سه‌شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳

پژوهشگران دریافته اند:

هنگام پلک زدن مغز ما از محیط اطراف "عکس" می‌گیرد

هنگام پلک زدن مغز ما از محیط اطراف "عکس" می‌گیرد

گروهی از دانشمندان بین‌المللی دریافتند که یک ناحیه در مغز به نام "قشر پیش‌پیشانی میانی" در به یادآوری محیط اطراف ما به هنگام پلک زدن نیز نقش دارد.

همیشه یک راز راجع به پلک زدن ما وجود داشته است و آن سوال این بوده‌ است که چرا به هنگام "پلک‌زدن" محیط اطراف تاریک نمی‌شود؟

به طور کلی، انسان‌ها هر ۵ ثانیه یک بار، پلک ‌می‌زنند که علت آن هم مرطوب نگاه داشتن محیط چشم است.

حال دانشمندان آلمانی و آمریکایی دریافتند که یک ناحیه در مغز وجود دارد که در زمان پلک‌ زدن ما که کسری از ثانیه طول می‌کشد، یک عکس از محیط اطراف می‌گیرد.

این ناحیه در مغز به خاطر می‌آورد که ما در هر لحظه شاهد چه‌ چیزی بوده‌ایم سپس در هنگام پلک ‌زدن تصاویر ثبت شده را در کنار هم قرار می‌دهد تا یک تصویر مداوم تولید شود.

محققان می‌گویند، این ناحیه که در حافظه کوتاه مدت ما دخیل است، به ما اجازه می‌دهد که از محیط اطرافمان یک دیدگاه ثابت در ذهن نگه‌ داریم حتی با وجود این‌ که مرتبا دید ما قطع می‌شود.

یک تیم بین‌المللی از محققان از جمله محققان دانشگاه "نیویورک" این پژوهش را انجام دادند و اظهار کردند که ناحیه مذکور "قشر پیش‌پیشانی میانی" نام دارد.

در آناتومی مغز پستانداران، قشر پیش‌پیشانی قسمتی از قشر مغز است که قسمت جلویی لوب پیشانی را در بر می‌گیرد.

این قسمت از مغز در فرایندهایی مثل برنامه‌ریزی رفتارهای شناختی پیچیده، بیان شخصیت، تصمیم‌گیری و تعدیل رفتار اجتماعی نقش دارد. در واقع فعالیت اصلی این قسمت از مغز تنظیم اعمال و افکار بر اساس اهداف درونی است.

علاوه بر آن، با این تحقیق جدید ثابت شد که "قشر پیش‌پیشانی میانی" در به یادآوری محیط اطراف ما به هنگام پلک زدن نیز نقش دارد.

برای آزمایش این پروژه، محققان الکترودهایی را در مغز بیماران مبتلا به صرع متصل کردند.

گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.