یکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷

به همت دانشگاه علوم پزشکی قم صورت گرفت؛

آغاز به کار سومین دوره مدارس سلامت و دین در قم

مدارس تابستانه طب و دین

سومین دوره مدارس تابستانی سلامت و دین با حضور دانشجویانی از ۲۰ دانشگاه علوم پزشکی کشور، روز شنبه ششم مرداد ماه در دانشکده سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم آغاز به کار کرد.

به گزارش مفدا قم، رئیس دانشکده سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم در این خصوص گفت: سومین دوره مدارس تابستانی سلامت و دین تا ۲۲ مردادماه جاری ادامه دارد.

دکتر اکرم حیدری اظهار کرد: مدارس تابستانی سلامت و دین در راستای ماموریت محوله از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی قم مبنی بر توسعه مطالعات میان ‌رشته‌ای علوم اسلامی و علوم پزشکی و با هدف آشنا کردن دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی با این مباحث برگزار می‌شود. 

وی افزود:  این دوره‌ها در قالب پنج مدرسه سه روزه با حضور ۲۰ نفر از استادان دانشگاهی و حوزوی برجسته ترتیب یافته است و ظرفیت هر دوره نیز ۲۵ نفر است.

دکتر حیدری اضافه کرد: اخلاق پزشکی، دین و محیط زیست، فقه پزشکی، سلامت در احادیث و فلسفه پزشکی از مباحثی است که در مدارس سلامت و دین با هدف ورود این مفاهیم در آموزش علوم پزشکی با اتکا بر آموزه های اسلامی تدریس می‌شود. 

رئیس دانشکده سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: برخی از مباحثی که در مدارس سلامت و دین مطرح می‌شود در برنامه درسی دانشجویان علوم پزشکی وجود ندارد و برخی مباحث دیگر مانند اخلاق پزشکی در رشته ‌های مختلف علوم پزشکی تدریس می‌شود.

وی تاکید کرد: با توجه به این که بسیاری از دانشجویان، استادان و پزشکان علاقه‌مند به پیوند علوم سلامت با مفاهیم و تعالیم دینی هستند، در این دوره‌ها تلاش می‌شود تا از دریچه دیگری و با بهره‌گیری از آموزه ‌های اسلامی به مباحث پزشکی و دینی پرداخته شود.

وی تصریح کرد: امروزه چارچوب فکری حاکم بر پزشکی، دنیاگرایانه و بدون لحاظ کردن بعد روحانی آن تعریف می شود و لازم است دانشجویان پزشکی با نگاهی جامع نسبت به انسان، گام های خود را بر پایه هایی محکم و استوار بنا بگذارند؛ در این صورت است که اخلاق پزشکی اصیل و پایدار قابل تحقق خواهد بود.

دکتر حیدری خاطرنشان کرد: دانشجویان دانشگاه‌ های علوم پزشکی به عنوان اعضای جامعه سلامت و پژوهشگران و استادان این حوزه، برای برخورداری از گنجینه ارزشمند معارف دینی، نیاز به آموزش و کسب دانش، مهارت و شایستگی‌ های لازم دارند تا ضمن بهره‌ گیری از این معارف، زمینه استفاده از آن ها را در سلامت جامعه و گیرندگان خدمت فراهم نمایند.

شایان ذکر است سال گذشته نیز مدارس تابستانی سلامت و دین در قالب سه دوره «فلسفه پزشکی»، «علوم قرآن و حدیث در سلامت» و «اخلاق پزشکی» از ۱۷ مردادماه تا دوم شهریورماه در دانشکده سلامت و دین دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.