شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴

تایید مدرک تحصیلی، دغدغه دانشجویان ایرانی مقیم چین

مدرک چین

دانشجویان ایرانی دانشگاه و موسسات پژوهشی آکادمی علوم چین که از آن به عنوان بزرگترین مرکز تحصیلات تکمیلی معتبر این کشور در جهان نام برده می شود از اینکه این مرکز آموزش عالی در فهرست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار نگرفته است، اظهار گلایه می‌کنند.

به گزارش مفدا، آکادمی علوم چین «Chinese Academy of Sciences» بزرگترین مرکز تحقیقاتی جهان است که دارای ۱۱۴ موسسه پژوهشی و ۴۸ هزار و ۵۰۰ محقق است این آکادمی و بسیاری از موسسات آن رتبه های بالایی در رتبه بندی مراکز پژوهشی جهان دارند.
بیشتر پژوهش های سطح بالا در چین از قبیل فناوری های نانو و بیو، هوافضا، هسته ای و ارتباطات توسط موسسات این آکادمی انجام می شود به طوری که نیمی از محققین زمینه نانو در دنیا چینی هستند.
دانشگاه آکادمی علوم چین نیز (University of Chinese Academy of Sciences) یکی از دانشگاه های وابسته به آکادمی علوم چین است که نسبت به پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری اقدام می کند.
این دانشگاه در حال حاضر با ۴۱ هزار و ۲۱۶ دانشجو یکی از بزرگ ترین دانشگاه های تحصیلات تکمیلی دنیا به ویژه در مقطع دکترا است شماری از این دانشجویان نیز ایرانی هستند که در رشته های مختلف تخصیل می کنند.
اما دانشجویان ایرانی این دانشگاه از اینکه وزارت بهداشت، این دانشگاه و مراکز علمی وابسته به آن را در لیست دانشگاه های مورد تایید قرار نداده است معترض هستند.

** مطالبه دانشجویان، اقدام وزارت بهداشت
'محمد طالب' دانشجوی دکتری نانوپزشکی این آکادمی از دانشجویان معترض به این وضعیت است، او می گوید: در این دانشگاه امور اداری و دروس پایه دانشجویان به عهده دانشگاه است ولی دانشجویان برای پژوهش به یکی از موسسات آکادمی علوم اعزام می شوند و پژوهش های خود را در موسسات آکادمی علوم چین انجام می دهند.
او گفت: با توجه به اینکه در رتبه بندی دانشگاه ها، موسسات آکادمی علوم در نظر گرفته نمی شوند، این دانشگاه هنوز در رتبه بندی های جهانی جایگاه بالایی ندارد اما اگر مجموعه دانشگاه و آکادمی با یکدیگر مد نظر قرار گیرند قطعا رتبه بسیار بالایی خواهد داشت.
وی ادامه داد: با توجه به سطح علمی بالای آکادمی علوم چین، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از سال ها قبل دانشگاه آکادمی علوم چین را در رتبه ممتاز (بالاترین رتبه) ارزشیابی کرده است و از طرفی مهمترین مراکز مرتبط با علوم کشور همانند معاونت علمی ریاست جمهوری هم در حال حاضر قراردادهای علمی و پروژه های مشترک با این آکادمی تعریف کرده و در حال اجرا است.
طالب می گوید: اما در این دانشگاه رشته های مرتبط با وزارت بهداشت از قبیل نانو پزشکی، تغذیه، داروسازی و ... نیز وجود دارد و دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در رشته های مرتبط با وزارت بهداشت نگران ارزشیابی مدرک خود هستند.
طالب از تمامی مسئولین مرتبط خواست ضمن بررسی این درخواست، برای حل این مشکل و دغدغه بر مبنای «وظیفه و تعهد» نه «سود و منفعت شخصی» تلاش کنند.
'زینب فرهادی ثابت' دانشجوی دکتری نانو پزشکی این آکادمی هم می گوید: مسئولان وزارت بهداشت در حالی این دانشگاه و موسسات آن را در لیست دانشگاه های مورد تایید قرار نداده اند که تمام دانشگاه های ایران در زمینه «life science » در مجموع ۳۷ مقاله ثبت شده در nature index - مهمترین سایت ارزیابی علمی مراکز و دانشگاه ها - دارند اما یک موسسه آکادمی علوم چین به تنهایی ۶۷۷ مقاله منتشر شده در این زمینه دارد.
ساناز دربالایی، دیگر دانشجوی مقطع دکتری موسسه مواد دارویی این آکادمی هم درخواست کرد دانشگاه و مراکز آکادمی علوم چین که بزرگترین مرکز تحصیلات تکمیلی در چین و بزرگترین بدنه دانشجویی تحصیلات تکمیلی در دنیاست توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تایید و به لیست دانشگاه های مورد تایید این وزارت خانه اضافه شود.
به گفته وی دستکم ۵۴ دانشجوی ایرانی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و با چنین مشکلاتی مواجه هستند.

** پاسخ نمایندگی رایزنی وزارت علوم در چین
اما این وضعیت را از رایزن علمی ایران در چین جویا شدیم او می گوید: وزارت بهداشت معتقد است اعتبار دانشگاه ها با رنکینیگ ها مشخص می شود و رنکینگ این دانشگاه بالا نیست.
«یوسف حجت» افزود: وزارت علوم معتقد است این آکادمی به عنوان یک دانشگاه، رنکینگ بالایی ندارد دانشگاه آکادمی علوم چین باید رنکینگ داشته باشد نه موسسات وابسته به آن.
به گفته وی وزارت علوم بر اساس استانداردها، رنکینگ دانشگاه ها را بررسی می کند نه موسسات آن، در این مورد نیز موسسات مورد ارزیابی قرار نگرفته اند.
او گفت جدیدا با پیگیری های رایزنی علمی در چین و خود دانشجویان، وزارت بهداشت در حال بررسی این مورد است و امیدواریم به زودی حل شود.
به گزارش ایرنا، حجت ادامه داد: دانشگاه به تازگی تاسیس شده است و هنوز جوان است و امیدواریم وزارت بهداشت آن را در لیست قرار دهد.
در حالی که آمارهای دولت چین بیانگر حضور یک هزار و ۴۰۰ دانشجوی ایرانی در این کشور است اما بر اساس آمار وزارت علوم ایران، حدود ۸۰۰ دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول به تحصیل هستند.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.