جمعه ۲۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۸

در گفت‌وگو با مفدا مطرح شد؛

هشدار کارشناسان درباره عواقب حذف ۳ رشته از دفترچه آزمون دستیاری

آزمون دستیاری

در پی حذف ۳ رشته "پزشکی قانونی"، "پزشکی اجتماعی" و "طب سالمندی" از دفترچه انتخاب رشته چهل و پنجمین دوره آزمون دستیاری، کارشناسان این امر را فارغ از اینکه ممکن است فوایدی برای این رشته‌ها به همراه داشته باشد، باعث مبهم شدن آینده دانشجویان و فارغ االتحصیلان این رشته‌ها دانستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، در دفترچه انتخاب رشته محل چهل و پنجمین دوره آزمون دستیاری آمده است «بنا به برش آمایشی و برنامه‌ریزی تامین و تربیت نیروی مورد نیاز متخصص در رشته‌های پزشکی بالینی، در این دوره پذیرش در رشته های تخصصی پزشکی اجتماعی، پزشکی قانونی و طب سالمندی متوقف گردیده و ظرفیت رشته های مذکور در کلیه ی محل های دارای آموزش صفر اعلام می شود«.
برخی کارشناسان معتقدند بر خلاف آن چه در اطلاعیه وزارت بهداشت آمده است توقف جذب دستیار در این رشته‌ها پیش درآمدی برای حذف دائمی آنها از گردونه جذب دستیار تخصصی در وزارت بهداشت خواهد بود.
به گفته کارشناسان برخلاف آنچه از سوی مسئولین در رابطه با علت حذف این رشته ها، مبنی بر مازاد نیروی انسانی اعلام شده است، کمبود نیروی متخصص به خصوص در رشته پزشکی قانونی در کشور به شدت محسوس است و حذف این رشته از دفترچه مشکلات زیادی را در حوزه پزشکی قانونی، در کشور ایجاد خواهد کرد.
در این زمینه دکتر طالبی در گفت‌و گوی مطرح کرد، در خصوص حذف سه رشته پزشکی قانونی، طب سالمندی و پزشکی اجتماعی از دفترچه انتخاب رشته‌محل آزمون دستیاری با بیان اینکه این موضوع اتفاق ناگهانی است که به نظر می‌رسد چنین اتفاق مهمی به عنوان یک اتفاق راهبردی و ملی خیلی پیش‌تراز این‌ها باید در مجامع علمی مطرح و بررسی می‌شد و از نظرات نخبگان و کارشناسان این حوزه بهره گرفته می‌شد.
وی با بیان اینکه این نوع از تصمیم گیری در مسائل بنیادین به هیچ وجه پذیرفته شده نیست، تاکید کرد: حتی اگر چنین تصمیمی، منافعی را نیز برای سیستم آموزشی داشته باشد، این ورود غیر منتظره و کارشناسی نشده به ماجرا کار اشتباهی بوده است و وقتی قرار است تصمیمی در این سطح ملی و کلان انجام شود، حتی اگر این کار صحیح باشد بدون جلب نظرات متخصصان و کارشناسان، تصمیم گیری در مساله حرکتی رو به عقب خواهد بود.
دکتر طالبی در ادامه اظهار کرد: اینکه رشته‌ای همچون پزشکی قانونی با طب سالمندان و پزشکی اجتماعی در یک طبقه قرار بگیرد و تصمیم مشابهی برای آن گرفته شود کار درستی نیست، چرا که پزشکی قانونی یک رشته بالینی محسوب می‌شود و نباید برخلاف تصور با پزشکی اجتماعی در یک طبقه قرار گیرد و همچنین طب سالمندی نیز یک موضوع کاملا متفاوت با هر دوی این رشته‌ها است.
این فعال صنفی جامعه پزشکی بیان کرد: اگر هدف از این تصمیم را خارج کردن رشته پزشکی قانونی از حالت بالینی  و  تبدیل آن به مقطع PHD بدانیم به نظر می‌رسد تصمیم مفیدی خواهد بود که این رشته را وارد مباحث تحقیقاتی و دانشگاهی می‌کندف البته از سوی دیگر خارج کردن این رشته از حوزه بالینی عوارضی نیز دارد و نمی‌توان یک رشته تخصصی را که به طور سنتی بالینی بوده است از حالت طبیعی خود خارج کرد و تبدیل به مقطع PHD کرد.
دکتر طالبی با اشاره به اینکه عدم نیاز به نیروی انسانی در حوزه پزشکی قانونی مغلطه‌ای واضح است،‌ گفت: یکی از رشته‌هایی که به طور قطع با کمبود نیروی انسانی متخصص در کشور مواجه است، رشته پزشکی قانونی است و این مسأله قابل انکار و پنهان کردن نیست که بسیاری از شهرستان‌ها از فقدان نیروی متخصص و ماهر در حوزه پزشکی قانونی رنج می‌برند و این یک واقعیت بدیهی است.
این متخصص ارتوپدی با بیان اینکه احتمال برگشت این رشته‌ها به دفترچه انتخاب رشته‌محل آزمون دستیاری در سال‌های آینده بسیار ضعیف است، خاطرنشان کرد: احتمال می‌رود در حوزه پزشکی قانونی احتمالا یک تغییر در حوزه پذیرش و تبدیل به شیوه گزینش درونی اتفاق بیفتد و از حالت پذیرش عام خارج شود.
وی ادامه داد: حذف رشته پزشکی قانونی را به علت تغییر رویه گزینش می‌دانم، گفت: تصور نمی‌کنم برای پزشکی قانونی برنامه‌ای به منظور تبدیل به PHD وجود داشته باشد و احتمالا در سال جاری پذیرش دستیار پزشکی قانونی در اسلایدهای متممی که داده خواهد شد با سبک جدیدی از پذیرش، به صورت پذیرش تخصصی و گزینش افراد خاص برای این رشته تعیین شود.
این فعال صنفی جامعه پزشکی در ادامه اظهار کرد: توقف جذب دستیار برای این رشته‌ها در یک سال اثرات زیادی نخواهد داشت، اما به نظر می‌رسد این موضوع توقف روند پذیرش برای یک سال نباشد و مساله اصلی، تغییر سبک پذیرش است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.