سه‌شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۳

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت خبر داد:

پنج عرصه متفاوت برای فعالیت انجمن‌های علمی تبیین شده است

للگانی در نشست انجمن های علمی

امیر لله‌گانی مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در جمع دبیران و کارشناسان انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی به مرور روند شکل‌گیری انجمن‌های علمی، تبیین پنج عرصه فعالیتی انجمن‌ها و تشریح برنامه‌های دو روز این نشست پرداخت.

به گزارش مفدا،  مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت صبح دوشنبه پنجم شهریور ماه در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران در ‌«دومین نشست انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی» با یادآوری تاریخچه کوتاهی از شکل گیری انجمن‌های علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی اظهار داشت: بعد از ابلاغ آیین نامه انجمن‌ها در سال ۹۴ و ورود این نهاد مستقل دانشجویی به عرصه فعالیت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی، کارهای زیادی توسط دانشجویان انجام شده و به لطف خداوند و زحمات شما و همکاری مسئولان وزارت بهداشت، در تلاشیم که یک ثبات نسبی در انجمن‌های علمی در دانشگاه‌ها ایجاد کنیم و به جایگاهی شایسته و بایسته این انجمن‌ها برسیم.

لله‌گانی درباره برنامه‌های وزارت بهداشت برای انجمن‌های علمی گفت: در شورای مدیران معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارتخانه مصوب کرده‌ایم که سالانه دو نشست برای انجمن‌های علمی برگزار کنیم؛ که یکی در بهمن یا اسفند و یکی در مرداد یا شهریور هر سال برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری این نشست‌ها را توانمندسازی، آموزش و همچنین ارتباط انجمن‌های علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با یکدیگر دانست و گفت: اگر تلاش شما ادامه‌دار باشد، می‌توانیم به نقطه خوبی در عرصه انجمن‌های علمی برسیم. در دانشگاه‌ها مشکلاتی متعددی داریم و در خیلی از دانشگاه‌ها این نهاد نوپا هنوز به آن مرحله‌ای که باید نرسیده است.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در ادامه افزود: انجمن‌های علمی پیرو یک مصوبه بالا دستی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شده‌اند. از عمر این انجمن‌ها در وزارت علوم بالغ بر ۲۰ سال می‌گذرد اما در وزارت بهداشت به خاطر نقشی که کمیته‌های تحقیقات دانشجویی داشتند تا سال‌ها به این موضوع ورود نشد اما در سال ۹۴ به این نتیجه رسیدیم که لازم است انجمن‌های علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل شوند.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌هایی که در ستاد وزارت بهداشت برای انجمن‌های علمی صورت گرفته است، اظهار داشت: بعد از نخستین نشست انجمن‌های علمی در خزرآباد ساری و طبق وعده‌ای که داده بودیم یک شورای سیاست‌گذاری ایجاد و از صاحبنظرانی که در عرصه‌های انجمن‌های علمی فعالیت کرده بودند دعوت کردیم و از آنها مشورت گرفتیم.

لله‌گانی با تاکید بر این موضوع که کار انجمن‌های علمی محدود به تحقیقات و پژوهش نیست، گفت: با  توجه به اتفاقاتی که در دنیا در عرصه علمی روی می‌دهد و تغییراتی که در عرصه‌های مختلف علمی شاهد هستیم، یک مجموعه مستقل دانشجویی می‌تواند در تقویت و توسعه مسیر علمی در کشور کمک کننده باشد. بر همین اساس در جلسات شورای سیاست گذاری تصمیم گرفتیم که یک نقشه راه ترسیم کنیم و از صاحبنظران و دانشجویان مشورت گرفتیم و پنج عرصه فعالیتی تبیین کردیم که به زودی طی یک نامه به دانشگاه‌ها اعلام می‌شود. این عرصه‌ها می‌تواند در زمینه‌های مختلفی که فعالیت می‌کنید، کمک کننده باشد.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در ادامه به ذکر پنج عرصه فعالیتی انجمن‌ها پرداخت و خاطر نشان کرد: این پنج عرصه بر اساس تجربه صاحبنظران و نیازهای روز در نظر گرفته شده‌اند. عرصه اول "آموزش ترویج و ساده‌سازی علم" است. خروجی این عرصه می‌تواند کارگاه‌ها، کمپین‌ها و نمایشگاه‌ها باشد. حوزه فعالیت این عرصه، دانشگاه و اجتماع است. عرصه دوم "مهارت افزایی و توانمندسازی" است که حوزه فعالیت آن دانشگاه و تیم‌های همکار است.

وی در ادامه اضافه کرد: عرصه سوم "نوآوری، کارآفرینی، تجاری سازی و توسعه استارتاپ‌های حوزه سلامت" است. این عرصه‌ای است که در دنیا روی آن کار شده و لازم است در کشور ما نیز به این حوزه توجه شود. تقریبا زمینه نخستین نشست بر این حوزه متمرکز شده بود. برای این عرصه نیز دوره‌های آموزشی تدوین می‌شود. عرصه چهارم "علمی و پژوهشی" است که معمولا در دانشگاه‌ها بیشتر در این عرصه کار می‌شود و حوزه فعالیت آن علوم مبتنی بر رشته‌های تخصصی علوم پزشکی و علوم بین بخشی است و خروجی آن می‌تواند مقاله، طرح و کتاب و ... باشد.

این مقام مسؤول بااشاره به اینکه عرصه پنجم "ارتباطات و مشارکت‌های اجتماعی" است، توضیح داد: حوزه فعالیت این عرصه داخلی و خارجی است و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دانشجویان و انجمن‌ها هر فعالیتی هم که انجام دهند، نیاز است این عرصه را تقویت کنند تا بهتر بتوانند عملکرد خود را تقویت کنند.

لله‌گانی ادامه داد: برای همه این دوره‌ها، سرفصل‌هایی تعیین شده که اگر خواستید از مدرسی دعوت کنید بتوانید بر اساس سرفصل‌ها اقدام کنید. این عرصه‌ها و سرفصل‌های آموزشی و جزئیات آنها به شکل یک کتابچه درمی‌آید که بدانید نباید تمرکزمان فقط بر عرصه‌های پژوهشی باشد و عرصه‌های بسیار متنوع و مفیدی برای فعالیت در زمینه انجمن‌های علمی وجود دارد.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت در ادامه به تشریح برنامه‌های نشست دو روزه پرداخت و گفت: توانمند سازی و آموزش انجمن‌های علمی از مهمترین الزامات این انجمن‌هاست که آن را در دستور کار قرار داده‌ایم. اینکه دانشجویان توانایی ارائه مطلب داشته باشند از ضروریات است و بر اساس همین هدف در این نشست دو روزه برنامه کپسول‌های سه دقیقه‌ای را در نظر گرفته‌ایم.

وی در ادامه افزود: با توجه به حضور وزیر بهداشت در این نشست، تعدادی از دانشجویان نیز تجربه‌های موفق خود را در حضور وزیر ارائه می‌دهند و گزارشی از فعالیت‌ها و مشکلات انجمن‌ها و مطلبات آنها در حضور وزیر مطرح خواهد شد. در این دو روز دو مهمان هم داریم. دکتر آخوندزاده قائم مقام معاونت پژوهشی وزارت بهداشت هستند که جلسات زیادی با ایشان داشتیم که موازی کاری و مشکلاتی که با کمیته تحقیقات دانشجویی وجود دارد، مرتفع شود. به علاوه اینکه از یک شرکت دانش بنیان دعوت شده که سامانه طراحی شده خود را به شما معرفی کنند.

للگانی همچنین از برگزاری انتخابات شورای مرکزی انجمن‌های علمی خبر داد و گفت: این شورا می‌تواند به تقویت و ارتقاء جایگاه انجمن‌های علمی در کشور کمک کند و مسائل و مشکلات انجمن‌ها را به ستاد وزارت بهداشت منتقل کند. برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با دکتر فراهانی و بنده از دیگر برنامه‌های این نشست است که در روز دوم برگزار می‌شود. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.