری می‌شود.

لاریجانی افزود: از نظر اعتبارات، حوزه آموزشی وزارت بهداشت وضعیت خوبی ندارد، با وجود اینکه کیفیت آموزش پزشکی از سایر بخش ها بیشتر است و ۱۰ تا ۱۲ درصد هیات علمی کشور، ۳۰ درصد تولیدات علمی را برعهده دارند و نقش پیشرو را در زمینه علوم ایفا می کنند. تلاش می کنیم در سال آینده ارتقای اعتباری و مالی داشته باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.