شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴

صبح امروز در معاونت فرهنگی و دانشجویی برگزار شد؛

دومین جلسه کمیسیون تخصصی انطباق اداری با موازین شرع مقدس حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی

مریخی - مشهد

دومین جلسه کمیسیون عالی انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی با موازین شرع مقدس در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی با هدف تعیین حدود وظایف و ارسال گزارش اقدامات مربوطه هر واحد به دبیرکمیسیون انطباق، برگزار شد.

به گزارش مفدا مشهد، دومین جلسه کمیسیون عالی انطباق امور اداری و فنی موسسات پزشکی با موازین شرع مقدس  در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی صبح امروز با حضور اعضای شورای  عالی انطباق امور اداری برگزار شد.

گفتنی است هدف از برگزاری این جلسه بررسی مفاد مصوبه ۴۲۷ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تصویب آیین‌نامه داخلی شورا و تصویب حدود وظایف و ارسال گزارش اقدامات مربوط به مصوبه توسط هر واحد به دبیرکمیته انطباق در معاونت بود.

طبق آئین نامه مصوبه ۴۲۷ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ۱۲ بند از ۱۷ بند مصوبه مربوط به معاونت فرهنگی و دانشجویی می باشد که گزارش اقدامات انجام شده و برنامه های پیشنهادی در هر بند به واحدهای مربوطه محول شد که مفاد مصوبه در ذیل ارئه میشود.( بندهای ستاره دار مربوط به معاونت فرهنگی و دانشجویی می باشد.

* ۱-اجرای کامل قانون انطباق امور پزشکی با موازین شرع مقدس اسلام و ابلاغ دستورالعمل‌های اجرایی جهت نگهداری از بیماران و همراهان در محیط‌های درمانی.

*۲ـ تنظیم و ابلاغ آیین‌نامه انضباطی محیط‌های دانشگاهی پیرو مصوبه شماره ۵۰۲ مورخ ۱۳۸۱/۵/۲۲شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر گسترش فرهنگ عفاف و حجاب.

*۳ـ طراحی و ساخت خوابگاه‌های دانشجویی متناسب با ارزش‌های اسلامی.

۴ـ نظارت بیشتر بر بیمارستان‌های خصوصی به منظور ترویج فرهنگ حجاب و رعایت حقوق زنان ‌بیمار.

*۵ـ اهمیت دادن به حجاب و اخلاق اسلامی به عنوان یکی از پیش‌شرط‌های اساسی در انتصاب و استخدام رؤسای دانشگاه‌ها، معاونین، مدیران، مسؤولان حوزه‌های علمی، فرهنگی و ورزشی و کارکنان.

*۶ـ طراحی مبلمان اداری در ساختمان‌های ستادی بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و … براساس حفظ حدود حریم شرعی بین کارمندان زن و مرد و پرهیز از بکارگیری معماری open که موجب رعایت نکردن حریم‌های اخلاقی بین‌ کارمندان زن و مرد می‌شود.

*۷ـ تقویت شوراهای امر به معروف و نهی از منکر در دانشگاههای علوم پزشکی و بیمارستان‌ها.

*۸ـ اهمیت مسأله‌ی حجاب به عنوان یک امتیاز شاخص در گزینش و معرفی دانشجویان نمونه دانشگاه‌های علوم پزشکی.

*۹ـ ایجاد تسهیلات ویژه برای ازدواج دانشجویی، ساخت خوابگاه‌های متأهلی و فعال کردن دفاتر مشاوره در امر ازدواج دانشجویی.

*۱۰ـ فعال کردن دانشجویان در حوزه پژوهش‌های علمی درباره حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها.

۱۱ـ تنظیم و ابلاغ آیین‌نامه‌ی نحوه‌ی حضور پرسنل‌ همگن و غیرهمگن در بخش‌های تشخیص و درمان و نظارت بر اجرای آن.

*۱۲ـ الگوسازی مناسب برای جامعه پزشکی در زمینه گسترش فرهنگ عفاف و حجاب با برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌های علمی و فرهنگی.

۱۳ـ نظارت بر رعایت عفاف و حجاب در سازمان‌های خارجی و مؤسسات پزشکی خصوصی مانند یونسکو، یونیسف، سازمان بهداشت جهانی و… و یکسان‌سازی یونیفرم کارمندان شاغل در مراکز فوق.

۱۴ـ تدوین قوانینی برای ممنوعیت عرضه لباس‌های دست دوم خارجی در کشور (با همکاری دستگاه‌های ذیربط).

*۱۵ـ اهداء بسته‌های فرهنگی به دانشجویان جدیدالورود با موضوع آموزش در حوزه عفاف‌ وحجاب.

*۱۶ـ ایجاد سایت‌های اینترنتی در حوزه فلسفه‌ حجاب، برگزاری جلسات سخنرانی، پرسش و پاسخ و همایش‌های علمی درباره حجاب توسط کانون‌های فرهنگی ـ هنری دانشگاه‌ها.

۱۷ـ ارائة لباس‌های مناسب به بیماران برای ورود به اتاق عمل جراحی

     

شایان ذکر است اولین جلسه کمیسیون تخصصی انطباق اداری حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی در تاریخ ۹۷/۵/۲۷برگزار شد که محوریت جلسه بر انتخاب اعضای شورا و بررسی وضعیت موجود و برنامه های پیش رو در راستای مصوبات آئین نامه های مرتبط به کمیسیون مطرح گردید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.