سه‌شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵

به مناسبت هفته سلامت روان؛

کارگاه آموزشی دلبستگی عاطفی ویژه روانشناسان مرکز سلامت و مشاوره دانشجوئی برگزار شد

تبریز

کارگاه آموزشی دلبستگی عاطفی برای روانشناسان مرکز سلامت و مشاوره دانشجوئی با عنوان فرصت ها و پرتگاهها برگزار شد.

به گزارش مفدا تبریز، به مناسبت هفته سلامت روان، کارگاه آموزشی دلبستگی عاطفی ویژه روانشناسان مرکز سلامت و مشاوره دانشجوئی با عنوان فرصت ها و پرتگاهها در اتاق جلسات مجتمع فرهنگی و رفاهی امید دانشگاه برگزار گردید.

در این کارگاه دکتر علیلو، استاد دانشگاه تبریز در خصوص تفاوت های عینی در  شکست عاطفی در افراد بحث نمود و شدت و حدت آن در دو قشر زن و مرد  را مورد بررسی قرار داد. وی دلیل این تفاوت را جدا بودن تکامل در افراد دانست و افزود هرگونه تجربه قبل از ازدواج موجب مشکلاتی در افراد می گردد که می تواند جزو پرتگاههای دلبستگی محسوب شود. هم چنین القای احساس گناه هم می تواند جزو پرتگاههای دلبستگی و شکست عاطفی محسوب می شود.

استاد دانشگاه تبریز گفت : تدبیر فوق العاده فرهنگی در جامعه ما برای مواجه با فقدان های فیزیکی نظیر مرگ و از دست دادن، این است که حمایت های محیطی گوناگون آفریده و اجرا می شوند که به عنوان فرصت می توان از آن نام برد و اجتماع برای حمایت از چنین افرادی دست به کار می شود. ولی برای سوگ های عاطفی هیچگونه تدبیری اندیشیده نشده است و با وجود پیچیدگی های بیشتر فقدان های عاطفی نظیر شکست عاطفی ،جدائی و طلاق و نظایر آن نیاز به فعالیت های حمایتی و درمانی و آموزشی بعداز فقدان احساس می شود.

دکتر علیلو اضافه کرد : بیان نشدن هیجان های درونی که در دلبستگی عاطفی نیز نمود دارد از جمله دیگر موارد پرتگاه محسوب می شود که عدم توجه به آن امکان پاتولوژیک شدن را شدت می بخشد. ملانکولی خشم معطوف به درون است که به صوت خودکشی تظاهر می کند و لذا در فقدان های عاطفی مقداری خشم قابل توجه وجود دارد، لذا باید خشم و غم در سوگ های عاطفی تخلیه گردد.

 وی در پایان  اشاره کرد : همدلی می تواند کمک کننده باشد و مدیریت بحران برای جلوگیری از عدم اقدام به انجام به کارهای خطرناک و اقدامات افراطی از دیگر موارد است که می توان به آن پرداخت.

در پایان کارگاه در مورد باز سازی های شناختی و رفتاری بحث لازم صورت پذیرفت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.