یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان:

برنامه‌ریزی‌های فرهنگی بر اساس ایده‌های جدید دانشجویان شکل بگیرد

نشست کانون ها

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گفت: مدیران دانشگاهی دانشگاه در برنامه‌های فرهنگی باید نقش هدایت گر را داشته باشند و تلاش شود تا برنامه ریزی‌های فرهنگی بر اساس ایده‌های جدیددانشجویان شکل بگیرد.

به گزارش مفدا؛ دکتر سید محسن حسینی در گفت‌وگو با مفدا؛ در حاشیه برگزاری نشست ۱۲ کمیسیون اختصاصی در سومین نشست مجامع تخصصی کانون‌های فرهنگی وزارت بهداشت، گفت: دانشگاه اصفهان در حال برگزاری نشستی بزرگ است که تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در آن شرکت دارند.

وی ادامه داد: دانشگاه اصفهان تجربه خوبی در برگزاری این گونه برنامه‌های جمعی از جمله برگزاری المپیاد دانشجویی دارد و با شکل دادن کمیته‌های اجرایی، فرهنگی و تغذیه و اسکان از این تجربه برای برگزاری این نشست نیز استفاده می‌کند.

دکتر حسینی ابراز داشت: بخشی از برگزاری این نشست بر عهده دانشجویان و کانون‌های فرهنگی است؛ که تجربه نشان داده است این همکاری بین دانشگاه و دانشجویان کیفیت را در کنار مطلوبیت به همراه دارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به فعال بودن ۳۰ کانون فرهنگی در این دانشگاه اشاره کرد و بیان داشت: در دانشگاه اصفهان مشکلات صدور مجوز برای کانون‌های فرهنگی وجود نداشته است و تا جایی که امکان دارد بستر کار کانون‌های را سرعت داده و تسهیل کرده‌ایم.

حسینی کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی را شاهرگ حیاتی  فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها دانست و ابراز داشت: کانون‌ها و ایجاد آن بحثی دو طرفه است. از طرفی ما باید بستر ایجاد کانون‌ها را فراهم و تسهیل کنیم و از سوی دیگر باید دانشجویان جهت ایجاد کانون‌ها با انگیزه باشند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بیان داشت: به دیگر معنا اگر بستر فراهم باشد؛ اما دانشجو دارای انگیزه کافی نباشد و یا بالعکس کار جدی در حوزه فرهنگی رخ نمی‌دهد. در حقیقت آسان سازی و فراهم کردن بستر برای دریافت مجوز همان اندازه دارای اهمیت است؛ که ایجاد انگیزه برای انجام کارهای جمعی در دانشگاه‌ها حائز اهمیت است.

وی افزود: ایجاد این گونه جمع‌های دانشجویی نیازی به صدور مجوز ندارد و ما باید فراتر از این موضوع فکر کنیم. به دیگر معنا ما باید انگیزه و امید به فعالیت‌های فرهنگی را در میان دانشجویان تقویت کنیم؛ تا در سایه این فضا، دانشجویان اعتماد لازم جهت حرکت به سمت فعالیت‌های فرهنگی را بیایند.

 حسینی تصریح کرد: در خصوص کانون‌های فرهنگی باید به شکل کلی تری به بحث پرداخت و به امور فرهنگی به عنوان کار جامع توجه شود؛ زیرا کانون‌ها یکی از مولفه‌های کار فرهنگی هستند و باید برنامه ریزی‌های فرهنگی توسط دانشجویان صورت بگیرد؛ زیرا دوران تصمیم گیری و برنامه ریزی در حوزه فرهنگی توسط مدیریت‌ها کم رنگ شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، خاطر نشان کرد: اگر ما بتوانیم دانشجویان را در تصمیم گیری‌ها و برنامه ریزی‌های فرهنگی دخیل کنیم، جهش لازم را در فضای فرهنگی دانشگاه خواهیم داشت. تا وقتی برنامه ریزی‌های فرهنگی ستادی باشد و جای دانشجویان در تصمیم گیری‌های اصلی کم رنگ باشد اتفاق مهمی رخ نمی‌دهد.

وی ابراز داشت: در حقیقت مدیریت‌های دانشگاه در برنامه‌های فرهنگی باید نقش هدایت گر را داشته باشند و برنامه ریزی‌های فرهنگی بر اساس ایده‌های جدید دانشجویان شکل بگیرد. ما در دانشگاه اصفهان به دنبال پرررنگ کردن این مهم هستیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.