دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶

اعلام آمادگی ۲ هزار و ۷۶۴ شرکت کننده برای مرحله نهایی المپیاد وزارت بهداشت

مدیرتربیت بدنی

رئیس اداره ورزش‌های قهرمانی وزارت بهداشت گفت:‌تاکنون ۲ هزار و ۷۶۴ نفر شرکت کننده برای حضور در مرحله نهایی سیزدهمین دوره المپیاد ورزش های قهرمانی دانشگاه‌های علوم ‍پزشکی در تبریز اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش مفدا، مهدی مقدم منش روز دوشنبه ۲۲ مردادماه در نشست هم اندیشی مدیران تربیت بدنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با بیان این خبر افزود: مشارکت این تعداد شرکت کننده در مرحله نهایی المپیاد قهرمانی وزارت بهداشت یک رکورد محسوب می‌شود که این نشان از رشد و ‍تعالی ورزش قهرمانی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است و نشان دهنده این مطلب است که ورزش بخصوص ورزش قهرمانی در این دانشگاه‌ها به جایگاه واقعی خود رسیده است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تبریز تجربه سوم خود را برای میزبانی مرحله نهایی المپیاد قهرمانی دارد، افزود: تبریز آخرین بار در سال ۹۳ میزبان شایسته‌ای برای مرحله نهایی این رویداد بزرگ ورزشی بود و قطعا تلاش داریم این رویداد بزرگ ورزشی را به بهترین نحو در تبریز برگزار کنیم. از مشارکت و همدلی دکتر صومی ریاست دانشگاه و دکتر آقازاده معاون فرهنگی و دانشجویی و نیز دکتر جمالی مدیر تربیت بدنی دانشگاه میزبان به خاطر هماهنگی‌های ایجاد شده برای برگزاری مرحله نهایی المپیاد تشکر می‌کنم.

مقدم منش ضمن  تشکر از دانشگاه‌هایی که میزبان مسابقات ورودی المپیاد سیزدهم بودند، گفت:دانشگاه‌های علوم پزشکی همدان، شاهرود میزبان شایسته ای برای مسابقات ورودی المپیاد در رشته های بسکتبال، والیبال و فوتبال بودند و خزرآباد ساری نیز از فردا میزبان مسابقات ورودی در دو رشته بدمینتون وتنیس روی میز خواهد بود.

رئیس اداره ورزش های قهرمانی وزارت بهداشت با اشاره به مشارکت خوب دانشگاه ها برای حضور در مسابقات ورودی المپیاد گفت: مشارکت ۱۶ تیم در مسابقات ورودی بسکتبال و حضور ۳۰ تیم از دانشگاه ها در مسابقات ورودی والیبال بی نظیر بود و تاکنون این حضور گسترده سابقه نداشته است و این مساله موید این نکته است که ورزش قهرمانی در دانشگاه های وزارت بهداشت به جایگاه واقعی خود رسیده است.

وی با اشاره به اینکه تبریز در سال ۲۰۱۸ به عنوان شهر مرکز گردشگری کشورهای اسلامی شناخته شده است، گفت: خوشحال هستیم که امسال در تبریز میزبان المپیاد قهرمانی وزارت بهداشت هستیم و قطعا برای شرکت کنندگان در این رویداد بزرگ ورزشی برنامه های گردشگری و تبریزگردی تدارک دیده ایم.

مقدم منش در خصوص اسکان شرکت کنندگان در این رویداد بزرگ ورزشی گفت: با رایزنی هایی که با مسئولان وزارت علوم داشتیم قرار بود بخشی از اسکان شرکت کنندگان در خوابگاه های تحت نظارت این وزارتخانه انجام شود اما متاسفانه این مساله محقق نشد اما برای اسکان بخشی از شرکت کنندگان علاوه بر خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی تبریز از دو دانشگاه تربیت معلم و فنی و حرفه ای بهره مند خواهیم شد. البته ظرفیت خوابگاه های دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیش از ۱۲۰۰ نفر است که جوابگو نیست و قطعا از ظرفیت دانشگاه های بیرون استفاده خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه بازدیدهای مستمری از خوابگاه ها و سالن های ورزشی مسابقات انجام شده است، خاطرنشان کرد: بازدیدنهایی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز اخیرا به اتفاق دکتر عطوف مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت انجام گرفت و شرایط مطلوبی برای اسکان شرکت کنندگان مهیاست و مشکلی وجود ندارد.

رئیس اداره ورزش های قهرمانی وزارت بهداشت به امکانات مطلوب سلف سرویس دانشگاه برای بحث تغذیه شرکت کنندگان اشاره کردو گفت: سلف سرویس با ظرفیت ۲۵۰۰ نفر برای پذیرایی از شرکت کنندگان مطلوب است و فاصله مسیری خوابگاه تا سلف سرویس و محل برگزاری مسابقات نزدیک است. بحث انتقال شرکت کنندگان از خوابگاه تا سلف سرویس به عهده دانشگاه میزبان است اما جابجایی شرکت کنندگان از محل خوابگاه تا محل برگزاری مسابقات با دانشگاه های مربوطه است.

مقدم منش با اشاره به ایجاد سامانه پذیرش شرکت کنندگان در این المپیاد گفت: امسال برای اولین بار در سامانه خود باکس شماره تلفن ورزشکاران را نیز تعبیه کرده ایم که علاوه بر دریافت شماره تلفنهای مربیان و سرپرستان، بتوانیم شماره تماس ورزشکاران را نیز داشته باشیم.

وی همچنین در خصوص مسائل فنی و داوری مرحله نهایی المپیاد گفت: از داوران سطح یک فدراسیون برای برگزاری مسابقات استفاده خواهد شد البته از داوران بومی و استانی نیز برای قضاوت بازیها به کارگیری خواهد شد.در مجموع برای قضاوت خوب بازیهای این دوره از المپیاد بهتر از گذشته با هماهنگی های به عمل آمده با مسوولان انجمن های ورزشی و هیات های ورزشی در تلاش هستیم از بهترین داوران برای قضاوت مسابقات استفاده کنیم.

همچنین در ادامه این نشست دکتر بهرام جمالی مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز  با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تبریز آمادگی کامل برای میزبانی این رویداد بزرگ ورزشی را دارد، اظهار کرد: این دانشگاه در سالهای ۸۵ و ۹۳ میزبانی دو دوره المپیاد قهرمانی دانشجویان وزارت بهداشت را برعهده داشت و امسال سومین تجربه میزبانی را تجربه خواهد کرد. قطعا با توجه به تجارب گذشته و برگزاری مسابقات مختلف در تبریز، درصدد هستیم میزبان شایسته‌ای برای شرکت کنندگان در این رویداد بزرگ ورزشی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سال ۸۵ میزبان المپیاد قهرمانی دانشجویان دختر و در سال ۹۳ میزبان یازدهمین دوره المپیاد قهرمانی دانشجویان پسر بود. ما از تمام ظرفیت و توان‌مان برای برگزاری یک المپیاد شایسته استفاده خواهیم کرد و از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت:  علیرغم محدودیت زمانی و اینکه خبر میزبانی به ما دیر اعلام شد، اما با این وجود، سعی‌مان بر این بود که روند رو به رشدی نسبت فعالیت‌ها داشته باشیم. خوشبختانه کمیته‌های دانشگاهی المپیاد اعم از کمیته فنی، کمیته فرهنگی، کمیته رفاهی، کمیته روابط عمومی، کمیته پزشکی، کمیته بهداشت، کمیته مالی، کمیته تشریفات، کمیته ترابری، پذیرش و... تشکیل شده است و با تشکیل جلسات متعدد نسبت به وظایف و مسؤولیت این کمیته‌ها، اقدامات لازم انجام شده است.

وی با بیان اینکه پیش بینی شده است المپیاد سیزدهم با حضور خیل عظیمی از شرکت کنندگان برگزار شود، خاطرنشان کرد: در دوازدهمین دوره المپیاد قهرمانی دانشجویان پسر که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد در مجموع ۲۲۰۰ شرکت کننده متشکل از ورزشکاران، مربیان، همراهان، کادر اجرایی و ستادی و... حضور داشتند که قطعا در المپیاد سیزدهم ما شاهد مشارکت بیشتر شرکت‌کنندگان خواهیم بود.

جمالی با بیان اینکه جلسات کمیته فنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شده است، گفت: جلسات متعددی با اداره کل ورزش وجوانان استان و نیز هیات‌های مختلف ورزش استان انجام شده است و سالن‌های برگزاری ۱۲ رشته المپیاد تقریبا مشخص شده است و خوشبختانه مشکلی به لحاظ فضاهای ورزشی و سالن مسابقات نداریم.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه از ۱۲ رشته ورزشی حاضر در المپیاد، شش رشته ورزشی در سالن‌های ورزشی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: رشته‌های تیراندازی، شطرنج، کاراته، والیبال، بسکتبال و تکواندو در فضاها واماکن ورزشی این دانشگاه برگزار خواهد شد.

جمالی افزود: رشته دوومیدانی در استادیوم ورزشی یادگار امام(ره) شهر تبریز و همچنین ورزشگاه تختی برگزار خواهد شد که این ورزشگاه‌ها از امکانات وتجهیزات ورزشی خوبی برخوردار هستند. مسابقات رشته شنا نیز در استخر آبادگران که مقابل ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تبریز واقع شده است برگزار خواهد شد.

وی گفت: مسابقات مرحله پایانی فوتبال المپیاد نیز در زمین چمن بیمارستان رازی و همچنین زمین چمن سپاه عاشورا برگزار خواهد شد و خوشبختانه امکانات این دو زمین برای برگزاری بازیهای مرحله پایانی المپیاد در رشته فوتبال، مطلوب است.

جمالی در خصوص برگزاری مسابقات کشتی گفت: رقابت‌های کشتی در خانه کشتی اداره کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی برگزار خواهد شد. ضمن اینکه مسابقات بدمینتون وتنیس روی میز با هماهنگی‌های به عمل آمده در دانشگاه فنی و حرفه‌ای تبریز انجام خواهد شد.

مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز همچنین در خصوص تغذیه ورزشکاران و شرکت‌کنندگان در مرحله نهایی المپیاد گفت: شرکت‌کنندگان در المپیاد بابت تغذیه نگران نباشند چرا که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده و نوشتن برنامه غذایی، سعی داریم غذاهای با کیفیت و در خور شان به میهمانان‌مان بدهیم. البته در دو دوره که میزبانی مرحله نهایی المپیاد برعهده تبریز بود، بحث کیفیت غذا بسیار مورد تاکید بود.

جمالی در خصوص قضاوت بازیهای رشته‌های مختلف گفت: برای امر داوری مسابقات، از ظرفیت‌های داوران استان استفاده خواهیم کرد بگونه‌ای که درتلاش هستیم ۸۰ درصد از داوران، از داوران مورد تایید فدراسیون و هیات‌های ورزشی استان باشند.

پیش از سخنان مهدی مقدم منش رئیس اداره ورزش های قهرمانی وزارت بهداشت ودکتر جمالی مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر عباس عطوف مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت دقایقی به ایراد سخن پرداخت و ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان در این اجلاس  بر لزوم برگزاری هر چه بهتر این رویداد ورزشی تاکید کرد.

دکتر عطوف با اشاره به لزوم برگزاری اجلاس هم اندیشی مدیران تربیت بدنی دانشگاه های علوم پزشکی در آستانه المپیاد قهرمانی وزارت بهداشت، گفت: محوری اصلی برگزاری این نشست هم اندیشی و بحث و تبادل نظر درخصوص مسائل مربوط به سیزدهمین المپیاد قهرمانی وزارت بهداشت است که امید است خروجی و دستاوردهای خوبی به همراه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی تبریز قابلیت و پتانسیل های زیادی برای میزبانی این رویداد بزرگ ورزشی دارد، اظهار کرد: قطعا دو تجربه گذشته تبریز به واسطه برگزاری المپیاد قهرمانی، این دانشگاه را برای برگزاری المپیاد امسال مصمم تر کرده است.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به مشارکت گسترده دانشگاه های علوم پزشکی برای حضور در مسابقات مختلف المپیاد، گفت: استقبال چشمگیر دانشجویان در بزرگترین رویداد ورزشی وزارت بهداشت نشان دهنده این مساله است که دانشجویان در فضاهای دانشگاهی به تربیت بدنی و ورزش اهمیت خاصی قائل هستند و ما نیز در ستاد وزارت بهداشت نهایت سعی خود را خواهیم کرد که ورزش همگانی و قهرمانی را در سطح دانشگاه ها بیش از پیش توسعه دهیم البته در این مسیر با مشکلات بودجه ای نیز مواجه هستیم اما باید بدانیم ورزش به عنوان یک ابزار مفید نقش بسزایی در ارتقای سلامتی دانشجویان دارد و در جلوگیری از افزایش ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی و به حداقل رسیدن مشکلات انضباطی در فضاهای دانشگاهی تاثیرگذار خوبی است.

وی گفت: بنده معتقدم هر چه تربیت بدنی و ورزش در فضاهای دانشگاهی تقویت شود و فعالیتش بیشتر شود قطعا می توان در تربیت دانشجویان بانشاط و پویا نقش بسزایی ایفا کنیم و قطعا رسالت ووظایف شما به عنوان مدیران تربیت بدنی در گسترش ورزش در دانشگاه ها بسیار خطیر است.

مدیرکل دانشجویی وزارت بهداشت به بازدید بیش از ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی در سال گذشته اشاره کردو گفت: به اتفاق معاون فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت و تیمی از ستادوزارتخانه سال گذشته از فضاهای مختلف دانشگاه ها وامکانات رفاهی، خوابگاهی و ورزشی بازدید به عمل آمد. ما با مسائل و مشکلات مربوط به حوزه ورزش در سطح دانشگاه ها آشنا هستیم امیدواریم بتوانیم با برگزاری نشست های متعدد و هم اندیشی شما مدیران تربیت بدنی و اختصاص بودجه های بیشتر به ورزش دانشگاهها گامی در راستای توسعه ورزش در دانشگاه های علوم پزشکی برداریم.

بحث وتبادل نظر در خصوص زمان و ساعات برگزاری مسابقات مرحله نهایی المپیاد قهرمانی وزارت بهداشت، بحث وتبادل در خصوص برگزاری جلسه فنی و هماهنگی تیم های شرکت کننده در المپیاد و سخنرانی در خصوص اهدای جوایز ومدال ها به شرکت کنندگان و همچنین زمان برگزاری مسابقات مختلف المپیاد از  جمله مسائل مطرح شده از سوی شرکت کنندگان در این نشست هم اندیشی بود.

ارایه طرح پیشنهادی برگزاری جشنواره ورزشی دانشجویان بین الملل( خارجی) توسط دکتر محمد حسین پورغریب مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی تهران از جمله دیگر برنامه های این نشست هم اندیشی بود.

بحث وتبادل نظر در خصوص ارایه شیوه نامه مربوط به فعالیت های ورزش همگانی در برنامه عملیاتی و نیز  بحث وتبادل نظر در خصوص میزبانی سال آینده المپیاد قهرمانی وزارت بهداشت و همچنین مسایل مربوط به مشکلات تربیت بدنی دانشگاه ها از دیگر محورهای این نشست هم اندیشی بود.

در پایان این نشست هم اندیشی قرار است مراسم قرعه کشی سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتال در المپیاد سیزدهم با حضور مدیران تربیت بدنی دانشگاه ها و مسئولان انجمن های ورزشی مربوطه برگزار شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.