سه‌شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۶

حضور معاون فرهنگی دانشجویی در جلسه هفتگی کتابخوانی همراه با نقد و بررسی کانون کتاب دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

کانون کتاب اهواز 88%

سه شنبه ۲ آذرماه ۹۵ جلسه کتابخوانی و نقد و بررسی کتاب "مزرعه حیوانات" اثر جورج – اورول با همت کانون دانشجویی کتاب با حضور دکتر ساسان موگهی معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر غلامعباس دیناروند عضو هیئت علمی و منتقد ادبی و جمعی از دانشجویان علاقمند به مطالعه این کتاب در دانشکده پزشکی برگزار شد.

سه شنبه ۲ آذرماه ۹۵ نشست نقد و بررسی کتاب "مزرعه حیوانات" اثر جورج – اورول با همت کانون دانشجویی کتاب با حضور دکتر ساسان موگهی معاون فرهنگی و دانشجویی، دکتر غلامعباس دیناروند عضو هیئت علمی و منتقد ادبی و جمعی از دانشجویان علاقمند به مطالعه این کتاب در دانشکده پزشکی برگزار شد.

                                

یوسف کشوری دبیر کانون دانشجویی کتاب با اعلام این خبر گفت: دانشجویان از یک هفته پیش این کتاب را از کانون دریافت و مطالعه کرده بودند و در این نشست توسط دکتر دیناروند مورد نقد و بررسی قرار گرفته شد و در خصوص نقاط قوت و ضعف آن بحث شد و به سوالات دانشجویان پاسخ داده شد.

وی در معرفی این کتاب گفت: مزرعهٔ حیوانات(Animal Farm) که در ایران به نام قلعهٔ حیوانات نیز شناخته شده‌است، رمانی پادآرمان‌شهری به زبان انگلیسی و نوشتهٔ جورج اورول است.

کشوری افزود: این رمان در طول جنگ جهانی دوم نوشته و در سال ۱۹۴۵ میلادی در انگلستان منتشر شد، ولی در اواخر دههٔ ۱۹۵۰ میلادی به شهرت رسید. این رمان دربارهٔ گروهی از حیوانات است که در اقدامی آرمان گرایانه و انقلابی، صاحب مزرعه (آقای جونز) را از مزرعه اش فراری می‌دهند تا خود ادارهٔ مزرعه را به دست گرفته و «برابری» و «رفاه» را در جامعه خود برقرار سازند. رهبری این جنبش را گروهی از خوک‌ها به‌دست دارند، ولی پس از مدتی این گروه جدید نیز به رهبری خوکی به نام ناپلئون همچون آقای جونز  بهره‌کشی از حیوانات مزرعه می‌پردازند و هرگونه مخالفتی را سرکوب می‌کنند.

وی تصریح کرد: جورج اورول که در جریان جنگ داخلی اسپانیا با سیاست‌های حکومت سوسیالیستی شوروی آشنا شده بود و در ضمن از پاکسازیهای خشونت‌آمیز دوران استالین خشمگین بود، با نگارش این رمان از استبداد طبقه حاکم شوروی به سختی انتقاد کرد. در این رمان انقلاب حیوانات مزرعه، نماد انقلاب کارگری برضد نظام سرمایه داری است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.