چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۱

نرخ جدید غذا و خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام شد/ خوابگاه‌ها بیش از ۱۲ درصد افزایش قیمت نخواهند داشت

محمد رضا فراهانی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت نرخ جدید غذا و خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را اعلام کرد و گفت: بر این اساس قیمت وعده‌های ناهار و شام از هزار و ۲۰۰ تومان به هزار و ۳۵۰ تومان و وعده صبحانه از ۶۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان افزایش می‌یابد.

به گزارش مفدا دکتر محمدرضا فراهانی؛معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در نشست مجمع عمومی دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن اجلاس این معاونت، گفت: افزایش قیمت غذا و خوابگاه دانشجویی در سال تحصیلی جدید محدود است و شما به عنوان دبیران شوراهای صنفی باید کمک کنید تا فضای دانشگاه‌ها در حوزه صنفی آسیب و صدمه‌ای به دانشجویان نرساند و این کمک تعیین کننده است.

وی ادامه داد: بر این اساس قیمت وعده‌های ناهار و شام از هزار و ۲۰۰ تومان به هزار و ۳۵۰ تومان و وعده صبحانه از ۶۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان افزایش می‌یابد. این در حالی است که قیمت خوابگاه‌های دانشجویی بین ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش خواهد داشت که در نهایت بیش از ۱۲ درصد نخواهد بود و این امکان نیز وجود دارد که افزایشی نداشته باشد.

دکتر فراهانی به اهمیت جایگاه شوراهای صنفی دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد و بیان داشت: در ابتدایی که من روی کار آمدم نهادهای دانشگاهی در دانشگاه‌ها تعطیل بودند و افرادی که حتی شش سال قبل از من در دانشگاه‌ها روی کار بودند می دانند وضعیت این نهادها به چه شکل بود.

امید خود را به شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها بسته‌ام

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از نهادهایی که در همان سال اول در سال ۱۳۹۳ اقدام به فعال کردنش نمودیم شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی بود. من شخصا به شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها امید بسته‌ام و اعتقاد دارم اگر بخواهیم که وضع نامطلوبی که اکنون در حوزه‌های دانشجویی وجود دارد را بهبود ببخشیم باید دانشجویان مشارکت فعال داشته باشند.

دکتر فراهانی ضمن بیان این که، این باور و فرهنگ که مشارکت دانشجویان در دانشگاه‌ها می‌تواند وضعیت را بهتر کند هنوز در دانشگاه‌ها نهادینه نشده است، تصریح کرد: هنوز خیلی از دانشگاه‌ها هستند که خیلی به این امور اعتقادی ندارند و ما در فشاری که از بالا داشتیم این شوراهای صنفی را شکل دادیم.

وی افزود: گاهی برخی از این دانشگاه‌ها افرادی را به عنوان شورای صنفی انتخاب می‌کردند اما در گزارشات مشخص می‌شد که بدون انتخابات این اتفاق رخ داده و خودشان این افراد را منصوب کرده بودند در حالی که عنوان می‌کردند که به صورت دموکراتیک انتخاب برگزار شده است. در حال حاضر با گزارش شما می‌توان فهمید تا چه اندازه این انتخابات در دانشگاه‌ها به شکل قانونی انجام می‌‎شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، ابراز داشت: بعضی اوقات شوراهای صنفی در دانشگاه‌ها تا اندازه ای موثر بوده‌اند که رئیس دانشگاه دبیر شورا را با خود به جلسه هیئت رئیسه می‌برد و اصرار دارد در تمامی جلسات این دبیر شورای صنفی نیز حضور داشته باشد. این به خاطر خلاقیت دانشجویان و رویکرد رئیس دانشگاه است.

مشروع ترین نهاد دانشجوی در دانشگاه‌ها شوراهای صنفی هستند

وی خطاب به دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی با تاکید بر این که اگر در دانشگاه خوب کار کنید جایگاه ویژه‌ای خواهید داشت، تاکید کرد: از نظر من مشروع ترین نهاد دانشجوی در دانشگاه‌ها شوراهای صنفی هستند زیرا تلاش به رفع مشکلات دانشجویان دارند. دیگر نهادها بخشی از دانشجویان را نماینده می‌کنند اما در شوراهای صنفی که با رای آزاد دانشجویان شکل گرفته است تلاش در مسیر رفع مشکلات کلیه دانشجویان می‌شود.

دکتر فراهانی بیان داشت: ما شما را به عنوان نمایندگان همه دانشجویان کشور در وزارت بهداشت می‌دانیم و این جایگاه را به شخصه برای شما قائل می‌شویم.

جریانات دانشجویی جریانات سیال هستند

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت استفاده از تجارب ارزنده و انباشته دبیران قبلی شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را موثر دانست و اظهار داشت: جریانات دانشجویی جریانات سیال هستند و جنبش دانشجویان در ۶۰ سال اخیر در کشور نشان داده است تجارب بین نسلی منتقل می‌شود.

وی ابراز داشت: من علاقه داشتم که این جلسه با حضور دبیران قبلی و دبیران جدید شوراهای صنفی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شود تا با استفاده از این تجارب موثرتر و کارآمدتر مسئولیت خود را انجام دهید.

دکتر فراهانی به جنگ اقتصادی شکل گرفته در کشور اشاره داشت و افزود: این یک جنگ تمام عیار است و برخلاف این که در جنگ هشت ساله در برابر تهاجم و حملات دشمن ما هم حمله کرده و ابزار دفاعی داشتیم اما در این جنگ به صورت یک طرفه فقط در حال خوردن ضربات پی در پی هستیم.

در جنگ اقتصادی تلاش داریم به تشکل‌های دانشجویی هیچ آسیبی وارد نشود

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان داشت: در این شرایط تلاش ما این است که به مسائل رفاهی، معیشتی و فرهنگی در حوزه‌های مختلف و به تشکل‌های دانشجویی هیچ آسیبی وارد نشود زیرا به واسطه این جنگ اقتصادی، بسته‌های خدمتی کوچکتر و منابع محدودتر می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.