شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۳

دکتر بهرام علی قنبری در نشست برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه‌های علوم پزشکی:

برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه‌ها در سه سطح پایش و ارزیابی می‌شود

نشست هم اندیشی و پایش برنامه عملیاتی مشترک دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به روایت تصویر

مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در نشست هم اندیشی و آسیب شناسی برنامه عملیاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور که امروز ۲۳ آبان ماه در صندوق رفاه دانشجویان برگزار شد با ارائه گزارش ۶ ماهه عملکرد دانشگاه‌ها درخصوص برنامه عملیاتی مشترک ۹۵ گفت:‌ این برنامه در سه سطح خوداظهاری، ارزیابی انطباق و تفاضل این دو پایش می‌شود.

به گزارش مفدا‏، دکتر بهرام‌علی قنبری مشاور علمی و پژوهشی و قائم اجرایی مقام معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخشی از نشست هم‌اندیشی و آسیب‌شناسی برنامه عملیاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: بر اساس رایزنی و پیگیری‌هایی که با سازمان برنامه و بودجه داشته‌ایم‏، بودجه سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ وضعیت بهتری پیدا کرد که شامل صف و ستاد وزارتخانه شد. سازمان برنامه و بودجه قول داده است که بودجه فرهنگی و دانشجویی را به شکلی ثابت به دانشگاه‌ها اعلام کند و دانشگاه‌ها نیز ملزم باشند که بودجه را صرفاً در بخش مربوطه هزینه کنند.

وی افزود: در برنامه پایش سه ستون خوداظهاری دانشگاه‌ها، ارزیابی انطباق و تفاضل این  دو دیده شده است که متاسفانه از مجموع ۵۸ دانشگاه علوم پزشکی ۲۸ دانشگاه بر اساس خوداظهاری خود آنها عملکرد منفی ۵۰ و ۱۳ دانشگاه عملکرد منفی ۷۰ را ثبت کرده‌اند.

قنبری با اشاره به اینکه برنامه سال ۹۶ را باید  با نگاه آسیب شناسی به برنامه سال ۹۵ تدوین کنیم، گفت: بخشی از برنامه سال ۹۵ بلند پروازانه تدوین شده بود که اردیبهشت ماه سال جاری اصلاح شد اما معاونت توسعه به تازگی این اصلاحات را اعمال کرده است؛ تا پایان سال این فرصت را داریم که وضعیت موجود دانشگاه‌ها را در عمل به برنامه عملیاتی را بخصوص در دانشگاه‌هایی که نمرات کمتری کسب کرده‌اند بهبود ببخشیم؛ ضمن اینکه کارشناسان تعدادی از دانشگاه‌ها پیگیری خوبی انجام داده‌اند که نمود آن در نمرات قابل قبول دانشگاه‌ها مشخص می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: البته این گزارش مربوط به ۶ ماهه نخست امسال است و تا پایان سال قطعاً تغییر خواهد کرد؛ رصدها باید منطقی باشد که تنها در تعدادی از دانشگاه‌ها رعایت شده و در شمار بیشتری از هیچ منطقی پیروی نمی‌کند؛ در برخی موارد نظیر پیشبرد ۲۱ خوابگاه استاندارد دانشجویی نیز تعلل از جانب معاونان فرهنگی بوده است که نمره منفی در برنامه عملیاتی آن دانشگاه لحاظ می شود.

قائم مقام معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به این که در نامه ای به روسای دانشگاه‌ها از آنها خواسته ایم از مسئولان پایش برنامه عملیاتی در معاونت های فرهنگی و دانشجویی قدردانی شود، گفت: وظیفه مسئولان پایش انجام فعالیت نیست بلکه وظایف آنان رصد و ثبت فعالیت‌های صورت گرفته در سامانه برنامه عملیاتی است و پایش‌گران در مواردی که دانشگاه فعالیتی نکرده است پاسخگو نیستند بلکه آنها در مواردی که فعالیتی صورت گرفته و مستندات آن در سامانه برنامه عملیاتی به ثبت نرسیده است، مسئول هستند.

وی در پایان از صدور حکم پایش‌گران برنامه عملیاتی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: مسئولان پایش در ستاد و دانشگاه‌ها پس از ابلاغ این احکام از جایگاه مطالبه گرایانه بهتری برخوردار خواهند شد.

گفتنی است در پایان این نشست مقرر شد جلسه بعدی پایش گران برنامه عملیاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور  دی ماه جاری برگزار شود.