چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۴

نفر نخست رشته سیره معصومین جشنواره ملی قرآن و عترت:

فعالیت‌های قرآنی مکمل فعالیت‌های تحصیلی هستند

سمیه نجفی برگزیده رشته سیره معصومین جشنواره قرآن و عترت

سمیه نجفی‏، دانشجوی رشته مهندسی بهداشت حرفه‌ای از دانشگاه علوم پزشکی اراک که موفق شد در سی و یکمین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان در بخش کتبی رشته آشنایی با سیره معصومین (ع) عنوان نخست را کسب کند، نقاط قوت جشنواره را افزایش تعداد رشته‌ها در بخش کتبی، برگزاری فینال در رشته‌های شفاهی و بالا بودن سطح کیفی سوالات بخش کتبی ذکر کرد.

به گزارش مفدا، سی و یکمین دوره جشنواره ملی قرآن و عترت دانشجویان، آبان‌ماه امسال  در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد و دانشجویان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و نمایندگان وزارت بهداشت در این دوره  با کسب ۱۴عنوان در بخش‌های مختلف خوش درخشیدند که سمیه نجفی نیز یکی از این برگزیدگان بود.

نجفی در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار مفدا اظهار کرد: نقطه قوت این جشنواره نسبت به جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور پخش زنده مراسم از شبکه قرآن بود ولی جشنواره مهر ماه به دلیل داشتن برنامه‌های فرهنگی در کنار برگزاری مسابقات و اختصاص تعداد روزهای بیشتر برای جشنواره از نظر بنده جذابتر بود.

عدم اطلاع رسانی مناسب برنامه‌ها به دانشجویان از نقاط ضعف جشنواره سی و یکم بود

وی با اشاره به نقاط ضعف جشنواره سی و یکم خاطرنشان کرد: نقاط ضعف جشنواره از دیدگاه بنده عدم اطلاع رسانی مناسب برنامه‌ها به دانشجویان، نبود  سازماندهی مناسب برای اهدای جوایز به رتبه‌های برتر و فشرده بودن مسابقات و برگزاری مسابقات در یک روز بود.

نجفی با ارایه پیشنهادی برای بهبود سطح کیفی جشنواره سی و دوم قرآن و عترت دانشجویان خاطرنشان کرد: پیشنهاد بنده برای جشنواره سی و دوم وجود برنامه‌های فرهنگی و تفریحی در کنار برگزاری مسابقات و اطلاع رسانی مناسبتر و اختصاص روزهای بیشتر برای برگزاری جشنواره است و همچنین پوشش دهی بیشتر جشنواره به طوری که دانشجویان بیشتری از وجود این جشنواره آگاهی داشته باشند و افراد برگزیده جهت ارتقای جامعه قرآنی کشور جذب و آموزش داده شوند.

ورود من در مسیر قرآن و عترت به دوران نوجوانی بر می‌گردد

وی با اشاره به پیشینه قرآنی خود و دلیل گرایشش به فعالیت‌های تخصصی قرآنی گفت: ورود من  در مسیر قرآن و عترت به دوران نوجوانی برمی‌گردد، زمانی که خواهرم در مسابقات قرآنی آموزش و پرورش شرکت می‌کرد و من نیز گرایش پیدا کردم تشویق شدم که در این مسابقات شرکت کنم.از همان دوران در مسابقات احکام، نهج البلاغه، ترجمه و تفسیر و مفاهیم قرآنی حائز رتبه های برتر شدم و همین کسب رتبه برای من انگیزه ای شد که حداکثر تلاش خود را در زمینه عترت به کار گیرم به همین دلیل هنگام ورود به دانشگاه برای ادامه دادن به فعالیت‌های قرآنی خود عضو کانون قرآن و عترت دانشکده و سپس دبیر کانون شدم و اطلاع رسانی جشنواره را به عهده داشتم که با این جشنواره آشنا شدم.

وی افزود: دو سال پیاپی در این جشنواره شرکت کردم، در سال ۹۴حائز رتبه اول کشوری در جشنواره وزارت بهداشت و امسال نیز حائز رتبه سوم کشوری و حائز رتبه اول در جشنواره ملی شدم.

نجفی در خصوص سطح کیفی متسابقین حاضر در این جشنواره گفت:به نظرم سطح کیفی متسابقین از کیفیت بالایی برخوردار بود چرا که بعد از گذراندن دو مرحله دانشگاهی و کشوری در جشنواره ملی حضور پیدا کردند و افراد برگزیده کشوری در جشنواره‌های دانشگاهی بودند و همچنین در رشته‌های شفاهی فینال برگزار شد که حاکی از قوی بودن متسابقین بود

فعالیت‌های قرآنی مکمل فعالیت‌های تحصیلی هستند

وی در پاسخ به این سوال که چگونه توازن بین تحصیل و قرآن را برقرار کرده اید؛ به طوری که درس خواندن خللی در فعالیت های قرآنی شما وارد نکند، اظهار داشت: فعالیت‌های قرآنی مکمل فعالیت‌های تحصیلی هستند چرا که یک تشویق و انگیزه محسوب می‌شود، خود من علاوه بر فعالیت‌های قرآنی جزو استعداد درخشان دانشکده و انجمن علمی هستم و خللی در برنامه‌های تحصیلی من ایجاد نکرده است

نفر نخست رشته آشنایی با سیره معصومین جشنواره سی و یک قرآن و عترت در پاسخ به اینکه  بخش آموزه های قرآنی را تا چه اندازه و چگونه به اطرافیانتان انتقال می دهید؟‏، گفت: بنا به مقتضیات زمانی بخشی از زندگی ائمه یا حدیثی از ایشان برای خانواده و دوستان مطرح می‌کنم که به گونه‌ای الگوی رفتاری برای آنها شکل می‌گیرد.

روزانه ۱۵ ساعت را به فراگیری آموزه‌های قرآنی اختصاص دادم

وی رمز موفقیت خود در جشنواره‌های قرآنی را فراگیری آموزه‌های قرآنی ذکر کرد وگفت: روزانه حدود دو ساعت به طور معمول وقتم را صرف فراگیری آموزه‌های قرآنی می‌کنم اما  برای حضور در  جشنواره حدود ۱۵ ساعت را به فراگیری آموزه های قرآنی اختصاص دادم.

نجفی در پایان ضمن تشکر از دست اندرکاران جشنواره و همچنین مسئولان قرآنی دانشگاه علوم پزشکی اراک، خاطرنشان کرد: امیدوارم سطح کیفی جشنواره سال آینده با تلاش دست اندرکاران قرآنی و مسئولان مربوطه افزایش یابد.

گفتنی است سمیه نجفی در بیست و یکمین جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت که مهرماه امسال در مشهد مقدس برگزار شده‌ بود، موفق شد در گروه دانشجویان   در رشته آشنایی با سیره معصومین رتبه سوم را کسب کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.