شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۴

سه کارگاه آموزشی در سومین روز از بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) برگزار شد

قاری

در سومین روز از بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت دو کارگاه آموزشی "آشنایی با شیوه ها و فنون تلاوت قرآن کریم" و کارگاه " آشنایی با مبانی روش تحقیق در مطالعات میان رشته ای قرآن و سلامت" و "کارگاه آموزشی شیوه های نگارش مقالات علمی در حوزه مطالعات میان رشته ای قرآن و سلامت" برگزار شد

به گزارش مفدا، در ادامه برگزاری بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه های علوم پزشکی کشور و در حاشیه این رویداد بزرگ قرآنی، روز جمعه ۱۹ مهرماه سه نشست تخصصی برای علاقه‌مندان برگزار شد.

در اولین نشست تخصصی با موضوع آشنایی با شیوه ها و فنون تلاوت قرآن کریم استاد محمد الفهمی عصفور قاری ممتاز مصری به روش‌های آشنایی با شیوه ها و فنون تلاوت قرآن کریم و تعلیم این اصول پرداخت.

وی در این کارگاه، قرآن را کتابی معرفی کرد که جهان در شناخت علوم آن در کنار ساحلی که هنوز به عمق دریای پهناور آن نرسیده قرار دارد و با اشاره به این نکته که همه ی موجودات از نور پیامبر اکرم(ص) خلق شده اند قران کریم را متعلق به اهل بیت دانست.

 عصفور همچنین ذکر کرد: در مسئله ی قرائت قرآن کریم مسئله گوش دادن و انتقال قرائت بسیار مهم است و در نحوه ی انتقال باید دقت زیادی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه که قرآن یک سنت عملی بوده که دارای اصول و فرش الحروف می باشد افزود: اهل بیت و سایر راویان در زمینه ی اصولِ قران کریم اختلافی نداشته اند و آنچه که باعث تفاوت در بین راویان قران کریم می شود فرش الحروف بوده است.

وی خاطرنشان کرد: هرقدر در زمینه ی مسائل قرآنی به جلو گام برداریم باز هم کم است و امیدواریم که در عین حال که با ظاهر قرآن به صورت سطحی اشنا می شویم به عمق مفاهیم این کتاب بزرگ نیز پی ببریم و به آن عمل کنیم.

همچنین کارگاه آموزشی " آشنایی با مبانی روش تحقیق در مطالعات میان رشته ای قرآن و سلامت" به منظور بهره مندی حداکثری از آموزه های دینی در حوزه سلامت برگزار شد

این کارگاه آموزشی، با تدریس دکتر مرتضی مجاهدی، عضو هیئت علمی گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی بابل و حضور دکتر حسام الدین علامه، قائم مقام دبیر کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت" همراه بود.حاضرین این کارگاه جمعی متشکل از اساتید، اعضای هیئت علمی و دانشجویان بودند.

این کارگاه طی دو ساعت در سالن میرزا کوچک خان برپا شد و روند برگزاری کارگاه به صورت پرسش و پاسخ و معرفی کتاب های آموزشی در زمینه قرآن و سلامت بود.

الزامات آسیب ها و چالش های مطالعات میان رشته ای قرآن و سلامت، برقراری تعامل تجربیات منطقی بین طب سنتی و طب نوین و اشاره به علمی ترین بحث های غربی در روزآمد کردن این تعامل از مباحث این کارگاه بود.

گفتنی است دکتر معصوم چهر، از حاضرین این کارگاه به دیدگاه های جدیدی که بین مردم و اقوام دیگر در زمینه طب اسلامی پیش آمده است، پرداخت.

همچنین در نوبت عصر، کارگاه آموزشی شیوه های نگارش مقالات علمی در حوزه مطالعات میان رشته ای قرآن و سلامت به هدف توانمند سازی شرکت کنندگان در انجام کارهای پژوهشی برپا شد.

در این جلسه، که با حضور ۲۸ نفر در سالن میرزا کوچک خان مجتمع زیبا کنار برگزار شد، دکتر قنبری هاشم آبادی، مدرس کارگاه، به توضیح انواع مقاله ها، روش های نگارش، معرفی اجزاء ، مراخل شروع تحریر، و جزئیات نگارشی مقاله پرداخت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.