چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲

چشم انداز اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در سالی که گذشت

مشاوره

طبق ارزیابی اداره مشاوره و راهنمایی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در مقایسه با میانگین سالهای گذشته خوش درخشید.

به گزارش مفدا هرمزگان ، رنجبری رئیس اداره مشاوره دانشجویی پایان امتحانات را به همه دانشجویان خدا قوت گفت  و آرزوی نتایج خوب و رضایت بخش را برای همه دانشجویان را خواستار شد.

به همین منظور نتایج بدست آمده از فرم های ارزیابی عملکرد امور دانشجویان در سال ۹۷-۹۶ و بازخورد نتایج آن توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به صورت تفکیک شده به حضور مسئولین، همکاران و دانشجویان ارجمند  ارائه کرد.

  1. پایش سلامت روان : ارزیابی دانشجویان جدید الورود و شناسایی دانشجویان در معرض آسیب؛ پایش دانشجویان جدید الورود با استفاده از پرسشنامه سلامت عمومی  GHQ-۲۸ ،  در آغاز سال تحصیلی با در نظر گرفتن مسائلی همچون نقل و انتقالات دانشجویان، دغدغه خوابگاه و . . . انجام می گردد. که این تست ها با هدف ارتقای سلامت روان دانشجو، کمک به دانشجو و تشخیص مشکلات دانشجویان انجام می گیرد .
  2. آموزش و کارگاه : به منظور آشنا سازی دانشجویان با زندگی دانشجویی و ایجاد فضای امن در بدو ورود دانشجویان و یکی از راه های پیشگیری از بروز شیوع مشکلات روانی و رفتاری، ارتقا ظرفیت روان شناختی دانشجویان، آموزش از طریق کارگاه به شکل گروهی می باشد.بنابراین در محیط های دانشجویی با توجه به نیازهای دانشجویان ضرورت آموزش، مشخص گردیده و در دستور کار اداره مشاوره دانشگاه قرار می گیرد. که موضوعات مورد تاکید در سال ۹۶ به شرح ذیل می باشند:

الف) کارگاه پیشگیری از اعتیاد

ب) مهارت های زندگی

ج) مهارت ازدواج

د) تحصیلی

  1. همتایاران سلامت روان: کمک از جامعه دانشجویی در راستای بهداشت روان ، به عنوان بازوان توانمند  اداره مشاوره دانشجویی با هدف افزایش بهداشت روانشناختی دانشجویان یکی از اهداف اداره مشاوره بوده است که در سال ۹۶ اداره مشاوره تحت عنوان" کانون همتایاران سلامت روان" شروع به عضو گیری و فعالیت نموده است.

همتایاران دانشجویانی هستند که به عنوان همتایار سلامت روان به ارائه خدمات یاورانه به سایر دانشجویان دانشگاه می پردازند از قبیل پیشگیری از شیوع آسیب های روانی و کمک به ارتقا سلامت روانی اجتماعی دانشجویان و ...

  1. خدمات مشاوره : اداره مشاوره دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در راستای اجرای اهداف خود با استفاده از نیروهای متخصص خدمات مشاوره و روان درمانی را به دانشجویان ارائه می کند که  اهم آنها عبارت است از :

الف) مشاوره فردی ( دانشجویانی که در صدد استفاده بیشتر از توانمندی های خود هستند و مشکلاتی نظیر افسردگی، اضطراب، وسواس، کمروئی، دارند و همچنین کسانی که علاقه مند به یادگیری مهارت های مقابله با اضطراب، مهارت های حل مسئله و یا سازگاری با محیط دانشگاه و خوابگاه می باشند می توانند از خدمات اداره مشاوره استفاده نمایند).

ب) مشاوره راهنمایی و مشاوره تحصیلی و آموزشی ( دانشجویانی که با وجود وضعیت تحصیلی مناسب علاقه مند به پیشرفت و کسب مهارت های بهتر مطالعه هستند و همچنین افرادی که دچار افت تحصیلی، مشکل در تمرکز، اختلال حافظه، عدم برنامه ریزی تحصیلی و . . . هستند، می توانند از خدمات اداره مشاوره جهت رفع مشکلات تحصیلی خود استفاده نمایند).

ج) مشاوره قبل از ازدواج ( دانشجویانی که در سن ازدواج می باشند و علاقه مند به راهنمایی هایی در زمینه معیارهای صحیح انتخاب همسر، چگونگی برقراری ارتباط با طرف مقابل و یا آشنایی بیشتر هستند، می توانند از مشاوره در این حیطه استفاده نمایند.

د) مشاوره خانوادگی : دانشجویانی که در زندگی با والدین، برادران، خواهران و یا همسران خود دارای مسائل و مشکلاتی هستند و یا کسانی که خواهان برقراری ارتباط موثرتر با اطرافیان خود می باشند، می توانند با مراجعه به این اداره از کارشناسان مشاوره راهنمایی لازم را دریافت نمایند.

ه) ارائه خدمات روان پزشکی و خدمات روان سنجی

۵) خدمات و آموزش کتبی و غیر حضوری : همچنین اداره مشاوره در راستای افزایش دانش روانشناختی دانشجویان از طریق تهیه بروشورها و تراکت های علمی- آموزشی با موضوعات روانشناسی اقدام نموده است که سعی گردیده در فواصل زمانی مختلف در اختیار دانشجویان جهت مطالعه قرار گیرد.

* با هم نگاه اجمالی به فعالیت های اداره مشاوره در سال۹۶ انداختیم. قابل ذکر است که اشاره نمایم کلیه ادارات مشاوره کشور در سامانه ای به نام سیناسا خدمات خود را به صورت اختصاصی و جزء به جزء وارد می نمایند که بعد از آن مسئولین ادارات مشاوره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در برنامه عملیاتی دانشگاه ها به ادارات با توجه به فعالیت هایشان درصد پیشرفت اختصاص می دهند که اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه  هرمزگان در سال قبل نتیجه قابل قبولی داشته است و در کلیه عملکردها امتیاز ۱۰۰ درصد را کسب نموده است. همچنین باید در نظر داشت که کلیه شاخص های اداره مشاوره کیفی می باشد و سنجش دقیق و متر کردن آن کار بسیار سخت و غیر ممکن می باشد اما می توان با شخص هایی آن را به عددهای ذهنی تبدیل کرد.

این فرصت بهانه ای بود که بنده به عنوان مسئول اداره مشاوره دانشجویی دانشگاه به شرح فعالیت ها و کارنامه این اداره در سال قبل بپردازم و از تمامی مسئولین بالا دستی که اعتماد کرده اند و فضای فعالیت را برای همکاران اداره مشاوره فراهم نموده اند تشکر می­نمایم. همانطور که می دانیم تنها افرادی که در دانشگاه تمام روز را با دغدغه و مشکلات مشاوره ای و روانشناختی دانشجویان زمان خود را می گذرانند کارشناسان اداره مشاوره می باشند که دانشجویان می توانند در اتاق مشاوره خود را بی قضاوت ابراز نمایند؛ جا دارد تمام دست آوردهای مثبت اداره مشاوره دانشجویی را حاصل تلاش های دلسوزانه این عزیزان بدانیم و با تمام وجود از همه عزیزان و همکاران اداره مشاوره دانشجویی تشکر و قدر دانی می نمایم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.