دوشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۸

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت اعلام کرد:

شعار روز سلامت روان "جوانان و نوجوانان: جهان در حال تغییر"

برنامه های هفته سلامت روان با هدف ارتقا سطح سلامت روان جوانان

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، گفت: بدون تردید باید گفت که سلامتی محصول چهار بعد "سلامت جسم، روان، سلامت اجتماعی و معنوی" در انسان است و هرگاه این ابعاد چهارگانه در کنار هم قرار گیرند و به شکل درست و طبیعی خود رشد کنند، آنگاه می توان گفت که از سلامتی برخورداریم.

به گزارش مفدا به نقل از وبدا، دکتر احمد حاجبی ضمن اعلام این مطلب، افزود: بعد روانی انسان از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است. مهمترین شاخص های تشکیل دهنده بعد روانی و سلامت روان، احساس ارزشمندی و مفید بودن، رضایت مندی از خویشتن، توانایی همدلی کردن با دیگران، احساس نشاط و شادمانی و توانمند بودن در ارتباط اجتماعی و حل مساله هستند که بدون شک بهترین زمان آموزش و توانمندسازی در این زمینه ها دوران کودکی، نوجوانی و جوانی است و مناسب ترین جایگاه آن نیز، خانه، مدرسه و دانشگاه است.

وی در ادامه گفت: در دنیای امروز که به عصر ارتباطات و فناوری شهرت دارد، نوجوانان و جوانان مهمترین گروه هدف کاربران دنیای دیجیتال و فضای مجازی هستند، دنیایی کاملا متفاوت با دنیای بزرگسالان که مملو از فرصت های مثبت و منفی برای این گروه هدف است. از این رو به منظور پیگیری آسیب های دنیای دیجیتال و بهره مندی از فرصت ها و امکانات مفید و مثبت این گونه فضاها، آشنا شدن والدین و بزرگسالان با ابزارهای الکترونیک فضاهای مجازی یکی از راه های کمک به نوجوانان و جوانان محسوب می شود.

مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت با طرح شعار سال 2018 با عنوان "سلامت روان جوانان و نوجوانان: جهان در حال تغییر" تاکید دارد که به هوشیار باشیم، چراکه دنیا در حال تغییر است و نحوه ارتباطات و گفتگو در فضاهای مجازی به سرعت در حال دگرگونی و پیشرفت است. توجه، تمرکز و مراقبت از نوجوانان و جوانان در این دنیای پیچیده و پر رمز و راز مهمترین و ضروری ترین وظیفه بزرگسالان است، از این رو تاکید می کند که بهترین مسیر برای سلامتی مادام العمر با سلامت روان خوب شروع می شود و جوانانی که با عوامل استرس زای بسیاری مانند جنگ، تبعیض نژادی، فقر، گرسنگی، بیماری های روانپزشکی، خشونت و زورگیری و مصرف مواد روبرو هستند، احتمال بسیار زیادی دارد که در تمام طول عمر و زندگی شان مشکلات روانپزشکی را تجربه کنند.

دکتر حاجبی افزود: روز جهانی سلامت روان سال 2018 اهمیت ارائه خدمات بیشتر و مراقبت بهتر از جوانان و مشکلاتی که در این دوران تجربه می کنند را نشان می دهد. توانمندسازی، اقدامات پیشگیرانه، مداخلات زودهنگام، آموزش مهارت های زندگی و تاب آوری، دسترسی به خدمات آموزشی و سلامت، از عوامل کلیدی در ساختن آینده ای سالم برای نوجوانان و جوانان است.

وی در ادامه گفت: والدین و معلمان می توانند با آموزش مهارت های زندگی به نوجوانان و جوانان به آنها در مقابله با چالش های روزمره در خانه و مدرسه کمک کنند، زیرا حمایت های روانی اجتماعی در مدارس و سایر اجتماعات بسیار حائز اهمیت است.

دکتر حاجبی در پایان اظهار داشت: سرمایه گذاری توسط دولت ها و دخالت بخش های خصوصی و اجتماعی، بهداشتی و آموزشی در برنامه های جامع، یکپارچه و مبتنی بر شواهد برای سلامت روان نوجوانان و جوانان ضروری است. این سرمایه گذاری باید در جهت افزایش آگاهی نوجوانان و جوانان باشد تا بتوانند از سلامت روان خود و همسالان شان مراقبت کنند. والدین و معلمان باید بدانند که چگونه از نوجوانان و جوانان در این زمینه حمایت کنند. از این رو تاکید می شود با تمرکز بر موضوعات و فرصت های فراهم شده در دنیای جدید، پیوندی میان نوجوانان و جوانان با بزرگترها ایجاد کنیم و با تقویت ارتباط میان این گروه ها در ایجاد یک صدای متحد برای کمک به نوجوانان و جوانان در جهان کوشا باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.