پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴

رئیس دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت اعلام کرد؛

تعیین نقشه راه مطالعات و پژوهش‌های میان‌رشته‌ای، راهبرد آتی «کمیسیون قرآن و سلامت»

کریمی مشهد

رئیس دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت گفت: «تعیین نقشه‌راه مطالعات و پژوهش‌های میان رشته‌ای قرآن و سلامت» در کنار «برنامه‌ریزی برای برای توانمندسازی افراد و مراکز پژوهش و آموزش عالی و استانداردسازی روش‌های پژوهش و آموزش عالی قرآن و سلامت» از جمله راهبردهای آتی این کمیسیون است.

به گزارش مفدا؛ مهدی صالحی در نخستین روز نشست یازدهمین اجلاس معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به تبیین فعالیت‌های «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت» پرداخت و گفت: سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی، قانون برنامه توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی، سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری،  قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، نقشه جامع علمی سلامت، منشور توسعه فرهنگ قرآنی و مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی از مطالبات و اسناد بالادستی کمیسیون به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در شهریور ماه سال ۸۹  اولین جلسه کمیسیون برگزار شد و تا کنون پنج جلسه در این راستا به برگزاری رسیده است در ادامه نیز اقدام به برگزاری ۴۵  همایش علمی و پژوهشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور با عنوان قرآن پژوهی و طب از اسفندماه سال ۸۹  تا اسفندماه سال ۹۰ شده است.

رئیس دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت، تصریح کرد: شناسایی فعالان و پژوهشگران برتر حوزه قرآن و سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی، برگزاری همایش‌های ملی قرآن پژوهی و طب با حضور ۱۱۴ نفر از پژوهشگران و صاحبان اثر در حوزه قرآن پژوهی و طب در دی ماه سال ۱۳۹۰ را نیز میتوان از دیگر موارد در این راستا دانست.

صالحی ابراز داشت: اخذ مجوز جهت انتشار دو مجله علمی پژوهشی با عناوین قرآن و طب و سبک زندگی اسلامی و انتشار شش شماره از مجله علمی پژوهشی قرآن و طب و پنج شماره از مجله سبک زندگی اسلامی تا کنون نیز از موفقیت های این کمیسیون است.

وی ابراز داشت: در سال ۱۳۹۵ کارگروه پژوهشی کمیسیون در معاونت تحقیقات فناوری وزارت بهداشت ایجاد و تدوین پیش‌نویس نقشه راه کمیسیون در طی نشست‌ها و جلسات کارشناسی آماده شد.

رئیس دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت افزود: تدوین پش‌نویس سند راهبردی کمیسیون طی نشست‌ها و جلسات کارشناسی، حمایت از همایش‌های علمی و پژوهشی با موضوع قرآن و سلامت و برگزاری نشست‌های کارشناسی اتاق فکر با حضور صاحب نظران حوزه پژوهش‌های میان رشته‌ای قرآن و سلامت از فعالیت‌های انجام شده از بدو تشکیل کمیسیون است.

وی به تحلیل چالش‌های عملکردی کمیسیون پرداخت و گفت: یکی از مشکلات تدوین نشدن و عدم وجود چشم اندازی روشن از پژوهش‌های میان رشته ای قرآن و  سلامت و همچنین عدم وجود تعریفی جامع و مانع از نسبت میان قرآن و علوم سلامت و به عبارتی نقشه جامع و نظام حکمرانی علمی که مبتنی بر روشمندی خاص این موضوع بین رشته ای و یا فرا رشته ای است.

صالحی ابراز داشت: عدم وجود متدولوژی علمی و کاربردی مطالعات میان رشته‌ای بین علوم دینی و سایر علوم به صورت عام و مطالعات قرآن و سلامت به صورت اخص، وجود دو نگاه افراطی میان معتقدان به امکان بهره برداری از مضامین و معارف قرآن در حوزه سلامت و نقطه مقابل آن که خصوصا در بافت نظام سلامت، گفتمان سازی علمی در این موضع را دشوار می نماید از دیگر چالش های ما به شمار می رود.

رئیس دبیرخانه کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت، بیان داشت: ضعف و یا عدم وجود پژوهش‌های بنیادی به منظور تشریع و تبیین مبادی و مجاری ورود به مطالعه و تحقیق در حوزه قرآن و سلامت، نگرانی از سوء استفاده و یا تنزل مفاهیم و مضامین اعتقادی در عرصه‌های کاربردی سلامت به علت فقدان متدولوژی متقن و علمی در این زمینه از دیگر چالش‌های موجود به شمار می‌رود.

وی در ادامه با اشاره به اولویت‌ها و برنامه‌های کمیسیون گفت: تحلیل و آسیب شناسی کارکرد کمیسیون از گذشته تا کنون، تدوین روش تحقیق علمی در پژوهش‌های بین رشته‌ای قران و سلامت با توجه به تمام جوانب و دانش های مرتبط، تدوین دانش نامه قرآن و سلامت و تفسیر موضوعی قرآن و سلامت از دیگر اولیت های این سازمان به شمار می رود.

صالحی ابراز داشت: ایجاد سامانه جامع پژوهشگران و پژوهش‌های میان رشته‌ای قرآن و سلامت با کارکرد بانک اطلاعات ، آموزش مجازی مشارکت علمی  اطلاع رسانی از دیگر اولیت‌های این کمیسیون است.

وی به محورهای ۱۰ گانه مرتبط با موضوع مطالعات و پژوهش‌های بین رشته‌ای سلامت و دین اشاره کرد و افزود: مباحث نظری و مبادی ورود به موضوع سلامت و دین، مباحث روشی مربوط به موضوع مطالعات و پژوهش‌های بین رشته‌ای سلامت و دین، مباحث تاریخی حقوقی واژه شناسی و زمانه شناسی از جمله محورهای ۱۰ گانه به شمار می‌رود.

صالحی راهبردهای آتی کمسیسیون را مورد توجه دانست و ابراز داشت: تعیین نقشه راه مطالعات و پژوهش‌های بین رشته‌ای قرآن و سلامت بر اساس سرفصل و محورهای ۱۰ گانه مرتبط با موضوع با رویکرد روشمند و برنامه ریزی ملی برای توانمند سازی افراد و مراکز پژوهش و آموزش عالی از این جمله است.

وی به ساماندهی و هدفمندسازی تحقیقات طلاب و پایان نامه‌های دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حوزه سلامت و دین اشاره کرد و گفت: این کمیسیون ایجاد سامانه پایش و ارزیابی پیوسته نهادها، برنامه ها و پروژه های پژوهش و آموزش عالی قرآن و سلامت را در دستور کار دارد.

گفتنی است «کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت» یکی از کمیسیون‌های چهارگانه «شورای توسعه فرهنگ قرآنی» که یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است که وظیفه مطالعه و پژوهش در خصوص موضوعات بین‌رشته‌ای قرآن و سلامت را بر عهده دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.