سه‌شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۳

حضور فعال تیم‌های امدادی و پزشکی؛

سفیران سلامت در مرزها/ بهره‌مندی ۶۰۰ هزار زائر از خدمات پزشکی

خدمات رسانی اورژانس

وجود تیم‌های پزشکی و امدادی در مرزهای سه‌گانه کشور بخش مهمی از نیازهای زائران اربعین را در بخش پزشکی پوشش داده به‌طوری‌که ۶۰۰ هزار زائر از خدمات پزشکی بهره‌مند شده‌اند.

به گزارش مفدا، بیشتر دستگاه‌های خدمات رسان طی اربعین با استقرار در مرزهای سه‌گانه در تلاش هستند تا زمینه خدمت‌رسانی به زوار را فراهم کنند و یکی از مهم‌ترین خدمات به زوار بحث خدمات درمانی بود.

امسال بحث ارائه خدمات درمانی از وزارت بهداشت گرفته تا سازمان تأمین اجتماعی، بیمه سلامت، هلال‌احمر و بسیج جامعه پزشکی چه در داخل و چه در خارج از مرز در تلاش بود تا بهترین خدمات را به زائران ارائه کنند.

بهره‌مندی ۶۰۰ هزار زائر از خدمات پزشکی

مسئول کمیته بهداشت و درمان ستاد مرکزی اربعین گفت: بیشتر بیمانی که در کشور عراق تحت درمان بودن برای ادامه درمان به کشور منتقل‌شده‌اند.

حسین کولیوند در گفتگو با مهر بیان کرد: تاکنون بیش از ۶۰۰ هزار نفر از زوار در سه مرز مهران، چذابه و شلمچه معاینه و درمان شده‌اند.

وی بیان کرد: با توجه موج بازگشت زائران به کشور آغازشده کار اصلی ما شروع‌شده و در مرزها  سه‌گانه نیز غربالگری چهره به چهره در دستور کارداریم.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین بیان داشت: با توجه به اینکه غربالگری همه زوار به خاطر ازدحام جمعیت ممکن است در مواردی دقت صورت نگیرد لذا زوار در صورت داشتن تب و یا بیماری‌های تنفسی حتماً به پزشکان ما مراجعه کنند تا در موج بازگشت‌ها شاهد بیماری‌های واگیردار  در بین خانواده‌ها و شهرها نباشیم و همکاری زوار برای مقابله با بیماری  احتمالی کمک فراوانی به ما می‌کند.

وی افزود: تاکنون بیش از ۶۰ نفر از بیماران به مرزها منتقل و ازآنجا به بیمارستان‌های مهران و ایلام منتقل‌شده است، حال اگر نیازی به انتقال بیشتر بیماران باشد ما با مشکلی روبرو نیستیم و در این راستا دو فروند اورژانس هوایی هم در اختیارداریم، اما بیماران ما آن‌قدر نیست که نیازی باشد و ما عمده بیمارانمان را با اتوبوس آمبولانس‌ها به مرز  مهران  منتقل کرده‌ایم.

وی گفت: خوشبختانه با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای طبق روال بوده و به‌اندازه کافی پزشک متخصص و کادر پزشکی در پایگاه‌های بهداشتی مستقر هستند.

کولیوند اظهار داشت: با توجه به اینکه حجم کار در مرزهای سه‌گانه بسیار بالا است ولی گروه پزشکی بدون معطلی زوار که مراجعه می‌کنند معاینه و خدمات پزشکی ارائه می‌دهند.

رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین افزود: سه دانشگاه علوم پزشکی ایلام، خوزستان و آبادان علاوه بر نیروهای خود، ۲۰ هزار نیروی متخصص ،پرستار، بهداشت ، پزشک و آزمایشگاه، ۱۴هزار نیروی فوریت‌های پزشکی در قالب دو هزار پایگاه در حالت آماده‌باش هستند.

۴۰ اتوبوس مجهز به امکانات بیمارستان صحرایی

وی گفت: با توجه به اینکه فاصله پایگاه‌های امدادی بین  ۴۰تا ۶۰کیلومتر است امسال برای خدمات‌دهی مناسب‌تر برای حوادث احتمالی در مسیر ایلام به مهران هر پنج کیلومتر، اهواز  به چذابه هر پنج کیلومتر و از چذابه به شلمچه هر سه کیلومتر یک پایگاه اورژانس استقراریافته‌اند.

کولیوند عنوان کرد: تعداد ۴۰ اتوبوس آمبولانس مجهز به بیمارستان صحرایی شده‌اند و در سه مرز چذابه، مهران و شلمچه هشت بیمارستان صحرایی احداث‌شده است.

وی بیان کرد: با توجه به ایجاد بیمارستان‌های صحرایی برای پشتیبانی نیز بیمارستان  مای های کمکی در این استان‌ها دیده‌شده و امسال خدمات نسبت به سال گذشته بین سه تا پنج برابر افزایش‌یافته است

و در خصوص شرایط خدمات‌دهی پزشکی و درمانی در کشور عراق گفت: با هماهنگی‌های که صورت گرفته بود در داخل کشور عراق جمعیت هلال‌احمر برای خدمات‌دهی مستقرشده است ولی برای خدمت‌رسانی بیشتر نیز تعداد ۱۰۰ نفر از تکنسین‌های فوریت‌های پزشکی در عراق مستقرشده‌اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.