شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت:

استعدادهای درخشان جشنواره قرآن و عترت را رها نمی‌کنیم

مصاحبه دکتر فراهانی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: استعدادهای درخشانی که درجشنواره قرآن و عترت شناخته می‌شوند را رها نکرده به نحوی که چهره‌های برگزیده خود در جشنواره بیست و دوم را در تابستان سال گذشته در کلاس‌های ارتقا شرکت داده‌ایم.

دکتر محمد رضا فراهانی در حاشیه برگزاری بیست و سومین نشست جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان علوم پزشکی در زیر بارش باران در حالی که با دانشجویان در خصوص جشنواره سخن می‌گوید، در پشت تریبون مفدا جهت گفت‌وگو حاضر می‌شود.

وی در ابتدا در خصوص اهمیت جایگاه قرآن در فضای دانشگاهی خصوصا دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، گریزی به جشنواره بیست و سوم قرآن و عترت زد و گفت: بر اساس آمارها و به لحاظ کیفی، برگزاری این دوره‌ها نشان می‌دهد، میزان شرکت کنندگانی که در دانشگاه‌های علوم پزشکی در این جشنواره شرکت کرده‌اند قابل توجه بوده و منحنی ما در وزارت بهداشت رو به رشد است.

 وی ادامه داد: بر این اساس، درصد از دانشجویان، کارکنان و اساتید که جشنواره قرآن و عترت شرکت می‌کنند سال به سال در حال افرایش است که این برای ما یک شاخص بسیار مهم به شمار می‌رود. به لحاظ کیفی در بحث‌های هنری و ادبی در حالی که سال به سال در حال افزایش تعداد شرکت کنندگان بوده‌ایم اما به نظر من در تراز مورد نظر قرار نداریم که باید برای جبران این موضوع با تبلیغات لازم بتوانیم در جذب افراد توانمند به جشنواره موفق عمل کنیم.

معاون وزیر بهداشت به میزبانی دانشگاه گیلان در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت اشاره و خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان به عنوان میزبان این دوره از جشنواره تلاش بسیار زیادی کرده است و فضای بسیار مطلوبی در زیباکنار برای برگزاری این جشنواره دیده شد که اگرچه انتخاب این فضا جزء متن کار نیست اما با توجه به آب و هوای گیلان، در بخش‌های آوایی تاثیر گذاری لازم را دارد.

فراهانی در پاسخ به این سئوال که وزارت بهداشت در کنار جشنواره قرآن و عترت از چه فرصت‌های خوبی در حوزه پژوهش و آموزش در حوزه قرآن می‌تواند استفاده کند؟ گفت: می‌توان مبحث پژوهش‌های قرآن و سلامت را که چند سالی در حوزه بهداشت و درمان شکل گرفته است در صورت رسیدن به ظرفیت‌های لازم به جشنواره قرآن و عترت افزود و بر این اساس بخش پژوهش‌های قرآنی را تقویت کرد.

وی اضافه کرد: به لحاظ آموزشی برخی از افرادی که در این جشنواره شرکت می‌کنند از قبل دارای ظرفیت‌های قرآنی بوده‌اند و از این توان در این جشنواره استفاده کرده‌اند اما ما زمانی می‌توانیم اعلام کنیم که در حوزه قرآن و عترت موفق بوده‌ایم که برای افرادی که بالقوه توانایی دارند اما ظرفیت‌های آنان بالفعل نیست با فعالیت‌های آموزشی، فضای رشد لازم را ایجاد کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در تکمیل سخن خود، ابراز داشت: نباید فقط به رقابت و کسب رتبه و جایگاه بسنده کنیم بلکه افرادی که وارد این جشنواره شده‌اند باید آموزش‌های لازم را دریافت، اطلاعات و دانش قرآنی خود را رشد داده و حوزه عاطفی و ارتباطی خود با قرآن را تقویت کنند تا در نهایت بایدها و نبایدهای قرآنی در رفتارهای ما دیده شود.

وی متذکر شد: درست است که افزایش دانایی مردم و سواد قرآنی فی نفسه دارای ارزش است و داشتن انس با قرآن دارای اهمیت می‌باشد اما آن چه که دارای اهمیت است خروجی رفتارهای قرآنی است که در جامعه باید لمس شود و امیدوارم جشنواره قرآن و عترت بتواند زمینه‌ای را فراهم کند که حدود ۱۰ درصد جمعیت قابل توجه و چشمگیر دانشگاهیان وزارت بهداشت که در این جشنواره شرکت کرده‌اند بتوانند در دانشگاه سمبل فضائل قرآنی باشند.

معاون وزیر بهداشت در اشاره به توان و ظرفیت بالای جامعه دانشگاهیان وزارت بهداشت( اساتید، کارمندان و دانشجویان) در حوزه علوم قرآنی، تصریح کرد: استعدادهای درخشانی که در این جشنواره شناخته می‌شوند را رها نکرده و بر این اساس چهره‌های برگزیده خود در جشنواره بیست و دوم را در تابستان سال گذشته در کلاس‌های ارتقا شرکت داده‌ایم.

فراهانی اظهار داشت: اگر چه دیگر جشنواره‌ها در پایان زمان برگزاری؛ به کار خود خاتمه می‌دهند اما دبیرخانه جشنواره قرآن و عترت دائمی است. وزارت بهداشت برای استعدادها و افرادی که در سطح مناسبی برای ارتقا قرار دارند برنامه دارد.

وی تاکید کرد: روندهای توسعه قرآنی در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی خود به خودی نیست و روندی فعال است که اتاقی هوشمند این برنامه را رصد و دنبال می‌کند و بر همین اساس است که در عرض چهار سال تعداد شرکت کنندگان جشنواره قرآن و عترت از شش هزار نفر به ۶۰ هزار نفر ارتقا یافته است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در پایان با اشاره به این که دیگر جشنواره‌های فرهنگی و علمی دارای امتیازات ویژه‌ای برای شرکت کنندگان است، بیان داشت: این جشنواره برخلاف بسیاری از جشنواره‌ها آورده خاصی برای اساتید، کارکنان و دانشجویان ندارد و تنها دو الی سه نفر در هر بخش به عنوان برگزیده منتخب می‌شوند. این حضور پررنگ که تنها در بخش مفاهیم جشنواره قرآن و عترت بیش از ۳۰ هزار نفر شرکت کننده دارد، نشانه‌ای از علاقه شرکت کنندگان است که مشخص می‌کند این توسعه کمی و کیفی پشتوانه‌های نظری و فکری داشته است و ما این روند را در وزارت بهداشت ادامه خواهیم داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.