سه‌شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۲

رتبه بندی نمایه نیچر اعلام شد؛

رتبه ایران در مقالات گروهی/ سه موسسه ایرانی در میان برترین‌ها

مقاله علمی

ایران بر اساس رتبه بندی نمایه نیچر در سال ۲۰۱۶ در بخش مقالات گروهی در رده چهارم کشورهای منطقه غرب آسیا قرار گرفت.

به گزارش مفدا، براساس آخرین رتبه بندی نمایه نیچر که مربوط به سپتامبر ۲۰۱۵ تا ۳۱ آگوست ۲۰۱۶ است،  ایران با ۲۰۸ مقاله علمی در رتبه چهارم کشورهای منطقه آسیای غربی قرار گرفته است.

براین اساس، در بین سازمان ها و موسسات ایرانی، پژوهشگاه دانش های بنیادی در رتبه نخست قرار گرفته و دانشگاه‌های تهران و صنعتی اصفهان به ترتیب در رتبه های دوم و سوم موسسات برتر کشور در نمایه نیچر قرار گرفته‌اند.

همچنین براساس حوزه موضوعی این نمایه، علوم فیزیک بیشترین فراوانی را در میان سایر حوزه های موضوعی این رتبه‌بندی به خود اختصاص داده است.

بنا بر این گزارش مقاله « ISG۱۵ deficiency and increased viral resistance in humans but not mice» در حوزه علوم زیستی براساس نمره «آلتمتریکس» به عنوان مقاله برتر ایران مشخص شده که با مشارکت ۲۷ نویسنده از ۵ کشور جهان و با همکاری سه محقق ایرانی با نام‌های داوود منصوری، پیام طبرسی و نهال منصوری از دانشگاه شهید بهشتی به نگارش درآمده و در مجله « Nature Communications » منتشر شده است.

هم‌چنین یک مقاله با عنوان The Synergistic Enhancement of Cloning Efficiency in Individualized Human Pluripotent Stem Cells by Peroxisome Proliferative-Activated Receptor-γ (PPARγ) Activation  and Rho-associated Kinase (ROCK) Inhibition  با مشارکت ۸ نویسنده که ۶ نفر از آن‌ها وابسته به جهاد دانشگاهی هستند به رشته تحریر درآمده است.

به گزارش مهر، بر اساس رتبه بندی نمایه نیچر در میان کشورهای جهان، آمریکا ، چین و آلمان رتبه های اول تا سوم جهان را در اختیار دارند

لازم به ذکر است نمایه نیچر پایگاهی از اطلاعات کتابشناختی مقالات گروهی از مجلات منتخب شامل ۶۸ مجله است، که تلاش می‌کند تا شاخصی از خروجی اثرگذار تحقیق ارائه کند.

شاخص‌های این نمایه شامل AC یعنی تعداد مقالات، FC سهم نسبی از مقالات در یک مقاله و WFC شاخص تعدیل شده بر اساس اندازه مقالات نجوم و اختر فیزیک است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.