سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۸

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه خبر داد

هشتمین دوره جایزه ادبی یوسف(داستان کوتاه دفاع مقدس)

مسابقه ادبی

دکتر کوروش عزیزی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه از فراخوان هشتمین مسابقه جایزه ادبی یوسف خبر داد.

مفدا آباده-(به نقل از خبر نگار ایرنا): سردار علی اصغر شیخی روز یکشنبه در نشست خبری هشتمین جایزه ادبی یوسف (داستان کوتاه دفاع مقدس) اظهار داشت: هفت دوره از این رویداد ادبی توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس برگزار شد، اما برای دوره هشتم بنا شد، آثار و ارزیابی آثار توسط هر استان صورت گیرد.
وی با بیان اینکه برای ارزیابی آثار از مجربان و افراد با سابقه نویسندگی بهره گرفته می شود، افزود: هدف از برپایی این جایزه، تشویق نو قلمان به نوشتن در عرصه دفاع مقدس است، علاقه مندان می توانند داستان های کوتاه خود را حداکثر در ۴ هزار کلمه و یا ۱۵ صفحه A۴ به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان تهران ادامه داد: جشنواره در سه بخش «دفاع مقدس»، «مقاومت و دفاع از حرم اهل بیت» و «بیداری اسلامی و مقاومت» برگزار می شود و دو جایزه هم برای آثاری که درباره مقاومت ۴۵ روزه خرمشهر و فتح و پیروزی این شهر باشد در نظر گرفته شده است.
وی زمان ارسال آثار را برای تهرانی ها شهریور امسال و استان های دیگر را مرداد ماه اعلام و اضافه کرد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برای تشویق افراد برای شرکت در این جایزه، دوره های آموزش داستان نویسی را هم تدارک دیده تا افراد مبرز به سوالات علاقه مندان به نویسندگی پاسخ دهند.
شیخی، اقبال شرکت کنندگان در هر دوره از جایزه را بیش از دوره قبل دانست و گفت: ضرورت دارد وقایع مهم دفاع مقدس را آنچنان که بوده و به دور از غلو و بزرگ نمایی، منعکس و سپس آثار دوره های مختلف این جایزه را موشکافی دقیق کنیم.
وی اضافه کرد: دفاع مقدس بر خلاف برخی باورها، انحصاری نیست بلکه علاوه بر اینکه افتخاری برای نظامیان بوده، مرهون تلاش و زحمات همه اقشار ملت بوده است؛ ملتی که دلشان در گرو انقلاب بود.
شیخی بدون اشاره به زمان برگزاری اختتامیه جشنواره یوسف و میزان جوایز رتبه های برگزیده، افزود: آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره، شامل آثار چند رسانه ای هم می شود.
به گزارش ایرنا، جایزه ادبی «یوسف» با فراخوان داستان‌های کوتاه منتشر نشده از سال ۱۳۸۵ از سوی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‏‌های دفاع مقدس برگزار شده است.
تقویت پایگاه داستان‌ نویسی، ترغیب و تشویق نویسندگان جوان، شناسایی استعدادها، بروز خلاقیت‏‌ها و کمک به خلق و تولید داستان کوتاه در حوزه دفاع مقدس ازجمله اهداف این جایزه عنوان شده است.
این جایزه به نام شهید یوسف ملک‏شامران، از نویسندگان شهیدِ دفاع مقدس، نامگذاری شده است.
به تازگی مسعود امیرخانی به سمت دبیر هشتمین جایزه ادبی «یوسف» منصوب شد.
زنده‌یاد امیرحسین فردی، حسین فتاحی، خسرو باباخانی، عباس جعفری‌مقدم، کامران پارسی‌نژاد و رحیم مخدومی دبیران قبلی این جایزه بوده‌اند.

sendComment

    commentHint
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.