یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱

دبیر جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت وزارت بهداشت خبر داد

مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت راه اندازی می‌شود/ اقتصاد سلامت دیجیتال، اقتصاد غالب در دهه آینده است

جشنواره رسانه های دییجیتال سلامت

دبیر جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت، از راه‌اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت خبر داد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار است تا اواسط مهر ماه اولین مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت الکترونیک یا سلامت دیجیتال راه‌اندازی شود

به گزارش مفدا، دبیر جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت، در خصوص لزوم راه‌اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت دیجیتال به ستاد خبری این جشنواره، گفت: امروز یکی از ضرورت‌هایی که برای توسعه استارت‌آپ‌ها مطرح است، استفاده از مراکز نوآوری و شتابدهی است.

وی ادامه داد: این مراکز خدماتی را که یک استارت آپ به آن نیاز دارد از قبیل مکان فیزیکی، خدمات منتورینگ و مشاوره، تامین سرمایه اولیه و بذری، تامین بازار و همکاری در اخذ برخی از مجوزهای قانونی را فراهم می‌کنند.

دبیر جشنواره رسانه های دیجیتال سلامت وزارت بهداشت، افزود: ما تاکنون به صورت متمرکز، مراکز نوآوری و شتابدهی سلامت دیجیتال را نداشته‌ایم؛ به عبارتی شتابدهنده تخصصی سلامت دیجیتال با استانداردهای یک مرکز شتابدهی که همه این خدمات را به صورت یک جا به استارت آپ‌ها ارائه کند وجود نداشته است. بنابراین یکی از برنامه‌های وزارت بهداشت کمک به شکل‌گیری مراکز نوآوری و شتابدهی است تا از این بستر، استارت‌آپ‌های حوزه سلامت دیجیتال رشد روزافزونی داشته باشند.

مرکز نوآوری و شتابدهی تلاش دارد در طول یک سال بر روی ۳۰ استارتاپ سلامت دیجیتال سرمایه گذاری کند

اسدی با اشاره به راه اندازی مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت دیجیتال عنوان کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته؛ قرار است تا اواسط مهر ماه اولین مرکز نوآوری و شتابدهی سلامت الکترونیک یا سلامت دیجیتال راه‌اندازی شود. هدف این مرکز این است که بتواند حداقل تا پایان سال بر روی ۳۰ استارت‌آپ سلامت دیجیتال سرمایه‌گذاری کند، آنها را پذیرش کرده، رشد بدهد و وارد بازار کند.

وی تصریح کرد: اقتصاد دیجیتال و اقتصاد سلامت دیجیتال، اقتصاد غالب در دهه آینده خواهد بود. اگر وزارت بهداشت و هر نهاد دیگری علاقه‌مند باشد که نقش پررنگی در ارائه خدمات در جامعه داشته باشد، لاجرم باید به سمت مباحث اقتصاد دیجیتال برود.

ضریب نفوذ اینترنت در ایران حدود ۸۲ درصد است

دبیر جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت وزارت بهداشت در ادامه، تأکید کرد: ما در منطقه از لحاظ کاربری اینترنت جایگاه خوبی داریم و ضریب نفوذ اینترنت در کشورمان حدود ۸۲ درصد است، همچنین نزدیک به ۶۰ میلیون گوشی و ابزارهای هوشمند در اختیار مردم ایران است که از این‌ها می‌توان در بحث اقتصاد دیجیتال سلامت کمک گرفت. امیدواریم با راه‌اندازی مراکز نوآوری و شتابدهی سلامت، پذیرش ایده ها و استارت‌اپ های جدید قدم بزرگی در راستای دیجیتال شدن صنعت سلامت برداریم.

وی با اشاره به اهمیت پرداختن به استارت‌آپ‌ها عنوان کرد: اگر ما بخواهیم ایده‌ها را جمع‌آوری و تیم‌های فن‌آور را شناسایی کنیم چند روش وجود دارد. یکی از آنها استارت‌آپ ویکند یا استارت‌آپ ایونت است. در استارت‌آپ‌ ویکند ما ایده‌های تیم ها را دریافت و داوری می کنیم و آنها را برای ورود به مرحله شتابدهی آماده می‌کنیم.

وی در ادامه در خصوص استارت آپ ایونت «سایکاپ» توضیح داد: چند استارت‌اپ ویکند طراحی شده تا خروجی‌های آنها در شتابدهنده دیجیتال سلامت مستقر شوند که یکی از آنها استارت‌آپ ویکند «سایکاپ» است. سایکاپ، استارت‌آپ ویکندی در رابطه با موضوعات روانشناسی، روانپزشکی و علوم رفتاری است. ممکن است کسی بخواهد سایت مشاوره راه‌اندازی کند، از راه دور مشاوره بدهد، رزرو مطب و یا تست‌های هوش و شخصیت انجام دهد. این ایده‌ها را می‌تواند به صورت یک بوم مدل کسب و کار طراحی نموده . در این رویداد ثبت‌نام کنند. این ایده ها داوری می شوند و از میان این ایده ها، چند ایده انتخاب می شود و در مرکز نوآوری مستقر می شوند.

تا پایان سال نیز قرار است سه مرکز نوآوری سلامت دیجیتال راه اندازی شود. اگر هر کدام از این سه مرکز ۳۰ استارت آپ جذب کنند تا پایان سال نزدیک به ۱۰۰ استارت‌آپ دیجیتال سلامت خواهیم داشت.

نخستین  جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت ۲۵ و ۲۶ مهرماه جاری برگزار می‌شود

اسدی در مورد اداره شتابدهنده‌ها اضافه کرد: مراکز شتابدهنده معمولا به صورت خصوصی اداره می‌شود. البته وزارت بهداشت تلاش دارد که کاتالیزور شود تا راه‌اندازی این مراکز را تسریع کند. اگر این مراکز به صورت دولتی اداره شوند مشکل ایجاد می شود. وقتی شتابدهنده ها زیر نظر وزارت بهداشت باشند یعنی قوانین وزارت بهداشت را رعایت می کنند اما وزارت بهداشت مالک آن‌ها نیست. وزارت بهداشت، مرکز نوآوری سلامت دیجیتال را حمایت می کند، برای راه‌اندازی تجهیزات می دهد اما تلاشمان این است بعد از راه‌اندازی به بخش خصوصی واگذار شود.

  گفتنی است نخستین  جشنواره رسانه‌های دیجیتال سلامت به ریاست سید محمدهادی ایازی و دبیری امیرحسین اسدی، با شعار «نبض اجتماعی شدن سلامت» از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با همکاری موسسه آوای هنر سلامت ۲۵ و ۲۶ مهرماه سال جاری برگزار می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.