شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶

آیا می توان طب اسلامی را به عنوان یک علم مطرح کرد؟

مریخی - مشهد

 نشست هم اندیشی و  مناظره ای با  موضوع هستی و چیستی طب اسلامی در ۲۵ مرداد سال ۹۷ در سالن امام رضای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با حضور اندیشمندان موافق و منتقد برگزار شد

به گزارش مفدا مشهد، نشست هم اندیشی و مناظره ای هستی و چیستی اسلامی در ۲۵ مرداد ۹۷، به همراه پرسش و پاسخ در سالن امام رضای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد. این نشست با حضور  دکتر سید سعید اسماعیلی عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی ابراهیمی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان منتقد در بحث علمی بودن طب اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین محمد حسن وکیلی معاون آموزش موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی  در جایگاه موافقین علمی بودن طب اسلامی به مناظره در خصوص موضوع هستی و چیستی طب اسلامی پرداختند.

در این هم اندیشی دکتر یوسفی، رئیس دانشکده طب ایرانی و مکمل که مدیر این مراسم بود، هدف از این برنامه را رسیدن به یک وحدت نظری در خصوص واکاوی طب اسلامی عنوان کرد.

سپس هر یک از اندیشمندان چارچوب ذهنی خود را ارائه دادند و در ادامه نظرات موافق و انتقادی نسبت به نگرش های مطرح شده به بحث و تبادل نظر قرار گرفت

برآیندی که از سخنان و نظرات حجت الاسلام و المسلمین وکیلی برآمد این بود که؛ علم دینی، دانشی است که در آن استفاده حداکثری از منابع دینی باشد و بر سه اصل استوار است ۱_ محتوا ۲_ منبع ۳_ حجم فراوانی گزاره های دینی؛ که بر اساس آن اگر یک گزاره طبی در متون اسلامی باشد و در چرخه آزمون و خطا قرار گیرد می شود بر قطعیت آن تعبد کرد

وکیلی در تشریح  تایید یک فرضیه طبی بیان کرد : اثبات یک فرضیه  بر اساس حجت از خود متون است و یا حجت از طریق آزمون و تجربه و در ادامه افزود: در بازخوانی متون اسلامی بسیاری از نکته های طبی در زمینه های درمان و پیش گیری درج شده است ولی افراد دانسته و ندانسته بدون توجه به این نکات به بیراهه می‌روند و راه حل آن بازخوانی  مجدد منابع دینی است.

     

دکتر اسماعیلی عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد، در ادامه این گفتمان با اشاره به اینکه که طب رایج کنونی از عهده درمان عاجز گشته اظهار داشت؛ با توجه به بیماری هایی که به صورت متداول با نوع جدیدی در جامعه بروز می کنند، علم طب چه در درمان و چه در پیشگیری به بن بست رسیده است.

به گفته دکتر اسماعیلی صرفاً از طریق آزمون و تجربه نمی توان یک علم را به منصه ظهور رسانید و بر آن اکتفا کرد، چه بسا که بسیاری از داروهایی که در گذشته برای بیماری ها مورد استفاده بوده اند، اکنون منسوخ شده و عوارض آن بیش از فوایدشان محرز گردیده و لذا باید بر متون اسلامی و وحیانی که در گذشته بر ائمه اطهار و پیامبر عارضه گشته، استناد کرد و از آنها استفاده مفید برد چرا که علم انسان هنوز به متافیزیک وابسته است.

دکتر ابراهیمی در خصوص مسئله چیستی و هستی طب اسلامی به تفکیک دو مقوله علم طب و گزاره های طبی پرداخت

و در تشریح تجربی بودن علم طب و در خصوص علمی بودن طب اسلامی  اظهار داشت: وجود گزاره های طبی در متون اسلامی مورد انکار نیست در علم بودن آن جای بحث است.

دکتر ابراهیمی تعمیم دادن یک شیوه و اکتفا کردن به یک اسلوب، چه در طب اسلامی باشد و چه در تمدنهای دیگر اصولی ندانست  و بهترین کار حل مسئله با استفاده از گزاره های ثابت  شده بر اساس شیوه علمی عنوان کرد.  وی در ادامه افزود: طب اسلامی در بطن علم طب قرار دارد ولی خود به تنهایی علم محسوب نمی‌شود زیرا که علم طب یک دانش تجریب است و اگر با شیوه تجربی ارزیابی شود دیگر تعبد به ان معنایی ندارد. لذا در حقیقت باید بر تجربه استناد کرد نه بر متون دینی. و به تعبیری دیگر متون دینی را ارزیابی تجربی کرده اید، بنابر این دیگر طب اسلامی نخواهد بود. به ویژه اینکه احادیٍ و روایاتی که در باب طب به آن استاناد شده است بطور عمده معتبر نیستند و در مواردی هم که معتبر بودن یک حدیث به تأیید رسیده باشد مبتنی بر توجیهاتی است که در باب شیوه زندگی و با دید کلی بیان شده است.

دکتر ابراهیمی خاطر نشان کرد که ائمه اطهار خود نیز برای امر طبابت و درمان بیماریها از طب رایج استفاده  و بهره برداری میکردند و گزاره های طبی که در سخنان آنان و در متون اسلامی وجود دارد حجتی بر علمی بودن طب اسلامی نمی باشد.

این گفتمان با پرسش و پاسخ حاضرین و ارائه نظریات اندیشمندان  اسلامی، اعضای هیأت علمی و متخصصین طب ایرانی بود ادامه یافت.

دکتر یوسفی در پایان تصریح کرد: این نشست که با همکاری دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی و دانشکده طب ایرانی و مکمل برنامه ریزی و برگزاری شده است و دارای امتیاز فرهنگی و با صدور گواهی برای اعضای هیئت علمی محاسبه می‌گردد.

لازم به توضیح است این هم اندیشی چهارمین نشستی می باشد که در خصوص طب اسلامی در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شده و با استقبال فراوان همراه بوده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.