شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸

با بحث و بررسی پیرامون موضوعات حوزه بین‌الملل

نخستین جلسه شورای بین‌الملل دانشگاه در سال 97 برگزار شد

شورای بین الملل دانشگاه

نخستین جلسه شورای بین‌الملل دانشگاه در سال 97 با حضور معاون بین‌الملل دانشگاه، مدیران حوزه ستادی، معاونان بین‌الملل دانشکده‌ها و رابطان همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش مفدا تهران، دکتر خامی، مشاور عالی معاون بین‌الملل دانشگاه در آغاز این نشست که روز سه شنبه 12 تیر 97 در سالن کنفرانس آزمایشگاه جامع تحقیقات برپا شد، هدف اصلی از این گردهمایی فصلی را همفکری و بحث و بررسی پیرامون موضوعات حوزه بین‌الملل عنوان کرد.
وی افزود: با توجه به اهمیت مدیریت زمان در این جلسه، از معاونان بین‌الملل دانشکده‌ها خواسته شد مهم‌ترین مسائل پیش روی فعالیت‌های بین‌الملل خود را جهت بررسی بیشتر و در صورت نیاز پاسخگویی اعلام کنند.
دکتر خامی به ارائه فهرستی از این مسائل پرداخت و گفت: واگذاری اعطای بورس تحصیلی دانشجویان خارجی به دانشکده‌ها، شرایط اعطای تسهیلات به متقاضیان شرکت در دوره‌های فرصت مطالعاتی و  مأموریت‌های آموزشی خارج از کشور با وضعیت ارزی جدید، روال پذیرش دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه، تغییر و اصلاح صفحات در سایت انگلیسی دانشکده‌ها، استفاده از پتانسیل‌های دانشکده‌ها در آموزش و پژوهش به صورت تجمیعی و هم پوشانی بخشی از فعالیت‌های بین‌الملل و آموزشی دانشکده‌ها از جمله مباحث مورد نظر است.
تسهیلات دوره فرصت مطالعاتی اعضای هیأت‌علمی برجای خود باقی است
سپس دکتر کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه با اشاره به مقوله تأمین تسهیلات دوره فرصت مطالعات اعضای هیأت‌علمی به عنوان یکی از دغدغه‌های حوزه بین‌الملل دانشگاه، گفت: با وجود مسائل ارزی پیش رو، درخواست دوره فرصت مطالعاتی متقاضیان همچنان در شورای بورس دانشگاه مطرح و به تصویب می‌رسد.
معاون بین‌الملل دانشگاه ادامه داد: طبق مصوبه این شورا، میزان ارز تخصیصی با توجه به کشورها تعیین خواهد شد. ضمن اینکه برای دوره‌های طولانی تر چون فرصت مطالعاتی و مأموریت‌های آموزشی تلاش می‌شود کل مبلغ دلاری مورد نیاز را طی یک نامه از بانک دریافت و به متقاضیان اختصاص دهیم.
وی همچنین از توافقات انجام شده برای انتقال مرکز زبان دانشگاه به کالج بین‌الملل خبر داد و گفت: تمامی فعالیت‌های مربوط به زبان دانشگاه مشتمل بر آموزش‌ واحدهای درسی و آموزش‌های عمومی در این مجموعه متمرکز خواهد شد.
دکتر کردی تصریح کرد: با تکیه بر این رویکرد، تلاش می‌شود با مدلهای جدیدی به آموزش زبان در دانشگاه نگریسته شود. 
تصمیمات جدید در نحوه پذیرش دانشجویان بین‌المللی دانشگاه
دکتر شعبانی، مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل نیز تصمیمات جدید در خصوص نحوه پذیرش دانشجویان خارجی و واگذاری توزیع بورسیه تحصیلی به دانشکده‌ها را تشریح کرد و بیان داشت: هرچند بین‌المللی سازی تنها معطوف به جذب دانشجویان خارجی نیست اما نمی‌توان اهمیت این مقوله را در مسیر توسعه بین‌الملل نادیده گرفت.
وی مجموع دانشجویان خارجی حال حاضر دانشگاه را 844 نفر اعلام کرد که به ترتیب 645 دانشجو در مقاطع Undergraduate و 199 نفر در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.
مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل تصریح کرد: دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری و مامایی و داروسازی هم اکنون بیش‌ترین تعداد دانشجویان بین‌المللی را دارند. 
دکتر شعبانی با تشریح فرآیند و معیار پذیرش دانشجویان خارجی در مقاطع Undergraduate و Postgraduate بیان داشت: در مقاطعUndergraduate با تعریف معیارهایی برای هفت کشور که بیش‌ترین تعداد متقاضی را از آن‌ها داشته‌ایم، سرعت جذب دانشجویان افزایش یافته است.
مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل اضافه کرد: در مقاطع Postgraduate این فرآیند متفاوت است و گروه‌های آموزشی مستقیم پرونده متقاضیان را بررسی و طی کمیته پذیرش دانشجویان خارجی که سه هفته بعد از ارسال مدارک به گروه‌ها تشکیل می‌شود، نظر نهایی اعلام خواهد شد.
وی جذب متقاضیان تحصیل در دوره‌های تخصص، فوق تخصص و فلوشیپ دانشکده پزشکی را منوط به تشکیل کمیته‌ای جداگانه در دانشکده مذکور و با در نظر گرفتن شرایطی متفاوت از جمله گذراندن دوره Observership اعلام کرد.
دکتر شعبانی تأکید کرد: به منظور آگاهی معاونان آموزشی دانشکده‌ها از فرآیند جذب دانشجویان، این افراد به عنوان عضو کمیته پذیرش دانشجویان خارجی تعیین شدند که البته پس از انتخاب معاونان بین‌الملل این وظیفه به آن‌ها واگذار شد.
وی در ادامه، از برگزاری جلسات متعددی با صاحب‌نظران در زمینه نحوه پذیرش دانشجویان خارجی و توزیع بورس تحصیلی خبر داد و بیان داشت: با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی دانشگاه، تلاش شد خللی در این فعالیت‌ها ایجاد نشود و صرف هزینه‌ها نیز توجیه‌پذیر باشد. 
مدیر توسعه امور بین‌الملل معاونت بین‌الملل یکی از مشکلات اساسی را تأمین خوابگاه برای دانشجویان بین‌المللی عنوان کرد و گفت: در کنار این موضوع ارائه خدمات دانشجویی و بیمه نیز هزینه‌هایی را به دانشگاه تحمیل می‌کند.
دکتر شعبانی تصریح کرد: در تعامل با اعضای هیأت‌علمی، گروه‌های آموزشی و دانشکده‌ها مقرر شد پذیرش دانشجویان خارجی و تصمیم در خصوص اعطای بورسیه تحصیلی به دانشکده‌ها واگذار شود.
وی خاطرنشان کرد: نحوه تخصیص منابع مالی نیز از محل شهریه‌های آموزشی به دانشکده‌ها است و شهریه‌های اخذ شده براساس الگوهای جدید در اختیار آن‌ها  قرار می‌گیرد.
مهم‌ترین مسائل پیش روی حوزه بین‌الملل از نگاه معاونان بین‌الملل دانشکده‌ها
بخش بعدی این نشست به ارائه برخی از برنامه‌های در دست اقدام معاونت‌های بین‌الملل دانشکده‌ها و طرح بخشی دیگر از مسائل پیش روی آن‌ها در مسیر فعالیت‌های بین‌الملل اختصاص یافت.
برنامه‌ریزی برای برگزاری مدارس تابستانی در دانشکده‌هایی چون بهداشت، پزشکی، دندانپزشکی، فناوری‌های نوین پزشکی و طب ایرانی به عنوان مهم‌ترین برنامه‌های در دست اقدام حوزه بین‌الملل دانشکده‌ها معرفی شد.
معاونان بین‌الملل دانشکده‌ها بر اهمیت برگزاری کلاس دروس مشترک دانشجویان خارجی به منظور صرفه‌جویی در هزینه‌ها، تأمین زیرساخت‌های مورد نظر برای تفویض اختیار فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی به دانشکده‌ها، پیش‌بینی دستورالعمل مشخص برای اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی با رویکرد جلوگیری از افت تعداد متقاضیان، تعیین تکلیف دانشجویان پذیرفته شده از دانشگاه جیمای اتیوپی و تعیین تکلیف پروژه‌های همکاری بین‌المللی و مقوله انتقال و تخصیص درآمد آن‌ها به دانشکده‌ها تأکید کردند.
آن‌ها همچنین موضوعات دیگری چون چگونگی تخصیص درآمد حاصل از جذب دانشجویان خارجی به دانشکده‌ها، تغییر و تحول در شیوه پذیرش دانشجویان خارجی، تعریف رشته مقاطع جدید با توجه به نیاز متقاضیان خارجی و متناسب با معیارهای بین‌المللی، برقراری ارتباط با سفارتخانه‌ها برای تسهیل در اخذ ویزا، حمایت از دانشکده‌ها در برگزاری دوره‌های کوتاه مدت و مدارس تابستانی و انطباق محتوا و اطلاعات سایت دانشکده‌ها با سایت دانشگاه را نیز حائز اهمیت اعلام کردند.
در ادامه، دکتر محمدزاده، دکتر کاظمی مطلق، دکتر نیکنام و دکتر ریاحی رابط همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی افغانستان، چین، ارمنستان، مجارستان، عمان و ژاپن به ارائه توضیحاتی در خصوص تعاملات برقرار شده با دانشگاه‌های این کشورها و همکاری‌های آتی پرداختند.

اهمیت درآمدزایی و سوددهی مقوله جذب دانشجویان خارجی
در بخش پایانی این نشست دکتر خامی، مشاور عالی معاونت بین‌الملل راهکارهایی برای رفع ناهماهنگی‌های موجود میان معاونت بین‌الملل و آموزش دانشکده‌ها در مقوله پذیرش دانشجویان خارجی با توجه به دیدگاه اعضای شورای مدیران معاونت بین‌الملل دانشگاه مطرح کرد.
دکتر کردی در جمع‌بندی این نشست تصمیمات اخذ شده در خصوص نحوه پذیرش دانشجویان خارجی را برای حرکت دانشگاه در این مسیر ضروری دانست و گفت: اگر می‌خواهیم در فضای رقابتی موجود هم پای دیگر کشورهای منطقه که به مراتب درآمد بیشتری از این عرصه دارند، پیش برویم باید سیاست‌های جدیدی را در دستور کار قرار دهیم.
معاون بین‌الملل دانشگاه با بیان اینکه عمده درآمدهای حوزه بین‌الملل طی سال‌های گذشته از جذب دانشجویان شهریه پرداز ایرانی بوده است، اظهار داشت: سیاست‌های پیش رو مبنی بر جایگزینی دانشجویان خارجی به جای دانشجویان ایرانی در پردیس‌های بین‌الملل زمینه‌ساز اخذ تصمیمات جدید برای رفع موانع مالی شده است.
وی بر اهمیت درآمدزایی و سوددهی فرآیند جذب دانشجویان خارجی برای دانشگاه تأکید کرد و گفت: مطمئناً تصمیم‌گیری در این حوزه و سایر فعالیت‌های بین‌المللی نیاز به چکش‌کاری‌های بیشتری دارد که امید داریم با همراهی همه فعالان حوزه بین‌الملل دانشگاه به اهداف مورد نظر دست یابیم.
معرفی ظرفیت‌های بین‌المللی دانشگاه در نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت
در حاشیه این نشست، دکتر تکیان، معاون بین‌الملل دانشکده بهداشت در حضور معاونان بین‌الملل دانشکده ها و رابطان همکاری‌های بین‌الملل به موضوع میزبانی دانشگاه از نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت اشاره کرد.
وی با اشاره به اینکه نشست مذکور 10 و 11 اردیبهشت 98 با حضور 800 مهمان در جزیره کیش برگزار خواهد شد، افزود: 300 نفر از این مهمانان را مقامات کشورها، روسای سازمان‌های بین‌المللی و صاحب‌نظرانی از اقصی نقاط جهان تشکیل می‌دهند. 
معاون بین‌الملل دانشگاه این گردهمایی را فرصت بسیار مناسبی برای دانشگاه علوم پزشکی تهران دانست تا از تجارب بین‌المللی استفاده  کنند و تجربیات خود را با کشورهای مختلف به اشتراکُ بگذارد.
دکتر تکیان همچنین از حاضران خواست در صورت علاقه‌مندی نقطه نظرات خود را به منظور برگزاری هر چه مناسب‌تر این برنامه در اختیار دبیرخانه مجمع جهانی سلامت در دانشگاه قرار دهند.
خبر و عکس: مهناز وحیدی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.